کد: 13950610107585811

رئیس سازمان مدیریت بحران کشورتاکید کرد

اقدام استراتژیک برای زمان وقوع بحران

کد: 13950610107585811

http://goo.gl/g5xNyN

، تهران ، (اخبار رسمی): برگزاری دوره های آموزشی مدیریت حوادث در بسیاری از استان های حادثه دیده کمک کرده است تا با خسارات کمتری ایجاد شود.

اقدام استراتژیک برای زمان وقوع بحران

به گزارش اخباررسمی به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال احمر؛ اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشوردر دوره آموزش و توانمندسازی معاونین آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر بااعلام این موضوع و با بیان این که ایران یک کشور حادثه خیز است و در دنیا مقام دهم و در آسیا مقام چهارم را به لحاظ بروز حوادث دارد، بنابراین اگر قانون جامعی در خصوص مدیریت بحران تصویب شود کار مهمی صورت گرفته است. 
وی با اشاره به اینکه  هم اکنون 14 کار گروه تخصصی در سازمان مدیریت بحران برای مقابله با حوادث احتمالی فعالیت دارند، اظهار کرد: متولی کارگروه آموزش و کارگروه امداد و نجات، جمعیت هلال احمر است و جمعیت با حکم وزیر کشور، مسئول و مکلف به ارائه آموزش های عمومی و تخصصی امداد و نجات در سطح جامعه است.
نجار راه اندازی خانه های هلال را ظرفیتی مناسب برای ارائه آموزش های عمومی در جامعه دانست و افزود: برگزاری دوره های آموزشی مدیریت حوادث در بسیاری از استان های حادثه دیده کمک کرده است تا با خسارات کمتری مواجه شویم. 
رئیس سازمان مدیریت بحران تاکید کرد: آموزش، پژوهش و تحقیقات یک کار زیربنایی و پایه ای  در پیش بینی و پیشگیری در حوادث است و اگر آموزش نباشد مشکلات ما بیشتر شده و شاهد حوادث ناگوارتری در این زمینه خواهیم بود. 
باید طرحی نو در انداخت 
وی با اشاره به حادثه مدرسه شین آباد و سوختگی دانش آموزان آن گفت: این حادثه جبران ناپذیر فقط به دلیل ناآگاهی و عدم آموزش های لازم اتفاق افتاد و متاسفانه تعدادی از کودکان دچار سوختگی شدید شدند. بنابراین برای آسیب کمتر  باید طرحی نو در انداخت و چاره ای اندیشید.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در ادامه با تاکید بر این که بر اثر حوادث رانندگی، روزانه 53 نفر و سالانه 17 هزار نفر جان خود را از دست می دهند، گفت: افزایش خسارات جانی و مالی، به خاطر نبود آموزش های صحیح تحمیل می شود، اگر سطح آگاهی های مردم افزایش یابد و حوادث و پیامدهای آن را خوب بشناسند مشکلات ما کم خواهد شد. ارائه این آموزش ها در پیش بینی و پیشگیری حوادث موثر است، به همین دلیل آموزش دست اندرکاران امداد و نجات و نیروهای داوطلب حائز اهمیت بوده و این ماموریت اصلی جمعیت هلال احمر است.
به گفته نجار، اولین نجات دهنده و امدادگر در حوادث، فرد و یا اعضای نجات یافته خانواده هستند، بنابراین آموزش مردم در اینجا معنا و ضرورت پیدا می کند. 
وی افزود: در هنگام حادثه نباید زمان طلایی در نجات جان افراد را از دست دهیم و در بحث آموزش و مخاطرات، باید مردم آگاه شوند. اگر مردم بدانند در حوادث با چه چیزی روبرو هستند به کیفیت ساخت و ساز بیشتر توجه خواهند کرد و چنانچه حتی 10 درصد از مخاطرات و عواقب آن را بشناسند گامی در جهت کاهش خسارات جانی برداشته شده است.
نجار با بیان این که کشور ایران در مقابله با بحران به دو دلیل داشتن عواطف و احساسات شرقی و دیگر آموزه های دینی در دنیا سرآمد است، تاکید کرد: ما باید برای مقابله و پاسخگویی مناسب به بحران برنامه داشته باشیم و بیشترین استفاده را از زمان داشته باشیم. 
دنیایی از تجربه در جمعیت هلال احمر نهفته است
معاون وزیر کشور بر ارزیابی و شناخت دقیق از حوادث، آموزش متناسب با فرهنگ جامعه ضمن القای فرهنگ صحیح، تناسب در توانایی انجام فعالیت ها، آموزش متناسب با موقعیت اقلیمی و جغرافیایی و رفتار و اندیشه متناسب با موقعیت حادثه در کاهش آسیب ها تاکید کرد و افزود: آموزش یعنی کاهش خسارت، بویژه خسارت جانی. هزینه در بخش آموزش، یادگیری و دانش به معنای سرمایه اندوزی و یک اقدام استراتژیک در مخاطرات طبیعی است. 
رئیس سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه استفاده از تجارب گذشته می تواند راهگشای ما در انجام اقدامات صحیح و به جا باشد گفت: دنیایی از تجربه در جمعیت هلال احمر نهفته است که باید مستند و مکتوب شود. وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با از بین بردن نگاه فرابخشی، دستگاهها بیشتر هماهنگ باشند تا کارها راحت تر و بهتر انجام شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

جمعیت هلال احمر

پس از پیروزی انقلاب‌‌اسلامی و در سال 1359 دولت ایران با ارسال نامه‌ای به دولت سوئیس به عنوان امین و نگاهدارنده قراردادهای چهارگانه ژنو، اعلام کرد که استفاده از شیر و خورشید سرخ را به حالت تعلیق درآورده و به جای آن از نشان هلال‌احمر استفاده خواهد کرد. از آن پس جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران به جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران تغییر نام یافت.

منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | حقوقی و قانون

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.