اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395060397100028

پایگاه رتبه بندی تایمز اعلام کرد

دانشگاه خواجه نصیرالدین در برترین های آسیا

کد: 1395060397100028

http://goo.gl/PQfmIe

، تهران , (اخبار رسمی): براساس اعلام پایگاه رتبه بندی تایمز ISI دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی توانسته است با گسترش فعالیت های علمی، پژوهشی در جایگاه 131-140 دانشگاه برتر آسیا قرار بگیرد.

دانشگاه خواجه نصیرالدین در برترین های آسیا

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر اظهار کرد: پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از نظام‌های معتبر بین‌المللی است که از سال 2004 اقدام به رتبه بندی بین المللی دانشگاه‌ها کرده است. با توجه به رشد و ارتقای علمی چشمگیر دانشگاه‌های آسیایی و حرکت قدرت علمی دنیا از غرب به شرق، پایگاه رتبه‌بندی تایمز از سال 2013 تاکنون به صورت سالانه رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیایی را نیز منتشر می کند.

در این رتبه بندی همانند رتبه بندی جهانی تایمز، از 13 شاخص کاربردی در قالب 5 معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین‌المللی به ترتیب با وزن‌های 25 درصد، 30 درصد، 30درصد، 7.5 درصد و 7.5 درصد استفاده می‌شود.

دهقانی افزود: 13 شاخص رتبه‌بندی تایمز عبارت از «میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده(در معیار استنادها)»، «بررسی شهرت پژوهشی»، «تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی» و «درآمد پژوهش(در معیار پژوهش)»، «بررسی شهرت آموزشی»، «نسبت مدرک دکتری ارائه شده توسط مؤسسه به تعداد اعضای هیأت علمی»، «نسبت تعداد کل دانشجویان به اعضای هیأت علمی»، «نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه»، «درآمدمؤسسه نسبت به تعـداد اعضای هیأت ­علمی (در معیار آموزش)»، «نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی»، «نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی»، «سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی (در معیار وجهه بین المللی)»، «درآمد پژوهشی حاصل از صنعت به ازای اعضای هیأت علمی(در معیار  درآمد صنعتی)» است.

وی گفت: رتبه بندی تایمز در چهارمین دوره رتبه بندی دانشگاه آسیایی 200 دانشگاه برتر این قاره را  مورد پوشش خود قرار داده است و این در حالی است که از سال 2013 تا 2015 تنها 100 دانشگاه برتر آسیا مورد ارزیابی قرار گرفته بودند.

سرپرست ISC ادامه داد: در سال 2016 تعداد دانشگاه های برتر ایران نیز از 3 دانشگاه در سال گذشته به 8 دانشگاه ارتقاء یافته است و به لحاظ تعداد دانشگاه‌های برتر در منطقه آسیا ایران رتبه 7 آسیا و 2 خاورمیانه را کسب کرده است.دهقانی تصریح کرد: دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی به ترتیب با کسب رتبه های 52، 57، 61، 76، 101-110، 131-140، 141-150، 151-160 در جمع 200 دانشگاه برتر آسیا قرار گرفتند. جدول زیر عملکرد دانشگاه‌های کشور در معیار های این رتبه بندی نشان می دهد.

وی گفت: هر چند بخش عمده دانشگاه‌های حاضر در فهرست منتشر شده متعلق به کشورهای آسیای شرقی است، اما از سوی دیگر منطقه خاورمیانه هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی در حال رشد ارتقاء است. ایران در سال گذشته دارای 3 دانشگاه برتر در جمع 100 دانشگاه برتر بوده است و در سال 2016 توانسته این تعداد را به 4 دانشگاه افزایش دهد. همچنین کشورهای ترکیه و عربستان نیز عملکردی مشابه ایران داشته اند و توانسته‌اند یک دانشگاه را به تعداد دانشگاه‌های برتر خود در جمع 100 دانشگاه برتر آسیایی افزایش دهند.

دهقانی تصریح کرد: تایمز برای رتبه بندی دانشگاه‌ها از سه منبع «اطلاعات تولید علم دانشگاه‌ها در پایگاه استنادی اسکوپوس»، «اطلاعات نظرسنجی شهرت از متخصصان آموزش عالی» و «اطلاعاتی که به صورت خود اظهاری از دانشگاه استعلام و گردآوری می شود» بهره می جوید.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ادامه داد: برای اولین بار در رتبه بندی دانشگاه‌­های برتر آسیایی دو دانشگاه سنگاپور در صدر جدول قرار گرفتند که نشان دهنده برنامه هدفمند دانشگاه های این کشور برای حضور مستمر و موثر در بین دانشگاه­‌های برتر دنیا است. دانشگاه ملی سنگاپور با یک پله رشد نسبت به سال گذشته مقام اول آسیا را کسب کرده است. دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور و دانشگاه پکینگ چین نیز تواما در رتبه دوم آسیا قرار گرفته‌اند. دانشگاه هنگ کنگ، دانشگاه تسینگوآ و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ نیز مقام‌های 4 و 5 و 6 آسیا را به خود اختصاص داده‌اند. دانشگاه توکیو که همواره رتبه نخست آسیا را در اختیار خود داشت نیز  با 6 پله افت نسبت به سال گذشته در رتبه 7 آسیا قرار گرفت. دانشگاه علم و صنعت پوهانگ، دانشگاه ملی سئول و موسسه پیشرفته علم و صنعت کره از کشور کره جنوبی نیز رتبه‌های 8 تا 10 جدول را از آن خود کردند.

دهقانی گفت: در رتبه بندی منتشر شده 200 دانشگاه از 22 کشور آسیایی حضور دارند که دانشگاه‌­های کشور های بنگلادش، اندونزی، اردن، عمان، پاکستان و قطر برای اولین بار در رتبه‌بندی آسیایی تایمز حضور یافته‌اند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

هسته اولیه دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین توسی دانشکده مخابرات است که در محل فعلی دانشکده مهنسی برق دانشگاه تاسیس شده و در سال 1318 هجری شمسی اساس نامه آن به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسیده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش