اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140004195319716564

همه چیز در مورد نحوه قیمت گذاری انواع سوله!

هزینه ساخت سوله چقدر است؟

کد: 140004195319716564

https://bit.ly/3wx4LEH

، تهران , (اخبار رسمی): سال‌هاست که برای راه‌اندازی محیط‌های مختلف صنعتی از جمله کارخانجات، انبارها، مراکز دام و طیور و… به جای صرف زمان و هزینه بالا برای ساخت‌وساز، از سوله استفاده می‌شود. سوله‌ها مزایای زیادی را به همراه دارند و وزن سبک، قیمت مناسب و سهولت در جابجایی، آن‌ها به انتخاب بسیاری از صنعت‌گران تبدیل کرده است.

هزینه ساخت سوله چقدر است؟
هزینه و قیمت ساخت سوله صنعتی

پولادین دژ در حوزه طراحی ساخت و اجرای انواع سازه‌های فلزی فعالیتی مستمر و طولانی داشته که پروژه‌های موفق در زمینه‌های مختلف گواه این امر است

سوله‌ها سازه‌های فلزی پیش‌ساخته با سقف شیب‌دار هستند که با هدف ایجاد محیطی بدون ستون میانی، بر اساس محاسبات فنی خاصی ساخته می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی این سازه‌ها دارا بودن فضای وسیع با دهانه‌های بزرگ است که همین مسئله، استفاده از پوشش‌های خاص برای ساخت آن‌ها را به امری ضروری تبدیل می‌کند.

سوله‌ها در سراسر جهان با اهداف مختلف و متعددی به طور وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرند. از کارخانه‌ها، انبارها و تعمیرگاه‌ها گرفته تا سالن‌های ورزشی، پارکینگ‌ها، فروشگاه‌ها و سالن‌های نگه‌داری دام و طیور، همگی محیط‌هایی هستند که غالبا با به‌کارگیری سوله ساخته می‌شوند. به همین دلیل سوله‌ها می‌توانند بسته به نوع کاربرد، ابعاد و اشکال متفاوتی به خود بگیرند. قیمت و هزینه ساخت هر متر مربع سوله نیز با توجه به این موضوع دست‌خوش تغییرات مختلفی می‌گردد.

برای ساخت سوله‌ها، از یک سوله فوق سبک ارزان گرفته تا سوله‌های فوق‌سنگین و گران‌قیمت، از قطعاتی با ابعاد متغیر استفاده می‌شود که وزن و ابعاد این قطعات با توجه موارد مختلفی تغییر می‌کند. مواردی همچون نوع کاربری، ابعاد سوله، موقعیت مکان سوله از نظر سرعت وزش باد و بیشترین میزان بارش برف و… در تعیین این ابعاد و اندازه‌ها موثر هستند.

علاوه بر موارد فوق، مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام ساخت سوله به آن توجه شود عبارت‌اند از:

میزان مقاومت خاک

بار دینامیکی جرثقیل سقفی هنگام ساخت

نیروی زلزله

ارتفاع دیوار

درصد شیب سقف

پوشش سقف و دیوارها

انواع سوله

سوله‌ها را می‌توان با توجه به نوع قرارگیری دهانه آن‌ها به 5 دسته زیر تقسیم کرد:

 • سوله تک دهانه به صورت ۸۸
 • سوله دو یا چند دهنه با ستونه مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸ یا ۸۸۸۸
 • سوله دو دهانه به صورت ۸
 • سوله قوسی
 • سوله چند ضلعی
 • سوله سبک
 • سوله فوق سبک

اما صرف نظر از شکل سوله، وزن آن نیز از عوامل مهم و تاثیرگذار در هنگام انتخاب است. چرا که قیمت و هزینه ساخت سوله با توجه به آن تعیین می‌شود. سوله‌ها از لحاظ وزنی و بسته به میزان آهن و فولاد به‌کاررفته در آن‌ها به دو دسته سوله سبک و سنگین تقسیم می‌شوند. بسیاری از افراد ممکن است به دنبال یک سوله فوق سبک ارزان قیمت باشند. به همین سبب در ادامه به بررسی این نوع سوله‌ها می‌پردازیم.

از جمله اصلی‌ترین عوامل موثر روی قیمت ساخت سوله، کاربری آن خواهد بود. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم سوله‌ها معمولاً برای موارد مختلفی شامل کارخانه، آشیانه هواپیما، گاوداری، مرغداری، نمایشگاه و فروشگاه‌های بزرگ، سالن‌ها و انبار ساخته می‌شوند. بنابراین با توجه به نوع کاربری یک سوله، موارد مهمی شامل محکم‌سازی، نحوه تهویه، نحوه نوردهی، کف‌سازی، نوع سقف، دهانه ورودی، ارتفاع و ابعاد سوله مشخص خواهد شد. لازم به ذکر است که برای اجرای هر کدام از این موارد، مصالح مختلفی مورد نیاز خواهد بود که به صورت مستقیم می‌تواند روی هزینه ساخت سوله تاثیر گذارند.

