اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140009115554715566

اورتودنسی نامرئی چیست و بهترین انواع آن کدام است؟

کد: 140009115554715566

https://bit.ly/3IiFEfE

، اصفهان , (اخبار رسمی): اورتودنسی نامرئی به گونه ای می‌باشد که وسایل بکار رفته برای انجام آن در پشت دندان بکار می‌رود یا از موادی ساخته شده است که همرنگ دندان است از این رو به هنگام صحبت کردن نمایان نیست و می‌تواند لبخند زیبا را برای فرد به ارمغان بیاورد.

اورتودنسی نامرئی چیست و بهترین انواع آن کدام است؟
اورتودنسی نامرئی چیست و بهترین انواع آن کدام است؟

بکار بردن این روش اورتودنسی نامرئی بیشتر برای کسانی مناسب است که نمی‌خواهند سیم‌ها و ملزومات این روش درمانی در دهان آنها پیدا باشد که به سه دسته الاینرهای شفاف، سرامیکی و درونی تقسیم می‌شود.

اورتودنسی نامرئی چیست و بهترین انواع آن کدام است؟

اورتودنسی نامرئی که انواع مختلفی دارد می‌تواند برای همه مورد استفاده قرار گیرد. این نوع اورتودنسی به گونه ای می‌باشد که وسایل بکار رفته برای انجام آن در پشت دندان بکار می‌رود یا از موادی ساخته شده است که همرنگ دندان است از این رو به هنگام صحبت کردن و حرف زدن نمایان نیست و می‌تواند لبخند زیبا و اعتماد به نفس را برای فرد به ارمغان بیاورد. در ادامه شما را با انواع اورتودنسی نامرئی آشنا خواهیم کرد.

اورتودنسی نامرئی سرامیکی

یکی از انواع اورتودنسی‌های نامرئی نوع سرامیکی آن است که در واقع از مواد شفاف ساخته شده است. می‌توان گفت این نوع ارتودنسی‌های نامرئی در مقایسه با نوع فلزی آن‌ها شکننده‌تر می‌باشند. در این نوع پایه‌ها و براکت‌ها به گونه‌ای ساخته شده اند که همرنگ دندان می‌باشد تا هنگام صحبت کردن و یا خندیدن فرد نمایان نشود.

سیم‌های به کار رفته در این روش نیز ثابت نبوده و قابل تعویض است، از نظر هزینه نیز کمی ‌بالاتر از نوع فلزی می‌باشد که می‌توان گفت یکی از معایب مهم آن است.

همچنین به دلیل اینکه پایه‌ها و براکت‌ها همرنگ دندان هستند باید بیشتر به بهداشت آنها توجه شود چرا که باکتری و پلاکت‌ها به راحتی می‌توانند در اطراف براکت و پایه‌ها تجمع پیدا کنند و باعث تغییر رنگ براکت‌ها و دندان شوند و خیلی سریع از حالت مخفی بودن خارج شوند.

اورتودنسی نامرئی شفاف (الاینرهای شفاف)

در این روش درمانی دندانپزشک برتر ابتدا از دندان‌های بیمار قالب سه بعدی تهیه می‌کند و سپس به وسیله این قالب اورتودنسی نامرئی را انجام می‌دهد. این قالب‌ها شفاف می‌باشند و قابلیت این را دارند که در هنگام غذا خوردن یا نوشیدن از دهان خارج شوند. همچنین قابلیت انطباق پذیری این قالب‌ها بسیار بالا می‌باشد به طوری که بیمار در طول دوره درمان خود احساس درد نمی‌کند.

توصیه می‌شود برای حفظ بهتر بهداشت دهان و دندان هر شب این قالب‌های اورتودنسی نامرئی را از دهان خود خارج کنید و سپس اقدام به مسواک زدن کنید چرا که باکتری‌ها در زیر این قالب‌ها تجمع پیدا می‌کنند و نیاز به رعایت بهداشت دهان و دندان به طور منظم می‌باشد. این نوع اورتودنسی مقاوم بوده و هیچ نوع شکستگی یا ضرب دیدگی در آن دیده نخواهد شد.

ارتودنسی نامرئی درونی (بریس‌های درونی)

در این اورتودنسی نامرئی براکت و پایه‌ها در پشت دندان نصب می‌شوند و از دید پنهان هستند. دندانپزشک برای ساخت این نوع بریس‌ها عموماً از تصاویر داخل دهانی استفاده می‌کند، دندانپزشک سعی می‌کنند تا با قرار دادن براکت و پایه‌ها در پشت دندان ظاهری زیباتر را برای فرد بوجود بیاورد. قیمت این نوع اورتودنسی‌های نامرئی بسیار بالا می‌باشد. اورتودنسی نامرئی درونی به پشت دندان می‌چسبد و قابلیت جابجا شدن ندارد.

این روش درمانی بیشتر برای افراد و بزرگسالانی توصیه می‌شود که بیشتر صحبت می‌کنند و از این رو می‌خواهند پایه و سیم‌های اورتودنسی در دهان آنها پیدا نباشد ولی برای کودکان به دو دلیل توصیه نمی‌شود: 1- به دلیل هزینه بالای آن بهتر است از دیگر انواع اورتودنسی استفاده شود.2-به دلیل اینکه پایه‌ها، براکت و سیم‌ها در داخل دهان نصب می‌شود امکان دارد زبان کودک مدام به این وسایل برخورد کند و زخم شود، بنابراین استفاده از این روش برای کودکان توصیه نمی‌شود.

مدت زمان مورد نیاز برای ارتودنسی نامرئی

در اورتودنسی‌های ثابت یا فلزی به دلیل قابلیت منحصر به فرد آنها در حفظ دندان‌ها دوره درمان آنها کوتاه تر می‌باشد ولی در اورتودنسی‌های نامرئی به دلیل این که استحکام کمتری دارند باید مدت طولانی تری در دهان بمانند. به طور کلی الاینرهای شفاف باید بین ۹ تا ۱۵ ماه در دهان بمانند و در دیگر انواع اورتودنسی‌های نامرئی معمولاً بین ۱۲ تا ۱۸ ماه زمان برای اصلاح مورد نیاز است.

البته به طور دقیق نمی‌توان گفت که چه مدت زمان برای رسیدن به هدف درمانی لازم است چرا که این موضوع به نامرتبی، شلوغی دندان‌ها و اندازه فک بیمار بستگی دارد. بخشی از طول درمان هم به بیمار بستگی دارد چرا که باید به طور منظم معاینات دهانی را انجام دهد و بهداشت دهان و دندان خود را به بهترین شکل رعایت کند.

سخن پایانی: یکی از جدیدترین متدهای اورتودنسی استفاده از انواع نامرئی آن می‌باشد. بکار بردن این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که نمی‌خواهند سیم‌ها و ملزومات این روش درمانی در دهان آنها پیدا باشد که به سه دسته الاینرهای شفاف، سرامیکی و درونی تقسیم می‌شود. انجام این روش ها باید توسط پزشک برتر اورتودنسی انجام شود.

نوع سرامیکی آن همرنگ دندان ساخته می‌شود و نسبت به دو نوع شفاف و درونی قیمت پایین تری دارد. در نوع شفاف پزشک از یک قالب سه بعدی برای انجام درمان استفاده می‌کند و نوع درونی آن در پشت و داخل دهان نصب می‌شود که قیمت بسیار بالایی نیز دارد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش