اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139803133736211858

بررسی علائم بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار چیست؟ آیا مشکلی شایع و خجالت آور است؟

کد: 139803133736211858

http://bit.ly/2K5ETvQ

، تهران , (اخبار رسمی): بی اختیاری ادرار چیست؟ از دست دادن کنترل مثانه به چه معناست؟ آیا بی اختیاری ادراری یک مشکل شایع و خجالت آور است؟

بی اختیاری ادرار چیست؟ و آیا مشکل شایع و خجالت آور می باشد؟
درمان بی اختیاری ادرار بلاگ پزشکی سلامت ویکلینیک

در صورتی که عدم کنترل ادرار بر زندگی روزمره فرد تاثیر داشته باشد، نیاز است به متخصص اورولوژی مراجعه شود

شدت این بیماری متفاوت است. در ادامه علائم بی اختیاری ادرار بررسی شده است؛ برای درمان این عارضه نیاز است تا در ابتدا علائم بیماری تشخیص داده شود.

احتمال دارد که فرد با سرفه کردن و عطسه کردن دچار ریزش ادرار شود و یا با احساس ادرار به شدت نیاز به ادرار کردن پیدا کند و زمان مناسب برای مراجعه به دستشویی نداشته باشد و ادرار بی اختیار بریزد.

این عارضه با افزایش سن و سال شدت می‌یابد. ولی فقط بالا رفتن سن و سال دلیل این بیماری نیست. در صورتی که بی اختیاری ادرار بر فعالیت‌های روزمره فرد تاثیر بگذارد نیاز به مراجعه به پزشک ضروری است. برای اکثر افراد تغییرات ساده‌ای در سبک زندگی و یا درمان دارویی می‌تواند به متوقف کردن این بیماری منجر شود.

نشانه‌ها و علائم بی اختیاری ادرار

اکثر افراد به صورت گاه و بیگاه دچار ریزش ادرار به صورت قطره‌ای می‌شوند. مقدار ریزش ادرار در افراد مختلف متفاوت است. انواع بی اختیاری ادراری به شرح زیر است:

 • بی اختیاری ادرار ناشی از فشار بالای شکمی

    در این موارد ادرار زمانی می‌ریزد که فشاری به مثانه وارد شود که در اثر سرفه کردن، عطسه کردن، ورزش کردن و گاهی بلند کردن بار سنگین رخ می‌دهد.

 • بی اختیاری ادرار اورژانسی

    احساس نیاز فوری و ناگهانی به تخلیه مثانه و تخلیه غیر ارادی ادرار است. در این مورد معمولا فرد شب‌ها چندین بار برای ادرار کردن بیدار می‌شود. این مورد بیشتر در نتیجه افزایش سن، عفونت و یا دیگر بیماری‌های عصبی عضلانی مثل ام اس و یا دیابت است.

 • بی اختیاری ادرار بیش از حد ( پر شدن زیاد مثانه )

    در این مورد تکرر ادرار و نیاز به تخلیه ادرار به دلیل عدم امکان تخلیه کامل مثانه رخ می‌دهد.

 • بی اختیاری ادرار عملکردی ( اختلال کارکرد مثانه )

    یک نقص ذهنی و یا فیزیکی می‌ تواند از مراجعه به موقع به دست شویی ممانعت کند. برای مثال در صورتی که فرد به بیماری آرتریت دچار باشد، ممکن است نتواند دکمه‌های خود را به موقع باز کند. این نوع بی اختیاری ادرار علل مختلف دیگری مانند نگه داشتن بیش از حد ادرار را دارد.

 • بی اختیاری ادرار ترکیبی

    در این نوع بی اختیاری فرد بیشتر از یک نوع بی اختیاری ادرار را دارد و شایع‌ترین نوع بی اختیاری ادراری است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کرد؟

ممکن است مطرح کردن این مشکل خاص نزد پزشک مورد دشواری به نظر آید. ولی در صورتی که عدم کنترل ادرار بر زندگی روزمره فرد تاثیر گذاشته و کیفیت زندگی را پایین آورد، نیاز است تا به متخصص اورولوژی مراجعه تا در زمان مناسب برای درمان بی اختیاری ادرار اقدام شود.

همچنین در صورت وجود موارد زیر لازم است به پزشک مراجعه شود:

 • احتمال عفونت ادراری
 • اختلال کارکرد مثانه
 • مشکل در انجام فرایض دینی
 • محدود شدن فعالیت‌های روزمره و روابط اجتماعی
 • افزایش احتمال افتادن افراد مسن هنگام عجله داشتن برای مراجعه به دست شویی
 • وجود بیماری دیگری

بی اختیاری ادرار توسط دکتر سیمین وحیدی متخصص اورولوژی (متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری و تناسلی ) عضو سامانه ویکلینیک (کلینیک مجازی) قابل درمان است. در حال حاضر سامانه نوبت دهی اینترنتی دکتر سیمین وحیدی فعال و از طریق لینک زیر قابل انجام است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سامانه کلینیک مجازی (ویکلینیک)

کلینیک_مجازی پلتفرم تسهیل خدمات سلامت و پزشکی، مطب مجازی، فالوآپ بیماران، نوبت دهی اینترنتی دکتر و ارتباط سیستماتیک بیمار با پزشک خود

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان