اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139805203946112833

آموزش استفاده از لنز

بررسی انواع لنز رنگی، طبی و طبی رنگی

کد: 139805203946112833

http://bit.ly/31LoZeQ

، تهران , (اخبار رسمی): امروزه، استفاده از لنزهای طبی و غیرطبی بسیار رایج شده است. برخی به دلایل زیبایی، تمایل به استفاده از لنزهای رنگی دارند، و بعضی دیگر برای تنظیم شماره چشم از لنزهای بی رنگ و ساده استفاده می‌کنند. نکته قابل اهمیت نحوه استفاده، نگهداری و مراقبت‌های بهداشتی است که در ادامه بررسی شده است.

انواع لنز رنگی، طبی و طبی رنگی در ایران لنز
فروش انواع لنز رنگی و طبی در ایران لنز

با توجه به شیوع استفاده از لنز چشم طبی و رنگی در بین افراد مختلف جامعه با کاربردهای مختلف، لازم است همه استفاده کنندگان، نکاتی در خصوص آموزش استفاده از لنز چشم بدانند. افرادی که در حال حاضر از لنز استفاده می‌کنند و یا آنکه خواهان استفاده از آن هستند ولی همیشه ترس و ابهامات در استفاده از لنز دارند بهتر است به اطلاعاتی که در ادامه ارائه شده توجه کنند تا در نهایت بتوانند یک انتخاب شایسته در استفاده یا عدم استفاده از لنز داشته باشند.

انواع لنزهای چشمی

 • لنزهای تماسی

لنز نرم یا Soft Lens

لنزهای تماسی نرم حالت ژلاتینی داشته و روی قرینه چشم شناور می‌شوند. این نوع لنز معمولا برای کاربردهای نزدیک بینی و دوربینی استفاده می‌شود. این نوع لنز با آخرین تکنولوژی اپتیکی و از پلاستیک نرم ساخته می‌شود و به دلیل راحتی و انعطاف‌پذیری بالا بسیار محبوب است. لنز نرم، با انحنای قرنیه که برای هر فردی متفاوت است، کاملا سازگار می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع لنز، قابلیت عبور و نفوذپذیری اکسیژن و همچنین جذب آب است و امکان استفاده طولانی مدت بر روی چشم را فراهم می‌کند.

استفاده این لنزها به دلیل نرم بودن راح‌تر از لنزهای سخت است و در انواع یکبار مصرف به کار می‌رود. البته لنزهای نرم متنوعی نیز وجود دارند که یک هفته تا سه ماه نیز می‌توان استفاده کرد.

لنزهای نرم که محبوبیت بیشتری دارند به دلیل وجود مقداری آب در آن، به مراقبت و بهداشت بیشتری نیاز دارند. در این نوع لنز به دلیل محیط مرطوب امکان رشد میکروب بیشتر بوده و می‌تواند عامل انتقال عفونت به چشم باشد.

لنز سخت یا Hard Lens

لنز سخت از پلاستیک سخت ساخته و باعث ایجاد دید واضح و دقیقى می‌شوند. بر خلاف لنزهای نرم که نسبت به اکسیژن نفوذپذیرند، اکسیژن رسانى به قرنیه در این لنزها دشوار است.

 سازگاری با این نوع لنز از بقیه انواع لنزها سخت تر است و اغلب عادت کردن به آنها زمان می‌برد و شاید لازم باشد هفته‌های اول یا حتی ماه اول بیشتر از چند ساعت در طول روز از آنها استفاده نشود.

لنز سخت بیشتر برای اصلاح آستیگماتیسم بکار می‌رود البته برای کسانی که قوز قرنیه دارند و نمی‌توانند از عینک استفاده کنند نیز کاربرد دارند.

یک نوع لنز سخت اما نفوذپذیر (RGP) نیز وجود دارد که از  پلاستیک سخت با سوراخ‌هایى بر روی لنز ساخته شده است که نسبت به لنزهاى نرم، مقدار بیشتری اکسیژن از خود عبور مى‌دهد. این نوع لنز سخت در اصلاح طیف بیشتری از مشکلات بینایى می‌تواند بکار رود و پس از گذراندن مرحله تطابق با چشم، اغلب افراد، با آن راحت‌تر خواهند بود.

لنزهای چشمی رنگی

یکی از محبوبترین انواع لنز، لنز رنگی است که طرفداران زیادی دارد. معمولا لنزهای رنگی در طیف 5 رنگ اصلی قهوه‌ای، آبی، سبز، طوسی، بنفش قرار دارند. البته رنگ این نوع لنزها به این 5 رنگ اصلی محدود نشده و طیف وسیعی از این 5 رنگ را شامل می‌شود.

نکته مهم این است که برخی از برندهای ناشناخته گاهی از رنگ‌های شیمیایی غیراستاندارد در تهیه لنزها استفاده می‌کنند که می‌تواند باعث عفونت شدید چشم و حتی آسیب به بافت آن و کوری شود.

بایدها و نبایدهای استفاده از لنز چشمی رنگی و طبی

 • آرایش چشم ممنوع یا مجاز

در هنگام استفاده از لنز، آرایش چشم باعث وارد شدن مواد آرایشی به چشم می‌شود و سطح لنز را آلوده می‌کنند. این آلودگی می‌تواند باعث عفونت شده و به قرنیه آسیب برساند.

در صورت استفاده از لنزهای نرم، بهتر است قبل از آرایش چشم‌‌ها، لنز را در چشم‌ گذارشت اما در صورتی که از لنزهای منعطف با قابلیت عبور دهی اکسیژن استفاده می‌شود، بهتر است بعد از آرایش چشم‌ها لنز را در چشم قرار داد.

اما در هر صورت، برای پاک کردن آرایش چشم ابتدا لنزها را خارج و سپس اقدام به پاک کردن آرایش‌ چشم کنید.

 • محلول شستشوی لنز فقط برای یک تا سه ماه

محلول‌های شستشوی لنز معمولا با توجه به توصیه سازنده آن بر روی محلول، بین یک تا سه ماه از باز شدن در محلول قابل استفاده هستند و پس از آن باعث فاسد شدن و چسبندگی لنز می‌شوند. اغلب کسانی که از لنز استفاده می‌کنند و یا حتی فروشندگان محلول شستشوی لنز، از این موضوع بی اطلاع هستند و پس از استفاده بیش از تاریخ مصرف محلول با چسبندگی و فاسد شدن لنز مواجه می‌شوند.

 • هوای آلوده دشمن لنز چشم

از آنجایی که لنز تماسی چشم سوراخ‌های ریزی دارد، این سوراخ‌ها در تماس مستقیم با هوای آلوده و گرد و غبار هوا بسته شده و مانع رسیدن اکسیژن به چشم می‌شود. بنابراین بهتر است برای سلامت چشم خود و سالم ماندن لنز در طول روزهای آلوده به هیچ عنوان از لنز چشم چه رنگی و چه طبی استفاده نشود.

همچنین افرادی که دچار خشکی چشم هستند حتما در روزهایی که هوا آلوده است از قطره‌های مرطوب کننده و نرم کننده لنز چشمی استفاده کنند.

 • استفاده از لنز هنگام شنا، به هیچ عنوان

استفاده از از هیچ نوع لنزی هنگام شنا مجاز نیست مگر اینکه عینک شنا به گونه‌ای باشد کاملا روی صورت فیکس شده و از عبور آب و بخار آب جلوگیری کند. این قانون در مورد دوش گرفتن و حمام نیز صادق است. سونای مرطوب نیز به همان اندازه حمام و استخر برای لنز مضر بوده و امکان عفونت چشم را دارد. 

از آنجاییکه ماده سازنده لنز، پلیمری پلاستیکی است، در حرارت بالا تغییر شکل می‌دهد و ممکن است به قرنیه بچسبد. بنابراین سونای خشک هم می‌تواند لنز را خراب کند.

 • خوابیدن با لنز، هرگز

اغلب پزشکان به دلایل زیر توصیه می‌کنند هرگز با لنز نباید خوابید:

 • باعث خشکی چشم می‌شود.
 • مانع از رسیدن اکسیژن کافی به قرنیه می‌شود و احتمال زخم شدن قرنیه و ورود میکروب به آن وجود دارد.
 • Rapid Eye Movement یا همان حرکت سریع چشم در هنگام خواب، باعث جابجایی لنز شده و احتمال آسیب رساندن به چشم در خواب را افزایش می‌دهد.
 • خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی چشمی را افزایش می‌دهد.
 • استفاده از لنز مشترک؛ انتقال بیماری

لنز نیز مثل مسواک، حوله و ... یک وسیله کاملا شخصی است. به دلیل اینکه لنز مستقیما با اشک چشم در تماس است می‌تواند بسیاری از عفونت‌‌‌ها حتی هپاتیت را به شخص دیگری منتقل کند.

 • بیرون پریدن لنز بعد از گذاشتن در چشم

احتمالا لنز پشت و رو شده است، در این حالت لنز را روی انگشت اشاره خود باید گذاشت ودقت کرد که لبه‌های آن یه سمت بالا و به شکل کاسه‌ای باشد و افقی یا بیرون نزده باشد.

 • استفاده از لنز در افرادی که خشکی چشم دارند

معمولا افرادی که دچار خشکی چشم هستند پس از استفاده از لنز، چشم‌هایشان قرمز می‌شود. این افراد ابتدا باید همراه با لنز خود از قطره مرطوب کننده استفاده کنند و هر چند ساعت این کار را تکرار کنند. احساس راحتی با یک لنز، از مهم‌ترین ویژگی‌های یک لنز خوب است. این احساس راحتی تحت تاثیر عواملی به وجود می‌آید که در زیر به آنها اشاره شده است.

نمناکی یا خیسی؛ سطح لنز باید خیس و مرطوب باشد. بعلاوه لنز باید قابلیت جذب آب را داشته باشد زیرا اگر لنز آب خود را از دست دهد و خشک شود باعث شکننده شدن، چروک خوردن و یا حتا سفت شدن قرنیه می‌‌شود.

نفوذپذیری اکسیژن؛ از آنجاییکه قرنیه یکی از اجزای بدون رگ در بدن است بنابراین باید نیازهای متابولیسمی خود را از محیط داخلی و بیرونی چشم بر طرف می‌کند. لنز تماسی خوب باید توانایی عبور گازها مخصوصا اکسیژن را داشته باشد.

مقاوم در برابر دفع پروتئین اشک؛ سطح لنز به دلیل تماس با اشک، باید در برابر دفع پروتئین‌های اشکی مقاوم باشند. پروتئین‌هایی که در اشک چشم وجود دارد با لنز در تماس هستند و باعث کدر شدن لنز می‌شود. چربی‌ها و لیپیدهای موجود در اشک به سطح لنزها می‌چسبند.

مروفولوژی عالی؛ قابلیت تطابق پذیری با هندسه چشم را به خوبی داشته باشد.

لنز رنگی خوب را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

ویژگی‌ها و مزایای یک لنز خوب و همچنین معایب یک لنز غیر استاندارد و بی کیفیت و پیامدهای استفاده از آن بررسی شد. اما سئوال اصلی اینجاست که یک لنز خوب را از کجا می‌توان تهیه کرد و چطور می‌توان از خرید خود مطمئن بود. توصیه اصلی خرید از فروشگاه‍‌های معتبر لنزی است که حتما از وجود مشاوران اپتومتریست بهره می‌برند. از آنجاییکه که لنز با عضو بسیار حساس بدن یعنی چشم در ارتباط است یک خرید مطمئن بیشتر از هر چیزی اهمیت پیدا می‌کند.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر و خرید از فروشگاه ایران لنز می‌توانند به سایت این مجموعه به ادرس iranlens.ir مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ایران لنز

ایران لنز از سال 1390 تاکنون به مدیریت سحر قاسمی اپتومتریست شماره نظام پزشکی 2104 ب و سالار حمیدی شماره نظام پزشکی 2129 ب در اینستاگرام و تلگرام مشغول به فعالیت بوده و هست. این شرکت مفتخر است تمامی لنز های رنگی، طبی رنگی و طبی را در انواع بهترین برند لنز طبی رنگی و همچنین بهترین مارک لنز رنگی و طبی بدون رنگ با قیمتی مناسب توزیع کرده و به دست مشتریان عزیز و همکاران گرامی این حوزه برساند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]