اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140006035397417052

وسواس فکری و عملی چیست؟

اختلال وسواس فکری عملی چیست و چگونه می توانیم آن را درمان کنیم؟

کد: 140006035397417052

https://bit.ly/38A7rrD

، (اخبار رسمی): افرادی که OCD دارند افکار ناخواسته ، مزاحم و اغلب ناراحت کننده ای دارند که بیشتر اوقات ذهن آنها را مشغول می کند. برای مقابله با این افکار و اضطراب یا ترس ناشی از آن ، فرد مبتلا به OCD اغلب نیاز به انجام رفتارهای اجباری دارد.

اختلال وسواس فکری عملی چیست و چگونه می توانیم آن را درمان کنیم؟
آشنایی با اختلال وسواس و معرفی روش هایی برای وسواس فکری عملی

وسواس افکار ، تصاویر یا انگیزه های مکرر ، مداوم ، مزاحم و ناخواسته هستند که باعث اضطراب می شوند. افراد مبتلا به OCD سعی می کنند وسواس ها را سرکوب کنند یا مجبور شوند با انجام اجبار آنها را خنثی کنند.

اختلال وسواس فکری عملی (OCD) یک اختلال سلامت روانی است که در آن فرد افکار مکرر به نام وسواس را تجربه می کند که او را مجبور به انجام برخی اقدامات معروف به اجبار برای کاهش اضطراب ناشی از افکار می کند.

در یک سال معین تقریباً 1 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده تشخیص OCD داده می شوند. مردان اغلب علائم OCD را در دوران کودکی نشان می دهند اما زنان در بزرگسالی به میزان بیشتری تحت تأثیر قرار می گیرند.

  • OCD می تواند در هر فردی در هر سنی ظاهر شود اما میانگین سن شروع آن 19.5 سال است.
  • 25 درصد از افراد مبتلا به OCD در 14 سالگی علائم دارند.
  • OCD وسواس و اجبار تعریف شده است.

کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ویرایش پنجم (DSM-5) معیارهای تشخیصی "اختلالات وسواسی-جبری و مرتبط" را مشخص می کند.

برای تشخیص OCD فرد باید معیارهای زیر را داشته باشد:

  • وجود وسواس ، اجبار یا هر دو
  • وسواس ها یا اجبارها زمان بر هستند (بیش از یک ساعت در روز) یا باعث ناراحتی یا اختلال قابل توجهی در عملکرد روزانه فرد می شوند
  • علایم فیزیولوژیکی یک ماده ، وضعیت پزشکی یا سایر بیماریهای روانی بهتر در نظر گرفته نمی شوند
  • وسواس افکار ، تصاویر یا انگیزه های مکرر ، مداوم ، مزاحم و ناخواسته هستند که باعث اضطراب یا ناراحتی می شوند. افراد مبتلا به OCD سعی می کنند وسواس ها را نادیده بگیرند یا سرکوب کنند یا مجبور شوند با انجام اجبار آنها را خنثی کنند.
  • از سوی دیگر اجبارها رفتارهای تکراری یا اعمال ذهنی هستند که فرد مبتلا به OCD مجبور است در پاسخ به وسواس یا طبق قوانین سختگیرانه ای که بر آنها حاکم است انجام دهد.

وسواس و اجبار

وسواس ها اغلب شامل نتیجه ای ترسناک هستند مانند مسئولیت آسیب رساندن به خود یا دیگران یا غیراخلاقی یا ناقص تلقی شدن.

به عنوان مثال ممکن است فردی مبتلا به OCD دچار این نگرانی شود که به دلیل بی احتیاطی ناخواسته باعث آتش سوزی در خانه خود شود. ترس ممکن است به حدی شدید شود که آنها را مجبور به انجام اجبارهایی کند تا احتمال تصور آسیب را به حداقل برساند و اضطراب و ناراحتی را که احساس می کنند کاهش دهد.

فردی که با وسواس ناشی از آتش سوزی دست و پنجه نرم می کند ممکن است لازم باشد قبل از خروج از خانه تمام خروجی های خانه خود را بررسی کند تا خطر احتمالی آتش سوزی کاهش یابد. انجام این کار به شدت اضطراب ناشی از وسواس را کاهش می دهد.

اجبار نیز معمولاً اشتباه درک می شود و می تواند در افراد مبتلا به OCD به فرد دیگر متفاوت باشد.

انواع وسواس

برخلاف سوءتفاهم های رایج در مورد OCD ، "وسواس" این نیست که در مورد چیزی یا کسی غالباً با علاقه فکر کنید و از افکار خود لذت ببرید. وسواس های فکری مزاحم ، وقت گیر و ترس زا هستند.

ویژگی های وسواس OCD

تجربیات داخلی مکرراً اتفاق می افتد ، ناخواسته است و احساس می کند که خارج از کنترل فرد است.

آن افکار ناراحتی زیادی ایجاد می کنند مانند اضطراب ، انزجار ، ترس و ممکن است طاقت فرسا باشند.

تداوم این افکار با توانایی فرد در رسیدگی به سایر موارد مهم برای آنها اختلال ایجاد می کند.

در حالی که محتوای دقیق و ماهیت وسواس از فردی به فرد دیگر مبتلا به OCD متفاوت است برخی از موضوعات رایج وجود دارد.

آلودگی

وسواس های رایج مربوط به آلودگی می تواند شامل خاک ، میکروب ، بیماری ها ، آلودگی های محیطی یا مواد شیمیایی باشد.

صدمه

افراد مبتلا به وسواس های آسیب ممکن است از آسیب رساندن به خود یا دیگران بترسند از اینکه مسئولیت اتفاق بدی را بر عهده داشته باشند یا به طور ناخواسته باعث آسیب شوند بترسند.

هنگامی که افراد مبتلا به OCD دچار وسواس های مرتبط با آسیب می شوند لزوما نمی ترسند که عمداً به آنها آسیب برساند. در عوض آنها ممکن است از ایجاد ناخواسته آسیب ناشی از بی احتیاطی که می تواند منجر به بررسی اجبار شود ترس داشته باشند مانند نیاز به بررسی همه خروجی های خانه قبل از خروج.

افکار جنسی ناخواسته

فرد مبتلا به OCD ممکن است افکار جنسی مزاحم ، ناخواسته ، ممنوع و یا منحرف داشته باشد. این وسواس ها می توانند به شکل تصاویر یا انگیزه هایی در رابطه با همجنس گرایی ، افکار جنسی در مورد کودکان ، محارم ، تجاوز ، یا تجاوز جنسی باشند.

وسواس مذهبی

افراد مبتلا به OCD ممکن است افکار وسواسی یا نگرانی هایی در مورد قضاوت و رفتارهای اخلاقی داشته باشند. اگر آنها مذهبی هستند ممکن است فکر کنند که به مقدسات توهین می کنند.

از دست دادن کنترل

برخی از افراد مبتلا به OCD می ترسند که کنترل خود را از دست بدهند. آنها نگران آسیب رساندن به خود یا دیگران از طریق اقدامات کلامی تکانشی ، مانند توهین به شخصی یا گفتن چیزی ممنوع یا یا اعمال بدنی مانند سرقت یا خشونت هستند. تصورات ذهنی این وسواس ها ممکن است ماهیتی تهاجمی یا حتی وحشتناک داشته باشند.

کمال گرایی

وسواس های OCD مربوط به یکنواختی، دقت، تقارن، نیاز به دانستن یا به خاطر سپردن، سوق دادن به پایبندی به روال یا انتظارات سختگیرانه و نیاز کلی برای احساس است.

بیماری جسمی

جدا از وسواس های آلودگی مربوط به میکروب ها افراد مبتلا به OCD همچنین می توانند وسواس هایی در مورد بیماری داشته باشند. آنها ممکن است نگران این باشند که بیماری دارند یا به آن مبتلا می شوند. گاهی اوقات افراد مبتلا به OCD بیش از حد مراقب فرآیندهای بدن مانند بلع یا تنفس هستند.این وسواس های جسمانی می توانند به وسواس های مرتبط با بیماری ، درد یا بیماری کمک کنند.

باورهای خرافی

فرد مبتلا به OCD ممکن است معتقد باشد که اعداد، رنگ ها، کلمات یا عبارات خاصی "خوش شانس" یا "بدشانس" هستند. در صورت دومی آنها ممکن است برای اجتناب از آنها تلاش زیادی کنند یا اگر قادر به انجام این کار نیستند از رفتارهای جبرانی اجباری برای تسکین اضطراب استفاده کنند.

نتیجه گیری

افرادی که OCD دارند افکار ناخواسته ، مزاحم و اغلب ناراحت کننده ای دارند که بیشتر اوقات ذهن آنها را مشغول می کند. برای مقابله با این افکار و اضطراب یا ترس ناشی از آن، فرد مبتلا به OCD اغلب نیاز به انجام رفتارهای اجباری دارد. وسواس ها و اجبارهایی که OCD را تعریف می کنند می توانند تأثیر منفی و قابل توجهی بر زندگی افراد داشته باشند.

با این حال راه هایی برای مدیریت بیماری وجود دارد. بسیاری از افراد مبتلا به OCD با ترکیبی از درمان و دارو تسکین می یابند. گروه های حمایتی ،چه به صورت آنلاین و چه به صورت حضوری همچنین می توانند با ارائه منابع ، اطلاعات یا صرفاً گوش شنوا و دلسوز برای افراد مبتلا به OCD و همچنین عزیزانشان منفعت زیادی داشته باشند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

برنا اندیشان

فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان محصولات کاملاً اورجینال، شامل سمینار و کارگاه های روانشناسی و سخنرانی های روانشناسی با موضوعات مختلف را در اختیار شما کاربران علاقه مند به روانشناسی قرار می دهد. شما می توانید در حوزه های مختلف علوم انسانی به خصوص روانشناسی با موضوعاتی همچون : افسردگی، ترس و اضطراب و وحشت، ازدواج و طلاق و زوج درمانی، شناخت درمانی، اختلالات شخصیت، خانواده و چندین موضوع بسیار کاربردی فایل های سمینارها و کارگاه ها را در اختیار داشته باشید. علاوه بر مباحث روانشناسی شما می توانید به سایر آموزش ها همچون پزشکی، فلسفی، موفقیت، آموزش زبان های خارجه، کتابهای صوتی، پکیج های آموزشی کسب درآمد و بسیاری دیگر از محصولات آموزشی دسترسی داشته باشید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | شهر و جامعه