کد: 13970918332207359

خصوصیات ازدواج سالم و موفق

کد: 13970918332207359

https://goo.gl/6nHZNK

، تهران , (اخبار رسمی): ازدواج یک رابطه‌ی دو نفره یا دو طرفه است که در آن دو نفر بر اساس ساختار شخصیتی خود رابطه‌ای را خلق می‌کنند. اصل اساسی در ازدواج سالم واقع‌بینی و پذیرش است. کسی به دنبال آموزش یا تغییرِ دیگری نیست و طرفین، تلاش نمی‌کنند تا به جای یکدیگر فکر کنند.

خصوصیات ازدواج سالم و موفق
خصوصیات ازدواج سالم و موفق

بالغ با کودک رابطه‌ی نزدیک دارد و آماده است که هر جا لازم بود به کودک، اجازه‌ی ظهور دهد

به گزارش اینتیتر و به قلم دکتر محمد رفیعی ازدواج رابطه‌ای دو طرفه است که دو فرد با دو شخصیت متفاوت رابطه‌ای را شکل می‌دهند که گاهی تعادل ندارد و از حالت رابطه سالم به رابطه‌ای بیمارگون تبدیل می‌شود. اینتیتر در مقاله‌ای مفصل به انواع مختلف ازدواج‌های مرضی با رویکرد تحلیل رفتار متقابل (TA ) پرداخته است.

در ادامه رابطه سالم مورد بررسی قرار داده می‌شود:

ازدواج بالغ – بالغ

ازدواج بالغ- بالغ، مبتنی بر دلبستگی‌های طبیعی و غیرافراطی است و معمولا در سنین بالاتر از ۲۴ سالگی رخ می‌دهد. اصل اساسی در این ازدواج، واقع‌بینی و پذیرش است. کسی به دنبال آموزش یا تغییرِ دیگری نیست و طرفین، تلاش نمی‌کنند تا به جای یکدیگر فکر کنند. در این رابطه، اثری از عشق‌های آتشین و احساسات طغیان‌گر وجود ندارد و به واسطه‌ی انطباقی که طرفین از لحاظ شخصیتی با هم دارند، مجبور نیستند برای تفهیم منظور خود به یکدیگر، انرژیِ زیادی صرف کنند. هر دو نسبی‌گرا و انعطاف‌پذیر هستند، متعصب نیستند، از زندگی انتظارات غیرواقعی ندارند و از اشتباهات طرف مقابل، فاجعه‌سازی نمی‌کنند. عدمِ فاجعه‌سازی، مهم‌ترین ویژگی رابطه‌ی بالغ- بالغ است، زیرا بالغ، می‌داند که همیشه، همه چیز خوب نخواهد بود.

رابطه‌ی بالغ – بالغ، یک رابطه‌ی افقی است. در رابطه‌ی افقی، برخلافِ رابطه‌ی شیب‌دار، کسی خود را نسبت به دیگری داناتر و آگاه‌تر نمی‌داند. بالغ، نمی‌تواند خودشیفته باشد و در نتیجه سرزنش‌گر و تحقیرکننده نیز نیست.

زن و شوهر بالغ- بالغ، الزاما تمام لحظه‌هایشان خوب نیست. ممکن است اختلاف نظر و مشکلات بزرگی داشته باشند. اما به واسطه‌ی بلوغی که دارند می‌توانند راه‌حل‌های مناسب برای مشکلات پیدا کنند و حتی اگر راه‌حلی نیز یافت نشد، مدتی مشکل را بدون تنش به حال خود رها کنند.

بالغ با کودک رابطه‌ی نزدیک دارد و آماده است که هر جا لازم بود به کودک، اجازه‌ی ظهور دهد. زن و شوهری که رابطه‌ی بالغ – بالغ دارند، پُر از سرگرمی‌ها و لذت‌های کوچک و کودکانه هستند که آگاهانه انتخاب کرده‌اند. مدل دلبستگی آنان نیز ساده و صمیمی است. بالغ معمولا گوش فعالی دارد و با هدفِ شنیدن، به گفتگو وارد می‌شود نه به قصد حرف زدن.

در ازدواج بالغ – بالغ، هرچند آینده مهم است، اما تلاش افراطی برای ساختن آینده وجود ندارد. زن و شوهری که ترجیح می‌دهند به جای نگرانی افراطی در موردِ آینده، بیشترِ وقت و هزینه‌های زندگی‌ را صرف تحققِ لذت‌های مشترک کنند، در موضع بالغ – بالغ قرار دارند.

رابطه‌ی بالغ – بالغ، یک رابطه‌ی رهایی‌بخش است. زیرا طرفین در کنار دلبستگی‌های عمیقی که به هم دارند، احساس کنترل شدن ندارند. حس خوبی که این وضعیت در طرفین ایجاد می‌کند، رابطه را از بسیاری از آسیب‌ها، از جمله دروغگویی، محافظت می‌کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اینتیتر

رسانه خبری “اینتیتر” با شناسه مجوز ۸۳۲۴۲ از وزارت ارشاد اسلامی در تاریخ ۳۰ شهریور ماه سال ۱۳۹۵ راه‌اندازی گردید. “اینتیتر” یک پایگاه خبری مستقل ایرانی است که در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند. “اینتیتر” بعنوان یک رسانه خبری همواره خواهد کوشید آخرین اخبار ایران و جهان را از طریق تولید محتوا، ترجمه، گردآوری، تدوین، دسته‌بندی و تحلیل در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

منتشر شده در سرویس:

روانشناسی و موفقیت