اطلاعات تماس
  • 021910*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139903224352712979

تفاوت‌های میان UEFI و Legacy Boot هنگام بوت کامپیوتر و سرور

کد: 139903224352712979

https://bit.ly/37oXOue

، تهران , (اخبار رسمی): تفاوت اصلی میان UEFI و Legacy Boot این است که UEFI جدیدترین روش راه‌اندازی (بوت) رایانه و سرور ها است که برای جایگزینی بایوس (BIOS) طراحی شده است، در حالی که Legacy Boot فرآیندی است که رایانه را با استفاده از سیستم عامل بایوس راه‌اندازی می‌کند.

UEFI روشی جدید برای راه‌اندازی رایانه است که مشکلات بایوس را رفع می‌‌کند. این روش جدید توسط گروهی از فروشندگان تراشه، سخت افزار، رایانه و سیستم عامل موسوم به انجمن UEFI مدیریت می‌شود. Legacy Boot روش راه‌اندازی مرسوم فعلی است که از بایوس برای راه‌اندازی رایانه بهره می‌برد. به طور خلاصه روش UEFI ویژگی‌های امنیتی و سرعت بیشتری را برای راه‌اندازی رایانه در دسترس قرار می‌دهد. در این روش راه‌اندازی رایانه با امنیت بیشتری انجام شده و از اجرای ویروس‌هایی که در حین راه‌اندازی فعال هستند، جلوگیری می‌شود.

UEFI چیست؟

UEFI مخفف (Unified Extensible Firmware Interface) رابط متحد توسعه‌پذیر سیستم‌عامل است. اکثر مادربوردهای جدید از این روش استفاده می‌کنند. این روش‌های برتری‌های زیادی نسبت به بایوس دارد. مهم‌ترین برتری آن ارائه‌‌ی رابط کاربری گرافیکی (GUI) کاربرپسندتر است. بایوس یک صفحه آبی رنگ با تعدادی گزینه را نمایش می‌دهد. اکثر بایوس‌های معمولی درایوهای ذخیره سازی با حجم بالا را شناسایی نمی‌کنند. در این حالت هم UEFI گزینه بهتری است و درایوهای ذخیره سازی بزرگ را هم شناسایی می‌نماید.

در بایوس‌ از صفحه کلید برای انتخاب گزینه‌ها استفاده می‌شود اما در UEFI امکان استفاده از موشواره (ماوس) هم وجود دارد. به علاوه، UEFI دارای قابلیت راه‌اندازی ایمن است. این ویژگی از بارگیری هرگونه داریو ناشناخته جلوگیری کرده و به پیشگیری از اجرای بدافزارها کمک می‌کند. برخی از رایانه‌های دارای UEFI به کاربر اجازه می‌دهند که از Legacy BIOS هم استفاده کنند.

راه‌اندازی به شیوه UEFI، از سیستم عامل UEFI استفاده می‌کند. این سیستم عامل دارای فهرستی از حجم‌های راه‌اندازی صحیح است که سرویس پارتیشن EFI نامیده می‌شود. در حین خودآزمایی هنگام روشن شدن (POST) که عملکرد مناسب همه سخت افزارها آزموده می‌شوند، سیستم عامل UEFI تمامی دستگاه‌های قابل راه‌اندازی (Bootable) متصل به رایانه را برای یافتن جدول پارتیشن GUID یا GPT اسکن می‌کند. سیستم عامل به صورت خودکار GPT را بررسی می‌کند تا پارتیشن EFI را یافته و رایانه را راه‌اندازی کند.

Legacy Boot چیست؟

Legacy Boot فرایندی است که توسط سیستم عامل بایوس برای راه‌اندازی رایانه استفاده می‌شود. این روش فهرستی از دستگاه‌های ذخیره سازی قابل راه‌اندازی نظیر درایوهای فلاپی دیسک، درایوهای هارد دیسک، درایوهای دیسک نوری و غیره را بر اساس اولویت مورد نظر در خود ذخیره می‌کند. وقتی رایانه روشن می‌شود، بایوس خودآزمایی هنگام روشن شدن را انجام می‌دهد. در صورتی که فرآیند راه‌اندازی مشکلی نداشته باشد، بلندگوی داخلی رایانه یک بوق کوتاه می‌زند. کدهای پخش شده توسط بلندگو می‌تواند به کاربر کمک کند که مشکل را سریع‌تر پیدا کند.

