اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 14000616541999073

سفر مشتری چیست و چه نیازی به طراحی آن هست؟

کد: 14000616541999073

https://bit.ly/3EaFGUL

، تهران , (اخبار رسمی): چگونه می‌توانید بفهمید وقتی یک کاربر وارد فروشگاه یا وبسایت شما شده چه واکنشی خواهد داشت؟ با تغییرات مداوم فناوری و روش‌های جدید خرید، برنامه ریزی و پیش بینی نحوه عملکرد مشتری به امری ضروری تبدیل شده. این جاست که طراحی نقشه سفر مشتری کلید می‌خورد!

 چرا باید نقشه سفر مشتری طراحی کنیم؟
سفر مشتری چیست و چه نیازی به طراحی آن هست؟

آیا تا به حال فکر کردید دیجیتال مارکتینگ چگونه می‌تواند کاربران را به انجام عملیاتی که مد نظر دارند مجاب کند؟
نفوذ به ذهن مخاطبان برای تبدیل آنها به مشتری می‌تواند چالش برانگیز باشد، پس صاحبان کسب و کار شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که چگونه می‌توانید به مشتریان خود در رسیدن به اهداف مشخص از طریق وبسایت خود کمک کنید. بنابراین باید تمرکز ویژه‌ای روی آغاز سفر مشتری هنگام ورود تا خروج آن داشته باشید. استراتژی سفر مشتری به شما در درک کاربران و چگونگی رفتار آنها کمک می‌کند!

سفر مشتری چیست و چه نیازی به طراحی آن هست؟

چگونه می‌توانید بفهمید وقتی یک لید وارد فروشگاه یا وبسایت شما شده چه عملکردی خواهد داشت؟ با تغییرات مداوم فناوری و شیوه‌های جدید خرید، برنامه ریزی و پیش بینی نحوه عملکرد مشتری به امری ضروری تبدیل شده. این جاست که طراحی نقشه سفر مشتری کلید می‌خورد!
نقشه سفر مشتری فرایندی است که مشتری برای رسیدن به یک هدف خاص با سازمان شما طی می‌کند. آن هدف ممکن است خرید کالا، ثبت نام در خبرنامه یا هر چیز دیگری باشد. با استفاده از این ابزار می‌توانید درک بهتری از انگیزه‌های کاربران خود برای دستیابی به این اهداف داشته باشید.بنابراین سفر مشتری به تجربه کاربران با یک سازمان نیز گفته می‌شود.
آیا سفر مشتری همان تجربه مشتری است؟ خب، نه کاملا
سفر مشتری به عملکرد مشتریان در هر مرحله از خرید گفته می‌شود اما منظور از تجربه مشتری همان احساسی‌ است که در کل چرخه‌ی خرید در مشتری شکل می‌گیره گفته می‌شود.

اهمیت نقشه سفر مشتری در تبدیل لید به مشتری وفادار

تصور کنید توانایی پیش‌بینی گام بعدی مشتریان را داشته باشید! این قدرت فوق‌العاده‌ی ابزار سفر مشتری است.
استفاده از این ابزار دیجیتال مارکتینگ برای تجزیه و تحلیل رفتار کاربران به شما کمک می‌کند تا ببینید مشتریان چگونه کل فرآیند خرید را سفر می‌کنند. و در مدت زمانی که حضور دارند چه احساساتی را تجربه می‌کنند. طراحی نقشه سفر  کمک می‌کند تا هر مرحله از تجربه خرید برای لیدها آسان تر شود.

" شما با طراحی نقشه سفر مشتری مسیر موفقیت برای تبدیل لیدها به مشتری وفادار را ایجاد کرده‌اید! "

چگونه سفری جذاب برای مشتری تدوین کنیم؟

چگونه می‌توانیم بفهمیم که مشتری در هنگام ورود به سایت ما یا طی مراحل خرید به چه چیزی فکر می‌کند؟
مهم‌ترین جنبه ایجاد نقشه سفر مشتری این است که از دیدگاه مشتری به فرآیند نگاه کنید. در ادامه 4 مرحله برای طراحی و تدوین نقشه سفر  به شما معرفی می‌کنیم:

مرحله اول : تعیین هدف بابت طراحی سفر مشتری

قبل از اینکه دست به طراحی نقشه سفر ببرید باید به این سوالات پاسخ دهید.
• چرا می‌خواهید نقشه سفر مشتری طراحی کنید؟
• این نقشه، مشتریان را به سمت چه اهدافی هدایت می‌کند؟
• مخاطبان شما چه افرادی هستند؟

مرحله دوم : شناخت و رسم پرسونای مخاطب

هنگامی که با شخصیت‌های مختلف کاربران که با تجارت شما ارتباط برقرار می‌کنند آشنا شدید تمرکز خود را بر روی یک یا دو مورد آنها محدود کنید.
نکته طلایی: توجه داشته باشید که نقشه سفر مشتری تجربه یک مشتری با شرکت یا سازمان شما را نشان می‌دهد. که اگر بخواهید افراد زیادی را در این سفر همراه کنید این نقشه دیگر تجربیات کاربران را به درستی نشان نمی‌دهد.

مرحله سوم : شناسایی نقاط تماس با مشتری

این مرحله یک گام مهم در تدوین نقشه مشتری است. زیرا به شما دیدگاهی راجب رفتار مشتریان می‌دهد. هربار که مشتری با برند تجاری شما ارتباط می‌گیرد. چه از طریق تبلیغات، بازدید از آنلاین‌شاپ و ... یا حتی بازخوردهای منفی یا مثبت! شما این شانس را دارید که فروش خود را بالا ببرید.
تمام فضاهایی که ممکن است مشتری با شما بصورت آنلاین رو به رو شود را بررسی کنید. و با استفاده از ابزار قیف بازاریابی محتوا آنها را به لید و مشتری وفادار برای برند تجاری خود تبدیل کنید. با بدست آوردن اطلاعات می‌توانید موانعی که در مسیر مشتری ظاهر می‌شود را شناسایی و رفع کنید.

نقاط تماس شما با مشتری می‌تواند شامل موارد زیر ‌باشد:
• شبکه‌های اجتماعی(لینکدین، اینستاگرام و ...)
• ایمیل مارکتینگ
• تبلیغات
• وبسایت

مرحله چهارم : خودتان در نقشه‌ای که تدوین کردید سفر کنید

اینکه نقشه‌ی سفری شگفت‌ انگیز برای مشتری طراحی کرده‌اید به معنی تمام شدن کار شما نیست!
مهم‌ترین کاری که اکنون باید انجام دهید تجزیه و تحلیل فرآیند است. چند نفر وارد سایت شما می‌شوند و قبل از خرید از سایت خارج می‌شوند؟ چگونه می‌توانید پشتیبانی از مشتریان را بهبود ببخشید؟ اینها برخی از سوالاتی است که باید در مرحله آخر به آنها پاسخ دهید.
تجزیه و تحلیل نقشه سفر مشتری به شما نشان می‌دهد کجا نیازهای مشتری برآورده نشده است. و با رفع نقاط ضعف فرآیند می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تجربه سفری ارزشمند برای مشتری رقم زده‌اید!

" کل فرآیند نقشه سفر مشتری تا زمانی که خودتان آن را امتحان نکنید نقشه‌ای تئوری باقی می‌ماند."

نحوه استفاده از نقشه سفر و قیف بازاریابی

نقشه سفر و قیف بازاریابی دو ابزار مشابه هستند و می‌توان گفت مکمل یکدیگرند. از آن جایی که قیف به شما کمک می‌کند تا نحوه برخورد و تعامل لیدها با برند خود را پیگیری کنید. همچنین می‌توانید میزان قدرت استراتژی بازاریابی خود را در هر مرحله از سفر کاربران را اندازه گیری کنید. از سوی دیگر نقشه سفر مشتری، به شما در نفوذ به ذهن مشتری کمک می‌کند و می‌توانید از دیدگاه لیدها به سوالات:

  • لیدها چگونه با کسب و کار ما آشنا شدند؟
  • آنها چگونه راجب برند ما تحقیق و جستجو می‌کنند؟
  • در طول سفر چه موانعی سد راه مشتری است؟

و... پاسخ دهید. این پاسخ‌ها در طراحی فرآیندی بهتر برای پرورش لید و تجربه مشتری کمک می‌کند. نقشه سفر یک ابزار قوی برای تحلیل و بررسی قیف شما نیز هست.

سخن پایانی

هنگامی که رفتار و عملکرد مشتریان را نسبت به تجارت خود کاملا درک کردید، می‌توانید در هر مرحله از سفر آنها را خوشحال کنید.عوامل زیادی می‌توانند در راه سفر مشتری تاثیرگذار باشند. از جمله مشکلات مشتری، احساسات، نقاط تماس و فرآیندی که ترسیم کردید. اگر چه این یک ابزار جادویی برای حل تمام مشکلات مشتریان نیست. اما می‌تواند به مشتریان در حل مشکلات و برآروده کردن نیازهایشان کمک کند.

علاقه‌مندان برای آشنایی بیشتر با ابزارهای بازاریابی دیجیتال می‌توانید به وبیما مراجعه کنید!

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وبیما

رویکرد آژانس دیجیتال مارکتینگ وبیما بازاریابی نتیجه گراست. فرقی ندارد کسب و کار شما از چه نوعی باشد سنتی یا مدرن، تازه تاسیس یا بزرگ و با تجربه؛ ایده‌ی ما رشد تجارت شماست. وبیما با مشاوره تخصصی و ارائه تمام آنچه در مسیر بازاریابی نیاز دارید، نظیر خدمات دیجیتال مارکتینگ و آموزش پرسنل شما، در راستای اهداف سازمانی شما گام برمی‌دارد. ما به تجربه و تخصص خود در زمینه مشاوره کسب‌وکار و بازاریابی دیجیتال می‌بالیم و همواره پشتیبان مشتریان خود بوده‌ایم.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]