اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13990804471584727

کتاب «حجاب در آئینه نظام کیفری» چاپ و منتشر شد

کد: 13990804471584727

https://bit.ly/31YrAEJ

، تهران , (اخبار رسمی): کتاب حجاب در آئینه نظام کیفری (جرم‌انگاری، مبانی، چالش‌ها) نوشتۀ محمود باقری وکیل دادگستری، مدرس دانشگاه و پژوهشگر حقوق ‌جزا و جرم‌شناسی توسط انتشارات مشق شب چاپ و منتشر شد.

کتاب «حجاب در آئینه نظام کیفری» چاپ و منتشر شد
کتاب «حجاب در آئینه نظام کیفری» چاپ و منتشر شد

به گزارش خبرنگار مشق شب، محمود باقری با تأکید بر این‌که میان اصل وجوب حجاب و الزام به آن تفاوت وجود دارد، تصریح کرد: بررسی و پژوهش‌های دینی و فقهی در بستر سیره، تاریخ و متون مرجع نشان می‌دهد که وجوب حجاب شرعی یکی از بنیان‌های اعتقادی مسلمانان و دارای مبانی قرآنی و روایی است، اما الزام و اجبار بر آن، نه تنها فاقد هر گونه مبنا و توجیه دینی و اخلاقی است، بلکه از جهت رفتارشناسی و آثارسنجی اَعمال دارای پیامدهای منفی و نقضِ غرض اخلاقی و مخالف با کرامت، عقل و اختیار به عنوان ویژگی‌های ذاتی انسان است.

این استاد دانشگاه افزود: تشخیص و تمیز بین وجوب شرعی حجاب که امری ایمانی به شمار می‌آید، از تحمیل و اجبارِ بر رعایت حجاب، که امری برونی و فیزیکی است، چالش تحمیل حجاب بر زنان را با تفکیک آن از مبانی وجوب شرعی حجاب، ابهام‌زادیی کرده و برآیند آن، پدیدار شدنِ فقدان مبنای شرعی برای اجبار دیگران به رعایت حجاب است.

به گفته وی، اجبار در این خصوص و غالب موضوعات با صبغۀ شخصی و اخلاقی، مخالف اصل کمال‌جویی انسان است؛ کمالی که لازمه‌اش انتخاب و اختیار درونی بوده و ماهیتاً با اجبار قابل تحقق نیست.

این پژوهشگر حقوق جزا و جرم‌شناسی ضمن بیان این مطلب که وجوب شرعی حجاب متفاوت از الزام کیفری بر رعایت آن است، یادآور شد: کتاب حجاب در آئینه نظام کیفری (جرم‌انگاری، مبانی، چالش‌ها) با پیش‌فرض وجوب حجاب شرعی، موضوع کتاب را بررسی الزام کیفری بر آن قرار داده است.

شایان ذکر است، علاقه‌مندان و حقوقدانان می‌توانند برای تهیه کتاب حجاب در آئینه نظام کیفری (جرم‌انگاری، مبانی، چالش‌ها) که در 88 صفحه و قطع رقعی وارد بازار نشر شده است، به سایت انتشارات مشق شب مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مشق شب

انتشارات مشق شب، ناشر تخصصی کتب مرجع و نشریات درون سازمانی، با هدف رشد و تعالی فرهنگ، ادب، هنر و دانش ایران عزیز پا به عرصه نشر گذاشته است؛ مصمم در تحقق آرمان‌هایش که همانای مشق وطن، توسعه و انتشار باورهای زنان و مردان خجسته و فرخ‌پی این مرز و بوم است. «مشق شب» در جذب اندیشه‌های ناب، صاحبان قلم و نخبگان دانش و فرهنگ همیشه پیشتاز بوده و از هر فرصتی برای دوستی با اهالی قلم استقبال کرده است .

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نشریات و کتاب