پس از پایان فرآیند خودآزمایی هنگام روشن شدن، سیستم عامل اولین سکتور هر یک از دیسک‌های ذخیره سازی هدف را در حافظه بارگذاری کرده، سپس آن‌ها را برای یافتن رکورد راه‌انداز اصلی (MBR) اسکن می‌کند. اگر MBR صحیح یافت شود، سیستم عامل روند را ادامه داده و از پارتیشن صحیح، رایانه را راه‌اندازی می‌کند. اگر در یک دستگاه MBR مناسب یافته نشود، فرآیند در دستگاه با اولویت بعدی ادامه پیدا کرده و راه‌اندازی انجام خواهد شد.

تفاوت‌های UEFI و Legacy Boot

تعریف

UEFI فرآیند راه‌اندازی در رایانه‌های روزآمد است که قابلیت‌های پیشرفته‌تری نسبت به بایوس ارائه می‌کند. Legacy Boot فرآیندی است که رایانه با استفاده از سیستم عامل بایوس راه‌اندازی می‌شود. این مورد تفاوت اساسی میان UEFI و Legacy Boot است.

کارکرد

 UEFI از سیستم عامل URFI استفاده می‌کند، این سیستم عامل دارای فهرستی از حجم‌های راه‌اندازی صحیح موسوم به سرویس پارتیشن EFI است که برای راه‌اندازی به کار برده می‌شود. Legacy Boot از سیستم عامل بایوس برای فرآیند راه‌اندازی استفاده می‌کند.

قابلیت‌ها

تفاوت مهم دیگری که میان UEFI و Legacy Boot وجود دارد این است که UEFI دارای قابلیت‌های امنیتی بیشتری نسبت به Legacy Boot است.

کاربردپسند بودن

UEFI کاربرپسندتر از Legacy Boot است.

بررسی درایوهای ذخیره سازی قابل راه‌اندازی

UEFI از جدول پارتیشن GUID (GPT) و Legacy Boot از رکورد راه‌انداز اصلی (MBR) برای بررسی پارتیشن‌ها استفاده می‌کنند.

جمع‌بندی

تفاوت میان UEFI و Legacy Boot این است که UEFI جدیدترین روش راه‌اندازی رایانه است که برای جایگزینی بایوس طراحی شده است، در حالی که Legacy Boot فرآیندی است که از بایوس برای راه‌اندازی رایانه بهره می‌برد. به طور خلاصه، UEFI جانشین Legacy Boot است.

تفاوت‌های میان UEFI و Legacy Boot هنگام بوت کامپیوتر و سرور

برای مشاهده این تصویر در سایز اصلی اینجا را کلیک کنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

رسام سرور

شرکت رسام سرور ایرانیان با هدف ارائه و فروش سرورهای اچ پی، قطعات، استوریج، پشتیبانی و خدمات، نظیر تعمیرات و عیب یابی سرورهای HP، نصب و راه­اندازی سیستم Voip و همچنین پیاده­سازی شبکه با شماره ثبت ۵۰۴۱۴۲ تاسیس گردید. ما با اتکا به کارشناسان و مشاوران مجرب محصولات خود را با ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش عرضه می ­­کنیم تا مشتریان گرامی ضمن اعتماد نسبت به محصول خریداری شده از خدمات ویژه ارائه شده پس از خرید این شرکت بهره­ مند شوند. همچنین در راستای اهداف مشتری مداری مشاوره تلفنی و حضوری توسط کارشناسان خبره در زمینه IT به صورت رایگان برای تمامی مشتریان عزیز انجام می­ گیرد.

اطلاعات تماس
  • 021910*****
[نمایش اطلاعات]