اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970716320668404

قیمت کمیسیون رهن، خرید و اجاره ملک در تهران

کد: 13970716320668404

https://goo.gl/WW17Ur

، تهران , (اخبار رسمی): حق الزحمه‌ی رهن و اجاره و رهن کامل از یک الگوی مشابه پیروی می‌کنند. اما در کنار تشابه‌هایی که با یکدیگر دارند، تفاوت‌هایی نیز با هم دارند.

قیمت کمیسیون رهن، خرید و اجاره ملک در تهران
کمیسیون املاک چگونه محاسبه میشود

محاسبه کمیسیون رهن کامل ملک از کمیسیون خرید و فروش ملک راحت‌تر است

کمیسیون در واقع مقدار هزینه‌ای است که طرفین معامله به عنوان حق الزحمه باید به بنگاه یا آژانس معاملاتی پرداخت کنند. مقدار کمیسیون پرداخت شده با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. از این دست عوامل می‌توان به رقم قرارداد، ارزش ملک، نوع تصرف در ملک که اجاره، رهن و یا خرید است، اشاره کرد. به طور کلی می‌توان گفت که رقم کمیسیون تابعی از رقم قرارداد است که بین دو طرف معامله یعنی خریدار و فروشنده یا موجر و مستاجر به صورت برابر تقسیم می‌شود. آگاهی از نحوه‌ی محاسبه‌ی کمیسیون باعث می‌شود تا خریدار و فروشنده با اگاهی کامل اقدام به عقد قرارداد کنند. قراردادی که عادلانه باشد، حق‌الزحمه‌ی فرد معامله‌گر به صورت واقعی پرداخت می‌شود.

کمیسیون خرید و فروش املاک

همانطور که پیش از این بیان شد مقدار کمیسیون دریافتی با توجه به ارزش ملک محاسبه می‌شود. در هنگام محاسبه‌ی کمیسیون یک رقم باید به عنوان ملاک در نظر گرفته شود. رقمی که به عنوان ملاک برای محاسبه‌ی کمیسیون در نظر گرفته می‌شود، رقم 500 میلیون تومان است.

ارزش ملک محاسبه شده دو حالت کلی دارد، یا رقم مورد معامله تا سقف 500 میلیون تومان است و یا از 500 میلیون تومان گذشته و ارزش بیشتری دارد.

اگر ارزش ملک مورد معامله تا 500 میلیون تومان باشد، آژانس معاملاتی یک درصد از رقم معامله شده را به عنوان حق الزحمه برداشته که سهم هر کدام از طرفین مورد معامله نیم درصد می‌شود. حال اگر ارزش ملک مورد معامله بیش از 500 میلیون تومان باشد، تا 500 میلیون تومان اول یک درصد کمیسیون و برای مازاد آن نیم درصد کمیسیون تعلق می‌گیرد. به عنوان مثال اگر خانه‌ای به قیمت 800 میلیون تومان باشد، به ازای 500 میلیون تومان اول یک درصد که رقمی معادل با دو و نیم میلیون تومان و برای 300 میلیون دوم نیم درصد که رقمی معادل با 750 هزارتومان که در کل 3 میلیون و 250 هزار تومان می‌شود.

در کنار این موضوع باید به این نکته نیز اشاره کرد که در کنار تمامی این رقم‌ها 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز محاسبه می‌شود.

کمیسیون رهن کامل املاک

محاسبه کمیسیون رهن کامل ملک از کمیسیون خرید و فروش ملک راحت‌تر است. حق کمیسیون بنگاه از یک قرارداد رهن معادل با نصف هزینه‌ی اجاره‌ی یک ماه است که به طور برابر بین موجر و مستاجر تقسیم بندی می‌شود. در واقع طبق محاسبات انجام شده مستاجر و موجر هر کدام باید معادل با 25 درصد رقم اجاره را به عنوان حق‌الزحمه به بنگاه‌دار بپردازند.

قبل از نحوه‌ی محاسبه ی کمیسیون رهن باید نکاتی را مد نظر قرار داد. یکی از نکات این است که در رهن هر ده میلیون تومان را به عنوان 300 هزار تومان اجاره به حساب می‌آورند.

به عنوان مثال اگر خانه‌ای به قیمت 100 میلیون تومان رهن داده شود، مانند این است که ماهی 3 میلیون تومان برای اجاره ی آن به موجر پرداخت می‌شود. بنگاه املاک یک چهارم از این 3 میلیون تومان را از هر کدام از طرفین معامله دریافت می‌کند. یعنی مستاجر و موجر هر کدام موظف است که 750 هزار تومان را به بنگاه معاملات ملکی بپردازد.

ذکر این نکته الزامی است که 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز به این مبلغ توسط بنگاه دار افزوده می‌شود.

کمیسیون رهن و اجاره املاک

حق‌الزحمه‌ی رهن و اجاره و رهن کامل از یک الگوی مشابه پیروی می‌کنند. اما در کنار تشابه‌هایی که با یکدیگر دارند، تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند.

بدین صورت که مبلغ رهن کامل در عدد 30 ضرب شده، سپس با قیمت اجاره ماهیانه جمع می‌شود، تا مبلغ نهایی مشخص شود. سپس نصف عدد به دست آمده از موجر و مستاجر دریافت می‌شود، در واقع هر کدام از طرفین معامله ربع رقم به دست آمده را باید به عنوان کمیسیون پرداخت کنند. 9 درصد مالیات بر ارزش افزودن نیز در محاسبات لحاظ می‌شود.
کمیسیون اجاره‌ی کامل نیز از همین روش پیروی می‌کند.

نکات مهم در خصوص کمیسیون و تخلف بنگاه‌های معاملات ملکی

بنگاه معاملات املاک گرفتن حق الزحمه‌ی بیشتر از مقدار محاسبه شده را ندارد و در صورت تخلف افراد باید با شماره تلفن 7334 تماس گرفته و یا به صورت حضوری به اتحادیه مشاوران املاک مراجعه کنند.

افراد می‌توانند مبلغی اضافه را به عنوان شیرینی پرداخت کنند.

این محاسبات مختص شهر تهران بوده و برای سایر شهرها صدق نمی‌کند.

در هنگام محاسبه حق کمیسیون بهتر است کمی برای تخفیف گرفتن چانه زد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سایت 1اشاره

سایت نیازمندی های 1اشاره با هدف ایجاد سامانه ای جهت کسب و کار برای صاحبان مشاغل، صنایع و افراد مستقل که قصد تبلیغ محصولات و یا خدمات خود را از طریق فضای مجازی دارند ایجاد شده است. خدمات این وب سایت، در واقع برقراری ارتباطی سالم و بدون واسطه میان متقاضیان آگهی و عرضه کنندگان کالا و خدمات می باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان