اطلاعات تماس
  • 026327*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970320299588914

پویایی جامعه مولد کشور با ایجاد اشتغال روستایی

کد: 13970320299588914

https://goo.gl/pX2M9C

، کرج , (اخبار رسمی): روستاها بخش عمده‌ای از جامعه مولد کشور را در بر می‌گیرند و ایجاد فرصت‌های شغلی در این جوامع، پویایی بیشتر کار، تولید و کاهش مهاجرت از آنها را به دنبال خواهد داشت.

پویایی جامعه مولد کشور با ایجاد اشتغال روستایی
پویایی جامعه مولد کشور با ایجاد اشتغال روستایی

استاندار البرز: دولت در حوزه اشتغال روستایی امکانات خوبی فراهم کرده که اهم آن ارائه تسهیلات با نرخ 6 درصد محسوب می‌شود

روستاها سرچشمه استعدادهای ناب، توسعه اقتصادی و تولید در کشور است و بنابر گفته مسئولان هر چه شرایط برای اشتغال و توسعه روستاها مهیاتر شود در حقیقت گامی برای پیشرفت کشور خواهد بود.

دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی نیز از ابتدای دولت‌های یازدهم و دوازدهم وظیفه دولت را تلاش برای تحقق خواسته‌های روستاییان و عشایر دانسته و تأکید کرده است که اشتغال، آب‌رسانی، تحصیل فرزندان و وام با کارمزد اندک برای روستاییان و عشایر، در اولویت دولت است.

دولت لایحه برداشت 1.5 میلیارد دلار برای اشتغال‌زایی در روستاها به‌ویژه ایجاد نواحی صنعتی در مناطق مختلف کشور از صندوق توسعه ملی را به مجلس ارائه داده است که می‌تواند نقش به سزایی در تحرک اقتصادی در روستاها و ایجاد اشتغال در آن‌ها داشته باشد.

اولویت این لایحه که یک‌فوریت آن در مجلس به تصویب رسیده، اشتغال مناطق کمتر توسعه‌یافته، عشایری و مرزی است و تصویب این اعتبار نقش ارزنده‌ای در توسعه متوازن و کاهش اختلاف طبقاتی و عدالت اجتماعی در کشور خواهد داشت.

براساس اعلام مسئولان، به‌طور میانگین برای ایجاد 6نفر شغل 500 میلیون ریال اعتبار نیاز است و دولت نیز تا حد امکان اعتبار لازم برای ایجاد شغل در روستاها در قالب تسهیلات کم‌بهره را فراهم آورده است.

بر اساس اعلام ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس‌جمهوری، به‌منظور توسعه اشتغال روستایی، در صورت تشکیل شرکت‌های تعاونی روستایی با عضویت 25 خانوار و تأمین 40 درصد سهم آورده از سوی متقاضیان، مابقی سرمایه موردنیاز تا هفت میلیارد و 500 میلیون ریال در قالب تسهیلات با کارمزد سه درصد ارائه خواهد شد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس‌جمهوری بیان داشت:در صورت عضویت 35 خانوار و تأمین 35 درصد سهم آورده متقاضیان حدود 65 درصد نیاز اعتباری تا سقف 10 میلیارد ریال در قالب وام اختصاص می‌یابد.

وی اضافه کرد: طرح‌های دارای 100 خانوار عضو، با تأمین 30 درصد سهم آورده می‌توانند تا سقف 20 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کنند.

رضوی عنوان داشت: طرح‌های دارای 150 خانوار عضو، با تأمین 25 درصد سهم آورده می‌توانند تا سقف 30 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کنند.

وی اظهار کرد: به طرح‌های دارای 200 خانوار عضو، با تأمین 20 درصد سهم آورده، تا سقف نامحدود تسهیلات پرداخت می‌شود. معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: وثیقه تسهیلات موردنیاز تمامی این طرح‌ها یا با کارت یارانه و یا از طریق تأمین سایر وثیقه‌ها تأمین می‌شود. در زمینهٔ ایجاد اشتغال روستاییان و عشایر و توانمندسازی آن‌ها باید تمامی دستگاه‌های مربوط نهایت تلاش و کوشش خود را داشته و نوعی هم‌افزایی کامل در این عرصه ایجاد شود.

ایجاد بازار گسترده برای محصولات تولیدی روستاها در عرصه‌های کشاورزی، صنایع‌دستی و دیگر بخش‌ها، اشتغال پایدار در روستاها را تحکیم بخشیده و آبادانی بیش‌ازپیش این جامعه مولد کشور را به دنبال خواهد داشت.به گفته معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس‌جمهوری محصولات روستاییان توسط واسطه‌ها ارزان خریداری‌شده اما گران به فروش می‌رسد و برای حل این مشکل باید فروشگاه‌هایی ایجاد شود تا محصول تولیدی در روستا به قیمت منصفانه خریداری شود.

گردشگری نیز از ظرفیت‌های بالقوه بسیاری از روستاهای ایران محسوب می‌شود که تحرک بخشی به آن می‌تواند منجر به افزایش اشتغال و رونق روستاهای کشور شود. بسیاری از روستاهای کشور دارای جاذبه‌های تاریخی، تمدن، طبیعی و بوم گردی هستند که سرمایه‌گذاری در هرکدام از آن‌ها توسعه اقتصادی روستایی را به دنبال دارد.

دراین‌بین همه بخش‌ها باید به تعهدات خود در قبال ایجاد اشتغال و توسعه روستایی به‌ویژه بانک‌ها، پایبند باشند محمدعلی نجفی استاندار البرز نیز در این‌باره گفت: طرح اشتغال روستایی باید با سرعت بیشتری دنبال و عملیاتی شود در غیر این صورت ادارات و بانک‌های کم‌کار در این حوزه به مردم معرفی خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه طرح روستای بدون بیکار در البرز، تا پایان سال 97 در دستور کار قرار دارد، گفت: اشتغال روستاییان در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و گردشگری زمینه‌های مناسبی دارد که تحقق آن نیاز به تلاش همه بخش‌ها دارد. استاندار البرز همچنین گفت: دولت در حوزه اشتغال روستایی امکانات خوبی فراهم کرده که اهم آن ارائه تسهیلات با نرخ 6 درصد محسوب می‌شود.

نجفی گفت: با بررسی‌های صورت گرفته در حوزه ادارات و بانک‌های استان برای پیشبرد طرح اشتغال روستایی، متأسفانه عملکرد این بخش مطلوب نیست.وی گفت: بانک‌ها باید طی نشست‌های عملیاتی با متقاضیان درصدد تسهیل و تسریع درروند امور باشند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 026327*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

کار و استخدام