کد: 1395052687645820

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران خبر داد

ایران آماده اجرای عملیات صادرات گازبه بغداد

کد: 1395052687645820

http://goo.gl/Kkr1D3

، (اخبار رسمی): مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز اظهار کرد: به محض اعلام آمادگی طرف عراقی برای اتصال های آخر خط لوله صادراتی گاز به بغداد، ایران این آمادگی را دارد که عملیات صادرات گاز را اجرایی کند.

ایران آماده اجرای عملیات صادرات گازبه بغداد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز،علیرضا کاملی در مورد صادرات گاز ایران به بغداد، یادآور شد: بر اساس تصمیم های متخذه مقرر بود که ایران از طریق خط لوله چهارمله به نفت شهر، خط لوله ای احداث کند تا از طریق نفت شهر بتواند گاز سه نیروگاه بغداد را تامین کند که متاسفانه به دلیل شرایط ناامنی حاکم در عراق، ساخت بخش جزیی و انتهایی این خط لوله در کشور عراق با مشکل مواجه شد.

وی ادامه داد: در بخش ایرانی عملیات مربوط به لوله گذاری و هیدروتست خطوط لوله با موفقیت انجام شده است. به نظر می رسد که طرف عراقی نیز در ماه های اخیر بر روی اتمام مراحل ساخت خطوط لوله صادراتی در خاک خود تمرکز کرده باشد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران به محض اعلام آمادگی طرف عراقی برای اتصال های آخر خط لوله صارداتی گاز به بغداد، ایران این آمادگی را دارد که عملیات صادرات گاز را اجرایی کند.

کاملی با بیان اینکه مدت قرارداد صادرات گاز ایران به بغداد 6 ساله با حداکثر حجم صادراتی 35 میلیون متر مکعب در روز است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌ شود شروع عملیات صادرات گاز به کشور عراق از منطقه مرزی نفت شهر امسال آغاز شود.

وی ادامه داد: بر اساس توافق های انجام شده مقرر است گاز طبیعی صادراتی از طریق خط لوله ششم سراسری گاز و حدود 228 کیلومتر خط لوله 48 اینچ کوهدشت – نفت شهر به استان های دیاله و بغداد کشور عراق ارسال و از این طریق گاز مصرفی نیروگاه‌های المنصوریه، االقدس و الصدر تامین شود.

 با توجه به نیاز کشور عراق به گاز طبیعی جهت مصارف نیروگاهی، طرح موضوع و مذاکرات قراردادی صادرات گاز ایران به کشور عراق از نیمه دوم سال 1389 آغاز شد و در این راستا قرارداد فروش گاز به بغداد در تیرماه سال 1392 در بغداد امضا شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت ملی گاز ایران

کاربرد گاز طبیعی به عنوان سوخت حرارتی تنها قسمتی از موارد متنوع کارآیی این ماده گرانقدر به شمار می رود. اهمیت اصلی و واقعی گاز طبیعی با توجه به ارزش افزوده فراوان و قابلیت تبدیل به هزاران نوع کالای با ارزش اقتصادی در بخش صنعت صنعت و پتروشیمی ظاهر می شود.

منتشر شده در سرویس:

نفت، انرژی و صنایع وابسته