اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139806053993011105

5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید

کد: 139806053993011105

http://bit.ly/325aYsr

، یزد , (اخبار رسمی): بدون تردید یزد یکی از شهرهای تاریخی و مشهور ایران است که سالیانه توریست‌های داخلی و خارجی زیادی را به این دیار می‌کشاند. جاذبه های جهان شهر یزد، بسیار زیاد است، به طوری که برای بازدید از تک تک آنها زمان زیادی لازم است. در این مطلب معروف‌ترین و پربازدیدترین مکان‌ها معرفی می‌شوند.

5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید
5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید
5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید
5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید
5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید
5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید
5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید
5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید
5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید
5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید
5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید
5 مکان دیدنی یزد که حتما باید ببینید

این جاذبه‌ها که سرآمد و از موارد شاخص یزد به شمار می‌روند کمتر کسی است که نام آنها به گوشش نخورده باشد. دیدنی‌های یزد در ادامه معرفی شده است.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد یکی از والاترین آثار معماری اسلامی در جهان است. قدمت این بنا به قرن نهم هجری قمری می‌رسد و در واقع این مسجد ترکیبی از سه مسجد است. مسجد جامع یزد در دوره قاجار شکل امروزی خود را به دست آورده و با داشتن مناره‌هایی به طول 52 متر صاحب بلندترین مناره‌های جفتی جهان است. شکل خوابیده گنبد مسجد، محراب و کاشی‌کاری‌های زیبا آن به گونه‌ای است که تحسین همگان را بر انگیخته و عشق و اعتقاد سازندگان آن را به بیننده منتقل می‌کند.

حس و انرژی خوبی که در سرتاسر فضای این مسجد جاری است در بدو ورود کاملاً حس می‌شود. رنگ آبی کاشی‌کاری‌های مسجد با آرامشی که دارد چشم را می‌نوازد. فضای این مسجد و رنگ‌های زیبایش سوژه مناسبی برای عکاسان شده و تصاویر هنری زیادی از این مسجد ثبت و ارائه شده است.

آتشکده زرتشتیان یزد

آتشکده یزد از مهم‌ترین بناهای زرتشیان در ایران به شمار می‌رود. تاریخ ساخت این آتشکده به سال 1313 هجری خورشیدی برمی‌گردد و این در حالی است که قدمت آتشی که در دل آن می‌‌سوزد 1500 سال است. آتشی که در این آتشکده واقع شده، مکان‌ها و حوادث زیادی را از سر گذرانده تا بدین مکان رسیده و اکنون موبدان از این روشنایی مقدس محافظت می‌کنند. این آتش در یک ظرف بزرگ از جنس برنزی در یک محفظه شیشه‌ای نگهداری می‌شود.

ساختمان این آتشکده به همت زرتشتیان یزد و با همکاری پارسیان هند، به مدیریت جمشید امانت ساخته شده و دارای ویژگی‌های جالب و ظرافت‌های معماری است که بازدید از آن را برای علاقه‌مندان جذاب‌تر کرده است.

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یکی از جاذبه‌های تاریخی یزد است که در عین تاریخی بودن، از طراوت و سرسبزی ویژه‌ای برخوردار است. این باغ زیبا از ویژگی‌های شاخصی برخوردار است که آن را از دیگر بناهای تاریخی متمایز می‌کند و باعث شده که دولت آباد در یونسکو به ثبت جهانی برسد.

قدمت این باغ به 200 سال می‌رسد. از شاخصه‌های باغ دولت آباد، وجود بلندترین بادگیر جهان در آن است که به ساختمان وسط باغ جلوه‌ای ویژه بخشیده است. بنای زیبای دولت آباد با درهای چوبی زیبا و آن همه رنگ و زیبایی، هر بیننده‌ای را به حیرت وا می‌دارد. کسانی که از این باغ دیدن کرده‌اند به خوبی می‌دانند که حس خوب، اولین خاطره‌ای است که از این باغ زیبا و تاریخی به ذهن می‌آید.

