اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139906054517014937

شهر قوچان، به روایت تاریخ

کد: 139906054517014937

https://bit.ly/3bav36q

، مشهد , (اخبار رسمی): یکی دیگر از شهر هایی که در خراسان رضوی از جاذبه های گردشگری و دیدنی بر خوردار است، شهرستان قوچان می باشد. شهر قوچان در 148 کیلومتری شهر مشهد و در نزدیکی خراسان شمالی واقع شده است. خبوشان یا خوجان نام های شهر قوچان می باشند که در گذشته های دور برای این شهر به کار می برده اند.

شهر قوچان، به روایت تاریخ
شهر قوچان، به روایت تاریخ

یکی دیگر از شهر هایی که در خراسان رضوی از جاذبه های گردشگری و دیدنی بر خوردار است، شهرستان قوچان می باشد. شهر قوچان در 148 کیلومتری شهر مشهد و در نزدیکی خراسان شمالی واقع شده است. خبوشان یا خوجان نام های شهر قوچان می باشند که در گذشته های دور برای این شهر به کار می برده اند.

قوچان در زمان پادشاهی هلاکو مورد باز سازی قرار گرفته است و نوه وی وسعت آن را گسترش داد. بلافاصله در زمان غازان خان در این شهر یک معبد بودایی احداث گردید.

جاذبه های دیدنی و گردشگری شهرستان قوچان

اولین مکانی که در این شهر وجود دارد و بازدید از آن می تواند خاطره ساز ترین سفر به حساب بیاید چشمه گرماب می باشد. این چشمه زیبا در5 کیلومتری قوچان در نزدیکی شهر کهنه واقع شده است. آب این چشمه دارای خاصیت درمانی می باشد. چرا که این آب ازآب هایی می باشد که دارای املاح سولفاته و کربنات هستند. برای رسیدن به این چشمه ابتدا از شهر کهنه و قلعه اطوار آباد عبور کرده و با گذر از قسمت دامنه جنوبی البرز، چشمه گرماب را مشاهده کنید.

حمام شازده قوچان

در پایان دوره قاجاریه این حمام درشهرقوچان و در مرکز آن ساخته شد. سپس در دوره پهلوی بار دیگر مورد باز سازی قرار گرفت و به یک حمام دوشی تغییر کرد. حمام شازده دارای دو قسمت می باشد که یک قسمت آن برای بانوان و قسمت دیگر برای آقایان در نظر گرفته شده است. هر کدام از این قسمت ها نیز دارای فضاهای مجهزی مانند دالان، خزینه، پاشور، مخزن آب، خزینه، مسجد و نظافتخانه می باشند. سازمان میراث فرهنگی در سال 1382 این حمام زیبا را در فهرست آثار ملی به ثبت رساند.

آبشار و دره سراب قوچان

یکی از آبشار های بسیار زیبا و دیدنی که در قوچان وجود دارد، آبشار سراب می باشد که در ارتفاعات کوه سنگر واقع شده است. این آبشار که معروف به شار شار است دارای ارتفاعی حدود 20 متر و عرض آن 30 متر می باشد. همچنین این آبشار نقاط سرسبزی دارد که چشم انداز های بی نظیری را به وجود می آورند.

یخدان نمد مالها در قوچان

شهر قوچان علاوه بر جاذبه های گردشگری، دارای جاذبه های تاریخی نیز می باشد.  یکی از جاذبه های دیدنی تاریخی که در این شهر وجود دارد یخدان نمد مالها می باشد که باعث شده است گردشگران زیادی این شهر را برای سفر انتخاب کنند. یخدان نمد مالها مربوط به دوره قاجاریه می باشد و هم اکنون در فهرست آثار ملی نام آن مشاهده می شود. این بنای مخروطی دارای گنبد های مخروطی و چاله های نگهداری یخ می باشد که گذشت زمان باعث شده است قسمت های دیگر آن مانند حوضچه و پلکان آن از بین برود. برای ورود به آن دوقسمت شمالی و جنوبی طراحی شده است که قسمت شمالی آن در حال حاضر مسدود می باشد.

موزه مردم شناسی

این موزه موجود در شهر قوچان، در ابتدا رستورانی برای شهرداری بوده که پس از گذشت چند مدت به سازمان میراث فرهنگی واگذار شده است و به عنوان موزه به کار خود ادامه داد. در این موزه نمادهایی قرار دارد که مربوط به موسیقی قوچان، کشتی چوخه و همچنین مراسم ازدواج عشایر کرد می باشد. همچنین وجود اشیای قیمتی و قدیمی که در این موزه وجود دارد می تواند خاطره ای به یادماندنی را برای گردشگران به وجود بیاورد.

دره شمخال

در 80 کیلومتری شهر قوچان دره ای زیبا به نام دره شمخال وجود دارد که با طی کردن مسیری که با درختان بسیاری پوشیده شده است می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. این دره شگفت انگیز دارای طولی حدود 18 متر می باشد. نام این دره نیز به زبان کردی کرمانجی به معنای یک تفنگ دست ساز قدیمی می باشد که از روستای نزدیک آن گرفته شده است. متصل شدن رود های شارک، قرچه، دربادام، و شمخال و چشمه هایی که از کوه های اطراف آن نشات می گیرند، باعث شده است که است که این دره تشکیل شود.  

بهترین زمان سفر به دره شمخال

برای سفر به جاذبه بی نظیر فصل بهار و تابستان مناسب است چراکه در این فصول این دره بسیار سرسبز و رود آن هم پر آب است. همچنین برای رسیدن به این دره باید از جاده قوچان به سمت باجگیران بروید و سپس با استفاده از تابلو های راهنما دره شمخال را پیدا کنید.  

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

hihotel

سامانه "HiHotel" با توجه به شناخت کامل(کیفی و کمی) از هتل های مشهد اقدام به گارانتی معتبرترین هتل و هتل آپارتمان های مشهد از جمله هتل آپارتمان آرین و آلتون و هتل یک ستاره پرستاره که همگی از بهترین های اماکن اقامتی مشهد مقدس محسوب می شوند نموده است. های هتل در ایام خاص مانند عید نوروز، تعطیلات اعیاد و مناسبتها و در روزهای تابستان هتل های معتبر دیگری نیز گارانتی می کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی