اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970127291438404

غذاهایی که باعث تحریک کیسه صفرا می‌شوند

کد: 13970127291438404

https://goo.gl/GBWKDm

، تهران , (اخبار رسمی): برخی از مواد غذایی که استفاده می‌کنیم عاملی برای تحریک کیسه صفرا و افزایش عملکرد کیسه صفرا هستند. گوشت‌های پرچرب، غذاهای سرخ‌شده، غذاهای اسیدی، لبنیات پرچرب و غذاهای تصیفه‌شده باعث تحریک و التهاب صفرا می‌شوند، از خوردن آن‌ها پرهیز کنید.

غذاهایی که باعث تحریک کیسه صفرا می شوند
غذاهایی که باعث تحریک کیسه صفرا می شوند

اکثر مردم هرگز به سلامت کیسه صفرا فکر نمی‌کنند؛ ارگانی که در سطح تحتانی کبد قرار دارد و وظیفه آن نگه‌داری مایع زرد رنگ صفرا است.

این مایع به هنگام ورود مواد غذایی به معده از کبد ترشح می‌شود و سپس از طریق مجرایی به کیسه صفرا انتقال می‌یابد. این مایع به هضم چربی‌ها در بدن کمک می‌کند. مشکلات احتمالی کیسه صفرا از قبیل التهاب و زخم و سنگ‌های صفراوی است. متاسفانه برخی غذاها باعث تشدید درد صفرا و به دنبال آن حالت تهوع، گرفتگی شکم، کاهش اشتها و ... می‌شوند.

یک عامل خطر عمده برای بیماری کیسه صفرا، رژیم کم فیبر و کلسترول بالا است:

به هر حال نیمی از نبرد برای جلوگیری از مشکلات مربوط به کیسه صفرا، تصمیم‌گیری در مورد مواد‌غذایی است که می‌توانید بخورید و آن‌هایی که لازم است از مصرف‌شان اجتناب کنید:

لبنیات پرچرب

اگرچه بدن نیازمند ویتامین دی، کلسیم و پروتئین های موجود در لبنیات است اما محصولات پرچرب و مصرف آن‌ها در سطح بالا به علت وجود چربی‌های اشباع، ممکن است باعث تشکیل سنگ‌های صفراوی شوند. بهترین راه برای به دست آودن مواد‌مغذی لبنیات، انتخاب نوع کم‌چرب یا بدون چربی آن‌ها است.

گوشت‌های چرب

یکی از مقصران اصلی ابتلا به مشکلات صفراوی گوشت‌های چرب هستند. محصولات غنی از چربی‌های اشباع و کلسترول شامل محصولات حیوانی پرچرب و غذاهای فرآوری شده مانند سوسیس، هات‌داگ، کره و ... باعث ایجاد یا تشدید درد کیسه صفرا می‌شوند. این محصولات سبب افزیش عملکرد کیسه صفرا و افزایش تولید صفرا می‌شود که این فرآیند با التهاب صفرا و در نهایت درد شدید همراه است. در عوض مصرف یک رژیم غذایی حاوی گوشت‌های بدون چربی مانند ماهی‌های آب‌های سرد، لوبیا، مرغ و ... صدمه‌ای به سلامت کیسه صفرا نخواهند زد.

غذاهای سرخ شده

رژیم‌های غذایی سرشار از محصولات سرخ‌شده و با کلسترول بالا نیز منجر به التهاب و تحریک کیسه صفرا می‌شوند. تشکیل سنگ‌های صفراوی یکی دیگر از نتایج مصرف زیاد این غذاها است. در انتخاب روغن‌ها برای سرخ کردن غذاها دقت کنید. روغن زیتون روغن سالم‌تری تلقی می‌شود زیرا نسبت به سایر روغن‌ها چربی اشباع نشده بیشتری دارد. همچنین میزان چربی اشباع شده روغن زیتون از کره کمتر است.

نوشیدنی های گازدار

نوشیدنی‌های گازدار یک عامل خطر مهم برای ایجاد سنگ‌های صفراوی هستند؛ به خصوص در افرادی که اضافه وزن دارند. نوشیدنی‌های گازدار حاوی شکر و کالری اضافه هستند و مطالعات نشان داده خطر ابتلا به سرطان در کیسه صفرا، مجاری صفراوی و اطراف کبد را افزایش می‌دهند.

غذاهای تصفیه شده
هر محصول تولید شده از آرد گندم و شکر تصفیه شده، مانند نان سفید، انواع شیرینی و پاستا، سبب تحریک کیسه صفرا می‌شود. مصرف بیشتر غلات سبوس دار می‌تواند به کاهش مشکلات صفراوی کمک کند. در این میان مصرف جو بیشتر از سایر غلات توصیه می‌شود اما با این حال مصرف گندم سبوس‌دار نیز به پیشگیری طبیعی از تشکیل سنگ کیسه صفرا کمک می‌کند.

غذاهای بسیار اسیدی
از قبیل مرکبات، قهوه و سس گوجه فرنگی باعث التهاب و تحریک کیسه صفرا می‌شود. این روند باعث کند شدن فرآیند هضم شده و تجمع اسید را در بدن افزایش می‌دهد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سایت 1اشاره

سایت نیازمندی های 1اشاره با هدف ایجاد سامانه ای جهت کسب و کار برای صاحبان مشاغل، صنایع و افراد مستقل که قصد تبلیغ محصولات و یا خدمات خود را از طریق فضای مجازی دارند ایجاد شده است. خدمات این وب سایت، در واقع برقراری ارتباطی سالم و بدون واسطه میان متقاضیان آگهی و عرضه کنندگان کالا و خدمات می باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنایع غذایی و کشاورزی