اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140012035725816786

چند روش برای اندازه گیری سطح موجود است؟

کد: 140012035725816786

https://bit.ly/3BIgFj2

، مشهد , (اخبار رسمی): فن آوری های اندازه گیری سطح را می توان به دو گروه تقسیم کرد: 1- تماسی , 2- غیر تماسی فناوری های غیر تماسی بیشتر مناسب استفاده در محیط های سخت هستند. اندازه گیری سطح غیر تماسی نیز این مزیت را دارد که خطر آلودگی محصول وجود ندارد.

چند روش برای اندازه گیری سطح موجود است؟
یکی از کارخانه های که در آن تجهیزات نصب شده

نسخه ها و مدل های مختلفی از ترانسمیتر سطح در بازار موجود است که هر کدام از آنها قیمت های متفاوتی دارند و به همین دلیل باید سعی کنید از گروه صنعتی ابزار دقیق مهام کمک بگیرید.

اندازه گیری سطح

فن آوری های اندازه گیری سطح را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

1- تماسی                              2- غیر تماسی

فناوری های غیر تماسی بیشتر مناسب استفاده در محیط های سخت هستند. اندازه گیری سطح غیر تماسی نیز این مزیت را دارد که خطر آلودگی محصول وجود ندارد. مانند هر سنسوردامنه اندازه گیری بسیار وارد شده است و باید توجه داشت که موقعیت سنسور نسبت به محصول در نظر گرفته شود. به عنوان مثال اگر یک سنسور را در بالای یک سیلو نصب کنید و 1 متر ارتفاع بین سنسور و حداکثر ارتفاع محصول در مخزن یا سیلو وجود دارد، هنگام ارزیابی دامنه سطح قابل اندازه گیری باید این متر را در نظر بگیرید.انتخاب سنسور تراز مقاوم در برابر فشار و دما شرایط فرآیند و دارای سیگنال خروجی سازگار با سیستم اندازه گیری مهم است:  خروجی آنالوگ یا دیجیتال ؛ یا بدون نمایشگر خروجی رله؛ و غیره.

1- اندازه گیری به صورت  ترانسمیتر سطح شناور
اصل یک ترانسمیتر سطح شناور نسبتاً ساده است: یک شناور با تغییر سطح مایع روی یک محور عمودی می لغزد. برای اندازه گیری سطح مایع ، کافی است موقعیت شناوررادر محور عمودی اندازه بگیرید. این یک نوع دقیق سنسور است که از یک فرایند ساده و اثبات شده استفاده می کند و اندازه گیری توسط ویسکوزیته مایع یا وجود کف روی سطح آن تأثیرنمی گذارد. با این وجود ، اندازه گیری به اختلالات سطح مایع مانند امواج حساس است. این سنسورها ارزان هستند و نیازی به تعمیر و نگهداری منظم ندارنداما برای محصولات خورنده مناسب نیستند.دامنه اندازه گیری با طول لوله نشانگر محدود می شود و معمولاً کمتر از یک متر است.

2- اندازه گیری ب صورت ترانسمیتر سطح هیدرواستاتیک
سنسورهای سطح هیدرواستاتیک سنسورهای فشار زیر آب هستند. آنها فشار هیدرواستاتیک را متناسب با ارتفاع مایع بالای سنسور اندازه گیری می کنند. این فناوری فقط برای مایعات مناسب است. سنسورهای سطح هیدرواستاتیک دامنه اندازه گیری وسیعی را ارائه می دهند و تحت تأثیر تشکیل کف قرار نمی گیرند. با این حال ، اندازه گیری به تراکم مایع و فشار موجود در مخزن بستگی دارد. نصب دقیق و ساده (سنسور اغلب در قسمت زیر مخزن نصب می شود) ، این فناوری به طور گسترده ای در صنایع غذایی و تصفیه خانه ها استفاده می شود. این نوع حسگر باید حفظ شود ، زیرا رسوبات می توانند بر روی دیافراگم ایجاد شده و اندازه گیری را جعل کنند. همچنین برای هرگونه مداخله در سنسور نصب شده در ته مخزن (نصب ، برداشتن و غیره) لازم است قبل از آن مخزن تخلیه شود.

3-اندازه گیری به صورت ترانسمیتر سطح رادار
ترانسمیتر سطح راداری در بالای مخزن ، بالای محصول نصب شده است.این مایکروویو ها را به سطح محصول می فرستد که به نوبه خود آنها را بهسمت سنسور بازتاب می کند. با اندازه گیری زمان حرکت بین موج ساطع شده و منعکس شده می توان فاصله بین سنسور و سطح محصول را استنباط کرد. این امکان محاسبه سطح محصول را فراهم می کند. مزیت اصلی این نوع سنسور این است که می تواند سطح هر نوع محصول (مایعات ، خمیرها ،جامدات و ...) را اندازه گیری کند به شرطی که رسانای الکتریکی نباشد. سنسورهای رادار نسبت به خصوصیات محصول (دما ، فشار ، چگالی ، رسانایی و غیره) بسیار دقیق و حساس نیستند. از آنجا که این یک فناوری کاملاً بدون تماس است ، می توان از این سنسورها در محیط های سخت و یا با محصولی ساینده ، خورنده و غیره استفاده کرد. مزیت دیگر این است که این سنسورها بالاتر از سطح محصول ، معمولاً در بالای مخزن نصب می شوند ، بنابراین بدون نیاز به تخلیه مخزن به راحتی می توان آنها را از بین برد.

4-ترانسمیتر سطح اولتراسونیک 
مانند سنسورهای سطح رادار ، ترانسمیتر سطح اولتراسونیک بالای محصول نصب شده اند. اصل مشابه است ، آنها پالس های فراصوتی منتشر می کنند که توسط سطح محصول منعکس می شوند. با اندازه گیری زمان حرکت موج بین انتشار و دریافت موج منعکس شده ، می توان فاصله سنسور و سطح محصول را محاسبه کرد.این فناوری امکان اندازه گیری غیر تماسی را فراهم می کند و همان مزایای سنسورهای راداری را دارد:نصب و حذف این نوع سنسورها آسان است و نیازی به تخلیه مخزن یا مخزن ندارد.

5-اندازه گیری به صورت ترانسمیتر سطح خازنی 
اصل ترانسمیتر سطح خازنی این است که یک سنسور و ظرف یک خازن الکتریکی را تشکیل می دهند که مقدار ظرفیت خازنی آن مستقیماً به ارتفاع محصول در مخزن بستگی دارد.سنسورهای خازنی مخصوصاً سنگین هستند و می توانند در برابر دما و فشارهای بسیار بالا مقاومت کنند. نصب آنها آسان است و حتی با محصولات چسبناک یا بسیار چسبناک نیز قابل اعتماد هستند. می توان آنها را با مایعات ،اندرس هاوزر محصولات دانه ای یا پودرها استفاده کرد. برخلاف سنسورهای اولتراسونیک و رادار ، حسگرهای خازنی نسبت به محصولات رسانای الکتریکی حساس نیستند. این سنسورها به طور کلی در صنایع شیمیایی ، غذایی و پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرند.

 6- اندازه گیری به صورت ترانسمیتر سطح رادیومتریک
ترانسمیتر سطح رادیومتریک از یک منبع رادیواکتیو استفاده می کنند که پرتوهای گاما را ساطع می کند که با عبور از ماده ضعیف می شوند. این فناوری به منبع و حسگری نیاز دارد تا پرتوهای گاما از مخزن عبور کنند. اشعه گاما بسته به ارتفاع محصول در مخزن کم و بیش ضعیف می شود.مزیت اصلی این نوع سنسورها این است که می تواند برای همه کاربردها مورد استفاده قرار گیرد. این امکان را برای اندازه گیری غیرتماسی و غیرتهاجمی فراهم می کند ، زیرا در خارج از مخزن نصب می شود (اشعه گاما از دیواره ها عبور می کند) ، به این معنی که دیگر لازم نیست تولید را متوقف کنید. این نوع سنسور تحت تأثیر مشخصات محصول قرار نمی گیرد و بنابراین می تواند در محیط های تهاجمی و در شرایط شدید (دما و فشار) مورد استفاده قرار گیرد. این تکنیک قابل اعتماد است و با وجود استفاده از اشعه گاما ، برای کاربر بسیار ایمن است. در حالی که می توان از آن در همه جا استفاده کرد ، این فناوری بسیار گران است و فقط در مواردی استفاده می شود که هیچ نوع سنسور سطح دیگری قابل استفاده نیست.

لازم به ذکر است که نسخه ها و مدل های مختلفی از ترانسمیتر سطح در بازار موجود است که هر کدام از آنها قیمت های متفاوتی دارند.این تفاوت قیمتی ممکن است کار شما را برای انتخاب سخت تر کند و به همین دلیل باید سعی کنید از افراد متخصص و آشنا به این دستگاه ها کمک بگیرید. در آخر امیدواریم که این مطلب به شناخت شما نسبت به سنسور سطح کمک کرده باشد و حداقل موارد عمومی مرتبط با این مبحث را درک کرده باشید. انتخاب و خرید سنسور سطح و همچنین نصب آن در فرایند یک موضوع تخصصی است که باید به کمک کارشناسان حرفه ای و افراد آموزش دیده انجام گیرد. تیم فنی مهندسی اینسترو کنترل آماده است اگر سوالی دارید یا در موارد خاصی دچار ابهام شده‌اید ، می توانید با کارشناسان ما ، در تماس باشید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

فنی مهندسی ابزار دقیق مهام

فنی مهندسی فنی مهندسی ابزار دقیق مهام متشکل از کادری جوان و خلاق و به عنوان مجموعه‌ای پیشتاز در زمینه واردات ،نصب و راه اندازی و تعمیرات تخصصی تجهیـزات ابـزاردقیـق و اتوماسیون صنعتی از معتبرترین تولیدکنندگان اروپا،از سال 1391 در شهر مشهد مقدس شروع به فعالیت نموده است اینسترو کنترل با هدف ارائه خدمات فنی و مهندسی در زمینه سیستم های کنترل و ابزار دقیق در صنایع غذایی،دارویی،نفت و گاز،پتروشیمی و انرژی وارد به صنعت ایران گردیده است. حضور مهندسان برق و ابزار دقیق در کنار هم پشتوانه اصلی و گرانبهای شرکت بوده و نقش بسزایی در پیشبرد مطلوب اهداف اینسترو کنترل را دارد. ♦ یکی از اهداف مهم تیم فنی اینسترو کنترل رضایت قلبی مشتریان چه در زمینه خرید و چه در زمینه پروژه است و ما منافع بلندمدت خود را وابسته به این مهم می دانیم. زمینه فعالیت اصلی: تامین و واردات تجهیزات تخصصی ابزار دقیق و اتوماسیون ارائه تجهیزات تخصصی هیدرولیک،پنوماتیک و کنترل ولو ارائه قطعات فشار متوسط و فشار ضعیف در حوزه برق صنعتی ارائه تجهیزات اندازه گیری و آزمایشگاهی نصب،تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات تخصصی ابزار دقیق انجام پروژه های مانیتورینگ( SCADA) و اتوماسیون PLC و CNC،سیستمهای کنترلی DCS و FCS طراحی،توسعه و نگهداری سیستم های کنترل ساخت ست های آموزشی کنترل و ابزار دقیق مورد استفاده در آزمایشگاه های کنترل ارائه مشاوره در خرید،نصب و راه اندازی و عیب یابی تجهیزات ابزار دقیق

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش