اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395042064165492

بازدهی کارمندان و انعطاف پذیری مدیران رابطه مستقیم دارد

چرت زدن و رویاپردازی درمحل کار

کد: 1395042064165492

http://goo.gl/kaGZYI

، تهران , (اخبار رسمی): اگر مدیر یک موسسه هستید یا قرار است به عنوان کارمند در یک شرکت مشغول به کار شوید، لازم است بدانید علاوه بر تخصص و سابقه کاری، نیاز است که بین حجم وظایف و ساعات کار نیز تناسبی برقرار باشد.

چرت زدن و رویاپردازی درمحل کار

مدیران باید بدانند صرف زمان برای انجام کارهایی که ممکن است باعث شکل گیری ایده های جدید شوند بسیار ارزشمند و اثربخش است.

تحقیقات نشان داده است افرادی که کار سنگین انجام می دهند یا ساعات کاری طولانی دارند، علاوه بر درگیری های ذهنی دچار اختلالات و کمبود خواب و در نتیجه کم کاری در شغلشان در بلندمدت می شوند.

در واقع اگر شخصی مجبور باشد ساعات زیادی را در محل کار خود بگذارند، حتما با کم خوابی روبرو می شود. در این میان آمارها نشان می‌دهد 93 درصد از کسانی که دچار کمبود و اختلالات خواب هستند در محیط‌ های کاری نیز احساس خستگی می‌کنند و همین موضوع موجب اشتباهات بیشتر و همچنین آسیب دیدن آنها می‌شود. این مطالعه روی 1٫5 میلیون نفر از 185 کشور جهان صورت گرفته و مشکلات ناشی از خستگی محیط‌های کاری و تاثیرات آن را بررسی کرده است.

بر این اساس، کمبود خواب با ساعت‌های طولانی کاری ارتباط مستقیم دارد. به همین دلیل مشاغلی که در ساعات اولیه روز شروع می شوند و تا پایان روز ادامه دارند، بر خستگی فرد تاثیر منفی بسیاری می گذارند.

از این رو، موسساتی که در آن کارمندان بیش از هشت ساعت مجبور به کار باشند یا به کارمندان اجازه داده شود برای دریافت اضافه حقوق، زمان طولانی تری را در محیط کاری بگذرانند، راندمان کاری و کیفیت چندانی نخواهند داشت. زیرا انسان ها، برای انجام بهتر امور و توانایی بالا بردن کیفیت کار، نیاز به استراحت و کسب مجدد انرژی ذهنی و جسمی برای روز کاری بعد دارند.

علاوه بر این، کیفیت محلی که کارمندان بیشترین وقت خود را در طول روز در آنجا سپری می‌کنند بر خستگی، کارآمدی، میزان استرس و نگرانی آنها تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل مدیران باید گام هایی اساسی در راستای بهبود عملکرد کارمندان و افزایش میزان تعهد پذیری و بازدهی آن ها در محیط کار بردارند که درادامه به چند مورد از آن ها اشاره می شود.

برای کارمندان در استفاده از اینترنت محدودیت قائل نشوید

معمولا کارفرمایان استفاده از اینترنت را بسیار محدود می کنند. ممکن است این محدودیت ها به دلیل ترس از سوء استفاده از کامپیوترهای شرکت باشد. اما با وجود منابع فراوان اینترنتی، در حقیقت دسترسی آزادانه کارمندان به این منابع به آن ها کمک می کند تا کارها را به شیوه موثرتری انجام دهند. ضمن آنکه ساعات کاری کارمند، بر انجام یک کار یکنواخت سپری نمی شود تا موجب دلزدگی و بازدهی پایین شود.

میزان فعالیت و بازدهی کارمندان را اندازه گیری کنید

برای بهبود شرایط کلی می توان از مقایسه کنونی عملکرد کارمندان با کارکرد قبلی آنها استفاده کرد. برای مثال میزان بازدهی کارمندان در یک ماه معین را با بازدهی آن ها در همان ماه در سال های گذشته یا بازدهی آن ها در ماه پیش مقایسه کرد.

اهداف را مشخص و از نتایج به دست آمده برای کمک به کارمندان استفاده کنید

یک مدیر باید  با استفاده از یک سیستم ارزیابی مناسب، قادر به تشخیص درست شرایط کنونی شرکت و بیان قوانین و انتظارات درست باشد. برای مثال اگر کارمندی 7 ساعت از زمان کار را به استفاده از نرم افزارهای کاری می پردازد و تنها یک ساعت به سایت های شخصی مراجعه  می کند، باید  به عنوان یک کارمند کارآمد در نظر گرفته شود یا نه؟ این موضوع کاملا به سیاست های مدیریتی بستگی دارد.

کارمندان نیاز به استراحت دارند

درست است که افزایش میزان بازدهی کارمندان تاثیر بسیار مهمی روی عملکرد کلی شرکت دارد، اما مدیران باید بدانند که هرانسانی نیاز به استراحت در فواصل زمانی خاصی دارد. محققان اثبات کرده اند که استراحت های کوتاه میزان عملکرد مغز را افزایش می دهد.

از ایده جدید کارمندان استقبال کنید

مدیران باید بدانند صرف زمان برای انجام کارهایی که ممکن است باعث شکل گیری ایده ها و دیدگاه های جدید شوند بسیار ارزشمند و اثربخش است. ممکن است انجام چنین کارهایی باعث شود تا کارمندان چیزهای جدیدی را کشف کنند، به راه حل های نوآورانه دست یابند و طرز فکر کنونی خود را به چالش بکشند. این قبیل کارها در چند مورد خلاصه می شود:

قدم زدن: هوای تازه، نور خورشید و مهم تر از همه ورزش باعث تسهیل جریان خون و بهبود تمرکز، حافظه و عملکرد می شود.

صحبت کردن با همکاران: بنابر نتایج تحقیقات، کارمندانی که اجازه صحبت با همکاران خود را دارند با برقراری ارتباط بیشتر با همکاران از میزان استرس و فشار خود می کاهند.

چرت زدن: کارمند باید اجازه داشته باشد اگر احساس خستگی کرد، با  15 تا 20 دقیقه چرت زدن میزان تمرکز و بازدهی خود را به دست آورد.

کتاب خواندن: افرادی که کتاب می خوانند در برقراری ارتباط با همکاران خود موفق تر عمل می کنند. بنابراین کارمندان با خواندن کتاب، به طور همزمان هوش هیجانی خود را نیز افزایش می دهند.

بررسی سایر سایت های مختلف: اگرچه فاصله گرفتن از کامپیوتر مفیدتر است، اما کارمندان باید بتوانند با بررسی سایت هایی که مستقیما به کارشان مرتبط نیست، به ذهن خود استراحت داده و بازدهی خود را افزایش دهند.

رویاپردازی: بسیاری از مردم تصور می کنند که رویاپردازی باعث ایجاد اختلال در انجام کارها می شود، اما محققین اثبات کرده اند که در زمان رویا پردازی عملکرد تمام بخش های مغز به گونه ای افزایش می یابد که  در این صورت افراد قادر خواهند بود تا یک مشکل بزرگ را به راحتی از سر راه خود بردارند.

اختصاص زمان خاص برای صرف ناهار: مفهوم اختصاص زمان برای صرف ناهار برای بسیاری از کارمندان بیگانه است، اما فاصله گرفتن از میز کار و خوردن یک غذای مغذی باعث افزایش بازدهی افراد می شود.

تمرین مدیتیشن: انجام مدیتیشن، حتی برای یک مدت زمان کوتاه، مزایای بسیاری از جمله کاهش میزان استرس و افزایش سلامت را برای افراد به همراه خواهد داشت.

با توجه به نکاتی که مطرح شد و همچنین آگاهی به این مساله که افراد تا حد خاصی توانایی انجام کار را دارند، می توان بازدهی کار یک موسسه یا شرکت را بالا برد. ضمنا مدیران و برنامه ریزان باید بدانند تعیین زمان مفید هر شرکت بسته به نوع کارشان، متفاوت با دیگر مؤسسات است.

طبیعی است که کارهای فکری انرژی زیادی از کارمند می گیرد. در این شرایط اگر مدیر کارمندان را مجبور کند که زمان طولانی تری را به کار بپردازند، هرگز نتیجه موردنظر را به دست نخواهند آورد.

در پاپان اشاره می شود، سایت شیپور، می تواند به افراد جویای کار و مدیران نیازمند استخدام کارمند، با امکان درج روزمه و آگهی استخدام رایگان، کمک کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شیپور

بفروشید، بخرید، لذت ببرید؛ روزانه هزاران نفر از شیپور برای فروش و یا خرید هر چه که فکر می‌کنید از جمله گیتار، ساعت، لباس عروس، فرش، ماشین قدیمی، اجاره آپارتمان و... استفاده می کنند. ثبت آگهی در شیپور سریع، آسان و %100 مجانی است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش