اطلاعات تماس
  • 021774***** - 091242*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139807144105412978

آیا سرویس گیربکس اتوماتیک خودرو ضروری است؟

کد: 139807144105412978

http://bit.ly/2pRBiIS

، تهران , (اخبار رسمی): رانندگی با گیربکس‌های اتوماتیک بسیار راحت و لذت بخش است، به خصوص در ترافیک سنگین که دیگر لازم نیست بارها و بارها دنده را جا زده، خلاص کرد و یا تغییر داد. همچنین باعث می‌شود شروع حرکت آسان باشد و راننده از شر کلاچ خلاص می‌شود. بر خلاف دنده‌های دستی، آنها نیز به نگهداری بسیار کمی احتیاج دارند.

آیا سرویس گیربکس اتوماتیک خودرو ضروری است؟
آیا سرویس گیربکس اتوماتیک خودرو ضروری است؟

آیا گیربکس اتوماتیک و یا گیربکس پیوسته متغیر (نوعی گیربکس که در هر لحظه در حال تغییر و انتخاب بهینه ترین نسبت چرخ دنده‌ها است) (CVT) کاملا بی‌نیاز از تعمیر و نگهداری است؟

درک عملکرد یک گیربکس اتوماتیک

گیربکس گشتاور را از موتور به چرخ‌ها منتقل می‌کند تا توان و سرعت بهینه‌ای برای شرایط مختلف رانندگی را فراهم کند. در گیربکس دستی، این عمل به این صورت است که راننده بسته به شرایط مختلف رانندگی، دنده مناسب را انتخاب کند.

گیربکس اتوماتیک، نسبت چرخ دنده بهینه را بدون هرگونه مداخله از جانب راننده انتخاب می‌کند. هر دو گیربکس دستی و اتوماتیک تعداد ثابتی چرخ دنده دارند. از طرفی، یک گیربکس پیوسته متغیر به لحاظ نظری از تعداد نامتناهی چرخ دنده تشکیل شده است.

گیربکس دستی به تعمیر و نگهداری نیاز دارد و در حین سرویس معاینه فنی دوره‌ای بررسی می‌شود. همچنین این نوع از گیربکس به راحتی قابل تعمیر است. اما، گیربکس اتوماتیک و گیربکس پیوسته متغیر، حداقل مطابق با ادعای اکثر تولید کنندگان، نسبتاً بی نیاز از تعمیر و نگهداری هستند.

آیا سرویس و معاینه دوره‌ای گیربکس اتوماتیک فایده‌ای دارد؟

در حالت ایده آل، یک گیربکس اتوماتیک باید 300000 تا 450000 کیلومتر کارکرد مفید داشته باشد. بیشتر تولید کنندگان می‌گویند که اتومبیل‌های گیربکس اتوماتیک آنها نیازی به تغییر روغن گیربکس ندارند. بنابراین، مگر اینکه در قسمتی از سیستم انتقال نیرو نشتی داشته باشد، در تئوری، نیازی به تعویض این روغن نیست. اما در عمل، ویژگی‌های اصلی و کیفیت این روغن به مرور زمان دچار افت می‌شود.

در بسیاری از اتومبیل‌ها با گیربکس اتوماتیک، علائم عجیب مربوط به گیربکس پس از طی مسافتی حدود 150000 کیلومتر ظاهر می‌شوند. تجربه نشان می‌دهد که سرویس یا معاینه دوره‌ ای معمولاً به جلوگیری یا رفع این مشکلات کمک می‌کند. اگرچه طبق گفته اکثر تولید کنندگان، نیازی به تعویض روغن گیربکس نیست، اما در عمل، خواص اساسی و ویژگی‌های این سیال با افزایش زمان استفاده رو به تقلیل می‌رود.

نشانه‌های یک گیربکس معیوب

وقتی ماشین رفتار عجیب و غریبی از خود بروز دهد، مشکلی در سیستم انتقال خودرو وجود دارد. تغییر دنده دیگر روانی سابق را ندارد. بعضی اوقات دور موتور بالا می‌رود، اما اتومبیل حرکت نمی‌کند. این علائم ممکن است در ابتدا مشکلی ایجاد نکنند، اما در اکثر مواقع، در صورت عدم رسیدگی، نهایتا منجر به ایجاد مشکلات جدی تری می‌‌شوند.

وقتی علائم بسیار حاد شوند، تقریبا می‌توان گفت عمر گیربکس به انتها رسیده است. رفع به موقع مشکلات جزئی گیربکس، می‌تواند به جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی کمک کند و فرد را از پرداخت هزینه‌های عظیم تعمیر گیربکس اتوماتیک معاف کند. تنها کاری که باید کرد این است که اجازه نداد کار سیستم انتقال به جایی برسد که دیگر برگشتی از آن نباشد.

سرویس یک گیربکس اتوماتیک

اگرچه حفظ سلامت گیربکس اتوماتیک در مراحل اولیه خرابی آن آسان‌تر است، اما تعویض روغن گیربکس، حتی در مراحل بعدی نیز چندان مضر نیست. در بسیاری از موارد، تغییر روغن گیربکس حتی وقتی علائم حاد باشد، می‌تواند عملکرد سیستم انتقال را تا حد زیادی بهبود بخشد. هیچ تضمینی برای کارکرد حتمی آن وجود ندارد، اما در اغلب موارد کار می‌کند و یک روش خوب و ارزان برای رفع علائم و مشکلات مرتبط با گیربکس است.

خرید و نصب یک گیربکس جدید حدودا 10 برابر تعویض روغن گیربکس هزینه دارد. بنابراین، منطقی است که با مشاهده اولین علائم و مشکلات در گیربکس اقدام به تعمیر یا رفع این مشکلات کرد. ممکن است با این کار عملکرد سیستم انتقال مانند روز اول نشود، اما برخی از علائم کاملا محو شوند و برخی دیگر تا حد قابل قبولی کمرنگ. به طور خلاصه باید گفت تعمیر و حفظ سیستم انتقال در مراحل اولیه بروز مشکلات و علائم آن بسیار کم هزینه‌تر و کم دردسرتر است، تا اینکه نیاز باشد ریسک تعویض کامل گیربکس را پذیرفت.

سرویس یک گیربکس پیوسته متغیر

برخلاف گیربکس دستی یا گیربکس اتوماتیک، یک گیربکس پیوسته متغیر یا CVT از لحاظ تئوری می‌تواند نسبت بی‌نهایتی از چرخ دنده‌ها را به هم متصل کند. این موضوع منجر به انتقال قدرت مناسب برای انواع شرایط رانندگی و صرفه جویی در مصرف سوخت می‌شود.

بیشتر تولیدکنندگان انتظار صرف هیچگونه هزینه و زمان، برای تعمیر و نگهداری CVT را ندارند. به همین دلیل، تعویض روغن گیربکس، معمولاً در برنامه‌های خدمات و معاینه خودرو، که از سوی کارخانه سازنده مشخص شده وجود ندارد. تعویض روغن گیربکس نیز در اینگونه گیربکس‌ها توصیه نمی‌شود، چرا که مایع مورد استفاده در آنها طوری انتخاب شده که در طول عمر مفید خودرو نیاز به تعویض نداشته باشد. آنچه آنها به افراد نمی‌گویند، این است که عمر مفید این نوع گیربکس‌ها، بدون تعمیر و سرویس فقط حدود 120000 کیلومتر است و تعویض آنها نیز گران است.

هزینه تعویض به دلیل پیچیدگی ذاتی این نوع سیستم انتقال بسیار بالاست. خرید یک گیربکس جدید می‌تواند حدود 3 تا 6 هزار پوند هزینه روی دست رانندگان بگذارد (در زمان نوشته شدن این مقاله 43 تا 86 میلیون تومان). اما تعویض روغن این گیربکس‌ها، می‌تواند عمر مفید آنها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

روغن به کار رفته در گیربکس‌های پیوسته متغیر نسبتاً ارزان است و برای کل کار تنها باید حدود 200 پوند (تقریبا 3 میلیون تومان) هزینه کرد که قطعاً گزینه بهتری است.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرویس گیربکس اتوماتیک می‌توانند به سایت تویولند به آدرس toyoland1.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

تویولند

تویولند ، مجموعه ایست حرفه ای برای ارائه خدمات تعمیر و سرویس دوره ای خودرو های خارجی - وارداتی که توانسته نظرات بسیاری از مشتریان خود را از لحاظ رضایت بخود جلب کند. این مجموعه در حال حاضر آماده خوش آمد گویی و ارائه خدمات تعمیر خودرو در شرق تهران است.

اطلاعات تماس
  • 021774***** - 091242*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | تجارت و بازار