با توجه به بالا بودن قیمت و هزینه ساخت سوله‌‌های سنگین، تقاضا برای سوله‌های سبک بیشتر است. در ساخت سوله‌های سبک از فلزات کمتری استفاده شده است. اما در عین حال این سوله‌ها از مقاومت بالایی نیز برخوردارند. به همین جهت در موارد مختلفی می‌توان آن‌ها را به کار برد. اما به طور کلی سالن‌های ورزشی بیشترین استفاده را از آن‌ها دارند. استفاده از یک سوله فوق سبک ارزان مزایای زیادی را به همراه دارد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت و هزینه ساخت سوله سبک پایین‌تر است.
 • جابجایی این سوله‌ها به راحتی امکان‌پذیر است.
 • سوله‌ساز می‌تواند قطعات سوله را در کارگاه خود ساخته و تنها مونتاژ را به محل پروژه واگذار نماید.
 • نصب این سوله‌ها به سرعت انجام می‌شود.
 • سوله‌های سبک از لحاظ ظاهری نسبت به سازه‌های سنگین زیباترند.

در شرایط اقتصادی حال حاضر، اغلب واحدهای صنعتی به دنبال حداقل کردن هزینه‌های خود هستند که این موضوع در خصوص خرید سوله نیز صادق است. برای مدیریت منابع مالی مرتبط با قیمت و هزینه ساخت سوله و انتخاب سازه‌ای مقرون‌به‌صرفه، لازم است به برخی نکات توجه شود.

ساخت سوله بدون مصالح و متریال، طبیعتاً بی‌مفهوم خواهد بود. بنابراین، اینکه با توجه به کاربری سوله و ابعاد آن از چه نوع متریال و مصالحی استفاده می‌شود، مهمترین عامل در افزایش یا کاهش هزینه ساخت سوله است. مهمترین متریال مورد استفاده در ساخت سوله، فولاد است که متاسفانه قیمت آن به‌روز بوده و همواره در حال افزایش است. بنابراین اطلاع از قیمت فولاد و از طرفی میزان فولاد مورد استفاده برای ساخت سوله ، مهمترین عامل در برآورد هزینه‌ها و تخمین سرمایه اولیه خواهد بود.

آگاهی از میزان واقعی ابعاد سازه، تعیین حجم ورق مصرفی، نوع کاربرد و پیش‌بینی موارد مورد نیاز برای ساخت و تکمیل سوله اعم از جوشکاری، زنگ‌زدایی، رنگ آمیزی، استفاده از اتصالات و کارگذاری صحیح اجزا می‌تواند درک واضح‌تری در خصوص قیمت و هزینه ساخت سوله برای شما به وجود آورد. ضمن این‌که همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، برای رسیدن به حداقل قیمت و هزینه ساخت سوله می‌توان به سراغ یک سوله فوق سبک ارزان رفت. با این حال ممکن است عده‌ای از افراد خرید یک سوله دست دوم را ترجیح بدهند.

در شرایطی که قصد صرفه‌جویی هر چه بیشتر را در هزینه‌های خود دارید، خرید یک سوله دست دوم می‌تواند راهکار مناسبی باشد. اما قبل از اقدام برای این کار لازم است به موارد زیر توجه کافی را داشته باشید:

از تطابق کامل ابعاد سوله با مکان استفاده از آن اطمینان حاصل نمایید.

به سال ساخت، فرم و کیفیت ساخت، دقت سوراخ‌کاری اتصالات و زاویه برش‌های آن توجه کنید.

وزن سوله را در نظر بگیرید. چرا که ممکن است یک سوله دست دوم با وزن بالا را انتخاب کنید که هزینه‌ای معادل یک سوله سبک اما نو برایتان داشته باشد. در چنین شرایطی خرید سوله‌ی نو عقلانی‌تر خواهد بود.

این که برای ساخت یک سازه فلزی از چه نوع متریال و مواد اولیه استفاده می‌شود، به کاربری سوله و همین‌طور نوع طراحی آن بستگی دارد. در همین راستا، نیازهای کسب‌و‌کار و توانایی شرکت سازنده سوله، تعیین‌کننده نوع مواد اولیه مصرفی و هزینه آن خواهد بود.

میزان استهلاک، کیفیت رنگ و تکمیل بودن متعلقات سوله دست دوم را بررسی کنید.

حتما پس از خرید، از نصب صحیح سوله و بدون عیب بودن آن اطمینان حاصل کنید. چرا که ممکن است برخی سوله‌های معیوبِ دمونتاژ شده به عنوان سوله سالم به شما فروخته شود و شما را متحمل هزینه‌های جانبی فراوانی نماید.

اندازه سوله عامل مهمی در برآورد هزینه ساخت این سازه خواهد بود. اما قبل از هرچیز باید به این موضوع اشاره کنیم که افزایش ابعاد سوله همیشه به معنای کاهش قیمت یا افزایش آن نخواهد بود. چرا که غیر از ابعاد سوله عوامل دیگری روی قیمت تاثیرگذار هستند و اینکه یک کسب‌وکار چنین تصوری داشته باشد که با افزایش ابعاد سوله و در نهایت خرید متریال در حجم بالاتر از قیمت تمام‌شده کاسته شده یا افزایش پیدا می‌کند.

البته ذکر این نکته هم ضروری است که تنها در مکان‌هایی امکان استفاده از سوله دست دوم وجود دارد که نظام مهندسی و شهرداری بر آن‌ها نظارت نداشته باشد. بدون توجه به این نکته ممکن است پس از خرید سوله دست دوم، برای دریافت تاییدیه نظام مهندسی و شهرداری با مشکل مواجه شوید. با توجه به شرایطی که توضیح داده شد، همه این موارد در محاسبه هزینه هر متر سوله تاثیر گذار است و قیمت ثابتی ندارد.

در برخی موارد، محلی که برای ساخت سوله در نظر گرفته شده، زلزله‌خیز بوده یا مستعد وزش بادهای شدید است. در چنین شرایطی لازم است تا سازه اصلی در مقابل زلزله مقاوم شده و از طرفی توانایی تحمل بارهای وارده ناشی از زلزله و بادهای شدید را داشته باشد. بنابراین مقاوم‌سازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود که همین امر روی هزینه ساخت تاثیر می‌گذارد.

یافتن یک گروه صنعتی و مهندسی معتبر جهت ساخت و اجرای سوله از اهمیت بالایی برخوردار است. در میان فعالان این حوزه در کشور، شرکت پولادین دژ کاوه از جمله معدود گروه‌های مهندسی است که همواره در پی ورود سیستم‌های سازه‌ای نوین و تکنولوژی‌های برتر ساختمانی به کشور بوده است.

پولادین دژ به صورت تخصصی در زمینه ساخت سازه‌های فلزی، با کیفیتی در سطح محصولات اروپایی فعالیت می‌کند. طراحی، ساخت و اجرای انواع سوله‌های صنعتی از جمله فعالیت‌های پولادین دژ است که رضایت مشتریان زیادی را به همراه داشته است. با مراجعه به وبسایت پولادین دژ و دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید طراحی و ساخت انواع سازه های ساختمانی و صنعتی را این شرکت بسپارید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

پولادین دژ

پدکا (پولادین دژ کاوه) به پشتوانه سال‌ها تجربه در حوزه طراحی و ساخت انواع اسکلت‌های فلزی و استراکچرهای صنعتی، سازه‌های صنعتی عظیمی را برای صنایع مختلف و حیاتی کشور همچون کارخانجات بزرگ،پتروشیمی ها ، پایپ رک ها و صنعت نفت و گاز و کشتیرانی، اجرا کرده است. در این میان عواملی چون بهره‌مندی از امکانات کامل، مدرن و به‌روز در کنار همکاری با بهترین‌های صنعت طراحی و ساخت سازه‌های صنعتی، پیشرفتی قابل توجه را برای پولادین دژ کاوه رقم زده و این مجموعه را به یکی از بزرگترین شرکت‌های دانش‌بنیان و پیشرو در حوزه ساخت انواع سازه تبدیل کرده است. شرکت پولادین دژ کاوه، به عنوان یک شرکت پیشرو و تکنولوژی محور در حوزه طراحی، ساخت و اجرای انواع سازه‌های فولادی فعالیت دارد. این شرکت هم‌گام با تغییرات در صنعت ساخت سازه‌های سنگین، بزرگ و بلندمرتبه در دنیا قدم برداشته و با بهره‌مندی از نیروی متخصص، کارکشته و مجرب تلاش کرده تا از تجهیزات و امکانات موجود برای ارتقای سطح کیفیت و خدمت رسانی به ‌صنایع مختلف از جمله کارخانجات، حوزه نفت و گاز، حوزه سازه‌های دریایی، ساخت سازه‌های صنعتی و آشیانه هواپیما و انواع دیگر قدم‌های بزرگی را بردارد و در این راستا به عنوان یکی از برترین و موفق‌ترین شرکت در حوزه خود سابقه بسیار درخشانی دارد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان