اطلاعات تماس
  • 021664*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139908134728715461

نکات ضروری برای شروع کار در حوزه طراحی طلا و جواهر

وضعیت کاری در حوزه طراحی طلا و جواهر در ایران چگونه است ؟

کد: 139908134728715461

https://bit.ly/2Kd5OXO

، (اخبار رسمی): پس از اتمام دوره‌های طراحی طلا و جواهر، هنرمندان این رشته می‌توانند در بخش‌های طراحی قالب‌های مختلف با جنس مومی، ریخته‌گری فلزات ارزشمند و قیمتی، نقره‌کاری، ملیله، طلا و جواهر، مدل ‌سازی، آبکاری، فلزات قیمتی و گرانبها، تکنیک‌های مهره‌ای و حتی فروشندگی طلا و جواهر مشغول به فعالیت شوند

وضعیت کار ی در حوزه طراحی طلا و جواهر در ایران چگونه است ؟
بازار کار طراحی طلا و جواهر

هنر جواهرسازی در دنیا قدمتی هزاران ساله دارد و از تمدنهای اولیه برای استفادههای تزیینی یا هدیههای خاص، جواهرات را طراحی می‌کردند و می‌ساختند. بیشترین کاربرد آن در تزئینات و سنگهای قیمتی بوده و یا از آنها برای نشان دادن ایمان و اعتقاد و همچنین جایگاه اجتماعی افراد استفاده میشده که مهمترین آنها در تاجهای پادشاهی و خانوادههای سلطنتی بوده است. اگر شما هم هنر تجسم زیبایی و پیاده کردن روی ارزشمندترین عناصر را دارید، به یکی از پول سازترین رشتههای دنیا خیلی نزدیک شده اید. به خاطر حاشیه سود بالای این شغل، بازار کار برای طراحی روی طلا و جواهرات بسیار رقابتی و سنگین است؛ به طوری که جدیدا شرکت های نوپا و یا افراد زیادی به تنهایی این حرفه را شروع کردند و حتی تیمهای بازاریابی برای خودشان استخدام کرده اند. یکی دیگر از دلایلی که این حرفه را بسیار محبوب کرده است، وجود نرم افزارهای تخصصی طراحی طلا و جواهر است که کار را برای هنرجو ها خیلی ساده کرده است؛ نرم افزارهایی مثل ماتریکس (matrix). اما پیش از بررسی این نرم افزارها، لازم است تا با بازار کار شغل طراحی روی طلا و جواهر در ایران و همچنین در دنیا، بیشتر آشنا شویم:

آینده تحصیلی و بازار شغلی رشته طلا و جواهرسازی

رشتهی طراحی روی طلا و جواهر، یکی از زیرشاخه های رشتههای کاردانش است. در واقع رشتههای کار و دانش به منظور تامین نیروی کار ماهر در بخشهای صنعتی مختلف راهاندازی شدهاند و فارغ التحصیلان آن پس از کسب مهارتهای لازم رشتهی خود، می توانند مستقیما وارد بازار کار شوند. همچنین اگر دانش آموختگانی که هنوز درس خود را تمام نکردهاند تمایل داشته باشند آن را ادامه دهند، میتوانند به صورت موازی در رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر یا هنرهای تجسمی و … در دانشگاه یا موسسات آموزشی و علمی کاربردی به ادامه‌ی تحصیل بپردازند و علاوه بر آن در حرفهی خود ( در اینجا طلا و جواهرسازی ) به کار مشغول شوند.

پس از اتمام دورههای طراحی طلا و جواهر، هنرمندان این رشته می توانند در بخشهای طراحی قالبهای مختلف با جنس مومی، ریخته گری فلزات ارزشمند و قیمتی، نقره کاری، ملیله، طلا و جواهر، مدلسازی، آبکاری، فلزات قیمتی و گرانبها، تکنیکهای مهرهای و حتی فروشندگی طلا و جواهر مشغول به فعالیت شوند. علاوه بر آن، فارغ التحصیلان رشتههای ساخت جواهر و طراحی طلا، در زمینه های تعمیر طلا و جواهر، جداسازی قطعات ریختهگری شده، شستشو و عملیات تکمیل، صیقلکاری و غیره … کاملا ماهر خواهند شد.

این هنرجویان پس از گذراندن دوره آموزش طراحی طلا و جواهرات و  ورود به چنین شغلی می توانند اقدامات مختلفی مثل تاسیس کارگاه و کارخانه شخصی، کارآموزی پیش استاد، همکاری در طراحی طلا و .. انجام دهند و  توانایی های مختلفی کسب خواهند کرد، توانایی هایی از قبیل:

در فاز طراحی: تحلیل و بررسی، مصنوعات جواهر و طلا، …

در فاز اجرا: ریخته گری، طراحی روی جواهرات گرانبها و طلا، ملیله، مخراج فلز ها، …

در فاز مدیریت و نظارت: برنامه ریزی و هدایت برنامه جواهرسازی، اشراف بر اقدامات لازم در کارگاه های ساخت طلا نقره جواهر و بدلیجات، …

در واقع این افراد به مرور زمان، همه فن حریف شده و طراحی و اجرای طرح روی تمامی جواهرات از جمله انگشتر، گردنبند، النگو، دست بند، پا بند و … را به خوبی انجام خواهند داد.

اهمیت طراحی روی طلا و جواهر در کشورهای مختلف

در کشورهای جهان اول دنیا، شغل طلاکاری یکی از پر سود ترین و لاکچری ترین مشاغل محسوب می شود که استانداردهای بسیار ویژه ای دارد. برندهای معتبر و غول های جواهرات دنیا مثل کارتیه، بولگاری و … در اروپا و آمریکا، گردش مالی های سرسام آور دارند. نکته اینجاست که ماده اولیه این شرکتها عناصر ارزشمندی است که از معادن استخراج میشوند و در کشورهای آفریقایی و آسیایی به وفور وجود دارد. در واقع با توجه به اهمیت این رشته و ذات زیبایی شناسی بشر، طراحی طلا و جواهر در تمام دنیا بازار کار دارد. در همین ایران هم، هستند استارتاپهای بسیاری که روی همین رشته کار می کنند و مراکز اصلی این بازار در شهرهای قدیمی و البته شلوغ ایران مثل تهران، اصفهان، شیراز، تبریز، یزد و …  وجود دارد.

نکات مهم و مراحل طراحی طلا و جواهرسازی

در رشتهی طراحی طلا و جواهر مانند سایر حرفهها، توجه به اصول اولیه بسیار حائز اهمیت است. این اصول و مراحل در طراحی جواهرات بصورت خلاصه بدین شکل است:

۱-برآورد و تخمین هزینه در طراحی طلا و جواهر:

پس از اولین گام یعنی تعیین هدف برای ورود به این عرصه، تخمین هزینههای مختلف آن قدم بعدی است. هزینههایی که ممکن است شامل هزینه دوره آموزشی و نرم افزار طراحی طلا و جواهر، هزینه دستگاه طراحی روی طلا، هزینه مکان آغاز فعالیت، بازاریابی و … می شود.

۲-انتخاب لوگو و نام برند:

انتخاب یک طرح لوگو اهمیت زیادی دارد. چون شما ادعا دارید از هوش زیبایی شناسی بالایی برخوردارید و توانایی طراحی های زیبا روی طلا و جواهرات را دارا هستید، پس لازم است که حتما لوگوی شما بیانگر این امر باشد؛ لوگویی که جذابیت بصری نداشته باشد، کار شما را برای قانع کردن مخاطب سخت خواهد کرد. همچنین نام برند شما باید چیزی باشد که ویژگی متمایز شما باشد. بعدها با شکل گیری کارخانه تولید طلا و جواهر خود، این اسم را باید یدک بکشید.

۳-صرفه جویی کردن در زمان:

به زمان خود اهمیت زیادی دهید. از لحظه ای که تصمیم به یادگیری و آموزش دوره طراحی طلا و جواهرسازی گرفتید، تا زمانی که روی طرح های نهایی خود کار می کنید، فراموش نکنید که باید با کمترین زمان بهترین نتیجه را حاصل کنید. همانطور که اشاره کردیم این بازار بخاطر حاشیه سود بالا، بسیار رقابتی است. پس همین حالا شروع کنید…

۴-تنوع در طرح های جواهرات و نوآوری:

شیک بودن و زیبایی طراحی های شما شرط لازم موفقیت است اما کافی نیست. حالا که بسیاری در این حوزه فعالیت می کنند باید با نوآوری های خاص و ویژه، نظر مخاطب را به سمت خودتان جلب کنید. حتما به کارهای خود تنوع دهید و سبکهای مختلف را بیازمایید تا بهترین جواب را بگیرید.

برای آغاز طراحی طلا و جواهر چه باید کرد؟

اما راهکار چیست؟ امروز نرم افزار های بسیار ساده و کاربردی به همراه آموزش های حرفه ای برای تمامی رشته ها در دسترس است. برای آموزش طراحی طلا و جواهر، نرم افزار ماتریکس (matrix) به عنوان بهترین راهکار پیشنهاد شده است.

وبسایت آموزشی نوین پندار به عنوان یکی از مراجع معتبر آموزش غیر حضوری در کشور، دوره های کامل طراحی طلا و جواهر را  با نرم افزار ماتریکس به صورت ویدیو با اساتید شناخته شده  این رشته ارائه کرده است تا هنرجویان بتوانند به سادگی وارد این بازار تشنه شوند…

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 021664*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | علم و آموزش