مجموعه امیر چخماق

مجموعه امیرچخماق یا امیر چقماق از بناهایی است که شهرتی جهانی دارد و همواره از نمادهای شهر جهانی یزد محسوب می‌شده است. کمتر ایرانی‌ای است که اسم مجموعه امیر چخماق به گوشش نخورده باشد و یا تصویر آن را ندیده باشد. این مجموعه در قرن نهم هجری، به دستور حاکم شهر یزد، جلال الدین شامی، مشهور به امیرچخماق بنا شده است. این مجموعه شامل بازار، آب انبار، بقعه، مسجد و میدان است که همه بخش‌های آن دیدنی و جذاب است.

در سمت راست این بنا تکیه‌ای دو طبقه واقع شده که از دو مناره بلند برخوردار است. این مناره‌ها در زمان خود جایگاه بزرگان و بانوان بوده تا به راحتی بتوانند مراسم سوگواری و نخل برداری را نظاره‌گر باشند. قدمت این بنا به سال 1258 باز می‌گردد، اما مناره‌ها بعدا در دوره قاجار به تکیه افزوده شده‌اند.

نخل امیر چخماق که در محوطه این مجموعه قرار دارد که به نخل حیدری ها معروف است. این نخل نمادی از تابوت امام حسین(ع) است که با 8.5 متر ارتفاع از قدیمی‌ترین نخل‌های استان یزد است که ساخت آن به سال 1229 هجری می‌رسد.

این مجموعه زیبا پر از شگفتی و تاریخ است، هر بخش آن روایتگر باورها، عقاید و زندگی مردم در روزگاران گذشته است؛ بنابراین در بازدید از یزد، این اثر زیبا در اولویت بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

چک چک

زیارتگاه چک چک یا پیرسبز یکی از معابد و مکان‌های مقدس زرتشتیان است که در دل کوه واقع شده است. در روایات اینگونه آمده که دختر یزدگرد سوم، آخرین پادشاه ساسانی، پس از فروپاشی مداین برای حفظ پاکدامنی خود فرار کرده و به این مکان پناهنده شده است. هرساله به رسم بزرگداشت این شاهدخت از تاریخ 24 تا 28 خرداد، زرتشتیان سراسر دنیا در این مکان جمع شده و به عبادت می‌پردازند که در این تاریخ ورود به معبد به زرتشتیان اختصاص می‌یابد.

برای ورود به این معبد تاریخی به رسم زرتشتیان و برای حفظ احترام لازم است که کفش‌ها، بیرون آورده شود و سپس داخل شد. کف این معبد از سنگ‌های مرمر پوشیده شده و از سقف صخره‌ای آن دائما آب می‌چکد که احتمالاً بر همین اساس نام معبد انتخاب شده است.

با مراجعه به سایت سفر به یزد، می‌توان از جاذبه‌های گردشگری یزد، تورهای کویرنوردی و یزدگردی و اماکن اقامتی یزد اطلاع پیدا کرد. هم چنین پشتیبان آنلاین این سایت در دسترس و آماده است تا به هر گونه سوألی پیرامون سفر به یزد پاسخگوی علاقه‌مندان باشد. 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سفرهای رادینا

سفرهای رادینا به عنوان اولین کارگزار تخصصی خدمات سفر در یزد، در تلاش است بهترین خدمات و امکانات سفر را به شما ارائه بدهد. هدف رادینا خلق لحظه های شاد و به یاد ماندنی برای گردشگران است. سفرهای رادینا خدمات گردشگری را به صورت آنلاین هم ارائه می دهد. شما می توانید با مراجعه به وبسایت ما رزرو آنلاین انواع تورهای یزد و هم چنین رزرو آنلاین تمام مراکز اقامتی در یزد را انجام دهید

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]