اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13971222356069608

وجود خون در مدفوع نشانه چیست و روش‌های درمان آن

کد: 13971222356069608

https://goo.gl/m4TKvk

، تهران , (اخبار رسمی): خون در مدفوع یا هماتوشزیا یکی از مشکلات هراس انگیز و پیچیده‌ای است که می‌تواند از عوامل بسیاری نشات گیرد، علت وجود خون در مدفوع می‌تواند از بیماری‌های شایع ولی کم خطر مثل بواسیر تا بیماری‌های خطرناک و نادر مانند سرطان متغیر باشد.

وجود خون در مدفوع نشانه چیست و روش های درمان آن
وجود خون در مدفوع نشانه چیست و روش‌های درمان آن

خون در مدفوع می‌تواند ناشی از قسمت‌های مختلفی از دستگاه گوارش باشد، اما مدفوع قیری رنگ یا خون به رنگ تیره نشان دهنده خونریزی از قسمت بالایی دستگاه گوارش است

مشاهده خون بسته به رنگ آن می‌تواند تا حدودی شخص را با قسمتی از دستگاه گوارش که دچار خونریزی شده است، آشنا کند. در هر حال این مشکل نشانه‌ی اختلال در بدن است و نیاز به بررسی‌های پزشکی دارد.

خون تازه در مدفوع

خون در مدفوع می‌تواند ناشی از قسمت‌های مختلفی از دستگاه گوارش باشد، اما مدفوع قیری رنگ یا خون به رنگ تیره نشان دهنده‌ی خونریزی از قسمت بالایی دستگاه گوارش است در حالی که خون تازه در مدفوع بیانگر خونریزی از قسمت پایین دستگاه گوارش است. این نوع از خونریزی معمولاً به علت بیماری‌هایی از جمله بواسیر، شقاق یا دایورتیکولیت و … روی می‌دهد.

علائم مدفوع خونی

مهمترین علائم وجود خون در مدفوع به این شرح است :

ضعف

سختی تنفس و تپش قلب

کاهش وزن

درد شکم

استفراغ و اسهال

تشخیص علت خون در مدفوع

مهمترین علت خون در مدفوع عبارت است از:

(هموروئید) بواسیر: شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع ابتلا به بواسیر است، این بیماری در صورت وارد آمدن فشار بیش از اندازه به عروق در اثریبوست یا عواملی دیگر ایجاد شده و تورم عروق در این ناحیه را به دنبال دارد.

شقاق (فیشر): شقاق مانند هموروئید بیماری مقعدی است که عامل آن نیز در اغلب موارد ابتلا به یبوست است. شقاق موجب بروز شکاف در ناحیه خارجی مقعد می‌شود.

ایسکمی روده: سندروم ایسکمی روده به علت انسداد عروق خونی در این ناحیه  بر اثر تجمع چربی و پلاک خون ایجاد می‌شود.

زخم معده: نوعی بیماری معده است که موجب بروز زخم در دیواره معده یا قسمت ابتدایی روده یا همان اثنی عشر می‌شود، زخم معده در اثر برخورد اسید با آن دچار خونریزی می‌شود.

عوارض جانبی رادیوتراپی نواحی مانند رحم یا پروستات

ابتلا به سرطان کولورکتال یا سرطان روده

بیماری IBD یا بیماری‌های التهابی روده

آنژیو دیسپلازی (عروق نازک شده)

مشکلات مری

دایورتیکولیت (التهاب دیورتیکول‌ها یا برجستگی‌های دیواره اندام‌های بدن)

وجود پولیپ در روده بزرگ یا کوچک

شوک یا ضربه

وجود خون در مدفوع کودکان و نوزاد

دیدن خون در مدفوع کودکان و نوزادان مشکل نسبتاً شایعی محسوب می‌شود و علت آن در اغلب موارد یبوست کودکان است، از علت خون آمدن از مقعد در کودکان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

زخم بودن نوک پستان مادر هنگام شیر دادن

مصرف قطره‌های ویتامین و فلوراید برای اولین بار

ورم مخاط روده بزرگ و اختلالات روده

مصرف شیرگاو و آلرژی  مصرف این شیر برای نوزادان مناسب نبوده و ممکن است باعث ایجاد لخته خون در مدفوع شود. همچنین در برخی از کودکان مشاهده شده که بدن آنها به خوراکی‌هایی مانند شیر یا سویا آلرژی داشته و واکنش نشان می‌دهد.

یبوست، شایع‌ترین علت خون در مدفوع نوزادان ابتلا به یبوست است که با درد شدیدی همراه خواهد شد.

ورود عوامل میکروبی و بیماری زا به بدن

درمان خون در مدفوع بزرگسالان و کودکان

اگر میزان خونریزی زیاد است باید جهت درمان به اورژانس مراجعه کرد ولی اگر میزان این خون کم است می‌توان از درمان‌های گیاهی و تغییر رژیم غذایی شامل مصرف کمتر ادویه و گنجاندن فیبر در رژیم غذایی بهره برد و در زمان مناسب با پزشک خود در رابطه با تشخیص علت این عارضه مشورت کنند.

درمان دارویی و درمان گیاهی خون در مدفوع

همان طور که اشاره شد برای درمان باید با پزشک مشورت کرد اما در مورد درمان دارویی این بیماری باید گفته شود که مصرف آنتی بیوتیک می‌تواند جهت بهبود هلیکوباکتر پیلوری، داروهای خنثی کننده اسید معده و یا داروهای ضد التهاب برای درمان التهاب روده بزرگ کاربرد داشته باشد. همچنین نشستن در آب گرم و تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می‌تواند در بهبودی بیماری‌هایی نظیر هموروئید و شقاق موثر باشد.

جهت درمان لخته خون در مدفوع یک دستور گیاهی خاص وجود دارد که شامل ترکیب موادی از جمله صمغ عربی، شادنج سنگی، بلوط و پوست سبز پسته و کتیرا گل محمدی و مازو و همچنین پوست خشک انار و سماق به اندازه سی گرم و در نهایت بیست گرم از گل ارمنی است این مخلوط را باید یک قاشق غذاخوری، ۳ بار در روز میل کرد.

جراحی

استفاده از درمان جراحی برای بهبودی خون در مدفوع زمانی صورت می‌گیرد که ابتلا به بیماری‌هایی نظیر پولیپ روده در شخص تشخیص داده شود و نیاز به جراحی  تایید شود. درمان سایر بیماری‌ها مانند بواسیر یا شقاق نیز در مراحل حاد نیاز به درمان جراحی خواهد داشت.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به کلینیک نوین به آدرس  jarah.clinic مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک نوین

این کلینک با هدف ازائه خدمات درمانی تخصصی در زمینه بیماریهای نشمین گاه که شامل : هموروئید, فیستول , شقاق , کیست مویی بیش از 2 سال است که فعالیت خود را آغاز کرده است. این مجموعه تحت نظر جراح متخصص​ بواسیر و هموروئید افتخار دارد تا کلیه خدمات درمانی و بهداشتی را در زمینه بیماری های کلون و رکتوم ( هموروئید یا بواسیر، فیستول ، شقاق ، کیست مویی) را به هموطنان عزیز ارائه نماید. http://jarah.clinic/

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان