اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950614112645696

پورفتح اله در سی و یکمین اجلاس مدیران انتقال خون:

اندیشه تمرکز گرایی در سازمان نهادینه شود

کد: 13950614112645696

http://goo.gl/JFDNyj

، تهران , (اخبار رسمی): سی و یکمین اجلاس مدیران انتقال خون کشور با سخنان مدیرعامل سازمان در تبریز برگزار شد.

اندیشه تمرکز گرایی در سازمان نهادینه شود

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان انتقال  خون ایران ،علی اکبر پور فتح اله، مدیرعامل سازمان انتقال خون که در مراسم آغازین سی و یکمین اجلاس سخن می گفت، ایجاد رفتار سازمانی را یکی از اهداف مهم سازمان ها در دنیا  دانست و گفت: سازمان انتقال خون نیز تلاش می کند با برگزاری دوره ها و نشست ها این رفتار را در بین همکاران نهادینه کند.   

وی در ادامه افزود: خیلی مهم است که همکاران در درون سازمان دیده شوند. دیده شدن تلاش و فعالیت همکاران باعث ایجاد انگیزه در آنها شده و تلاش آنها را دو چندان می کند.

وی گفت در واقع تلاش ما این است که تمامی برنامه ها و اهداف سازمان را به نقطه صعودی غیرقا بل برگشت برسانیم و تنها راه دستیابی به این مهم حرکت در یک جهت و یک راستا و مثبت بودن برآیند نیروها در داخل سازمان کوتاه ترین و موثرترین راه برای رسیدن به این هدف است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با تاکید بر اینکه متمرکز سازی فعالیت ها در سازمان انتقال خون بحث بسیار مهمی است،گفت: ما باید تلاش کنیم این کار را به بهترین نحو انجام دهیم زیرا این روش اقتصادی، منطقی و عقلانی است. ما می توانیم به جای انجام آزمایشها در 34 مرکز، مانند بسیاری از کشور های پیشرفته همچون کانادا و آمریکا تنها در 6یا 7 مرکز این آزمایش ها را انجام دهیم که بسیار اقتصادی و علمی است ، وی همچنین واگذاری خدمت به شرکت های خصوصی را یکی از راههای مهم صرفه جویی دانست و گفت تولید فراورده  در 91 مرکز و صرف هزینه برای تجهیزات و نیروی انسانی مقرون به صرفه نیست در مرحله اول برای حل این مشکل باید  به سوی تمرکز گرایی و صنعتی شدن تولید پلاسما حرکت کنیم. مدیرعامل سازمان مشارکت دادن بخش های خصوصی در این باره را بسیار مفید و اقتصادی دانست

وی در ادامه سخنان خود گفت بهتر است تمامی نیازهای آموزشی ما از درون سازمان تامین شود و مدیران باید بتوانند از  مهارت ها و توانمندی های همه همکاران سازمان انتقال خون در سراسر ایران استفاده کنند شناسایی و پرورش نیروهای مستعد به عهده مدیران می باشد.

 پورفتح اله با ذکر اینکه یکی از کارهای جدیدی که در سازمان انتقال خون برای اولین بار انجام شد ممیزی استانهای مختلف توسط نیروهای آموزش دیده داخل سازمان است، تعلیم و تربیت نیروهای ارزیابی کننده ، ماهر و متخصص را از وظایف مهم حوزه های کنترل کیفی و تضمین کیفیت دانست که باید به آن اهتمام ورزید.

مدیرعامل سازمان انتقال خون اهدا کنندگان را سرمایه های اصلی سازمان انتقال خون دانست و گفت: باید به بخش اهدا نگاه ویژه ای داشته باشیم.وی افزود: پرسنل و پزشکان شاغل در بخش اهدا باید از اطلاعات علمی در حوزه روانشناسی و رفتار سازمانی برخوردار بوده تا بهترین رفتار را با اهدا کنندگان داشته باشند. همه این همکاران در سازمان انتقال خون باید بدانند سنگ بنای این سازمان اهدا کنندگان هستند و برخورد و رفتار مناسب با کسانی که بدون کوچک ترین چشم داشت مادی خون خود را اهدا می کنند بسیار مهم و قابل توجه است. توجه به مسایل عاطفی و احساسی در اهداکنندگان و پرسنل اهدا بسیار ضروری است.

 ایجاد مراکز جامع اهدای خون در سراسر کشور یکی دیگر از اهداف سازمانی می باشد در این مراکز علاوه بر اهدای خون کامل اهدای پلاکت و اهدای پلاسما هم انجام می شود و این مراکز نقش فرهنگ سازی را نیز در میان اهداکنندگان ایفا می کنند. ترویج فرهنگ اهدای پلاسما و پلاکت می تواند جمع بیشتری از مردم کشور را به خیل عظیم اهدا کنندگان پیوند دهد .

بحث پذیره نویسی سلولهای بنیادی از موارد مهم مطرح شده در سخنان دکتر پورفتح اله بود. وی گفت: برآوردهای اولیه ما نشان می دهد با داشتن صد هزار نفر اهدا کنند پنجاه درصد از نیاز کشور به سلولهای بنیادی برطرف می شود و اگر بتوانیم بانک سلول های ایران را به بانک جهانی پیوند دهیم 100 در صد نیاز کشور برطرف می شود اما باید در نظر داشت هر تبادل سلول بیش 27 هزار دلار هزینه دارد و به نفع کشور است با گسترش شبکه اهدای سلول های بنیادی 100 درصد نیازمان از داخل تامین شود. وی از دستور دکتر هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای تامین منابع مالی جهت انجام HLA  تایپینگ برای سلول های بنیادی قدردانی کرد و تاکید کرد در شرایط پسا برجام ، این امر فرصتی را فراهم می کند که گام مهمی در راستای نظر مقام معظم رهبری برای اقدام عملی در خصوص اقتصاد مقاومتی صورت گیرد. دکتر پورفتح اله با اشاره به اهدای سلول های بنیادی خون بند ناف گفت: در واقع انجام این کار از طریق مراکز خصوصی علاوه بر هزینه مالی سنگین بر روی دوش خانواده ها به نوعی باعث ایجاد استرس و اضطراب در خانواده های کم درآمد می شود به گفته دکتر پور فتح اله انجام این کار در کشورهایی مانند آمریکا توسط بخش های خصوصی نوعی تبعیض نژادی شناخته شده است وی همچنین افزود: اهدای خون بند ناف در بعضی از موارد مانند قومیت های خاص که ممکن است اهدای سلول های بنیادی نداشته باشند مفید به نظر می رسد.

سی و یکمین اجلاس مدیران انتقال خون کشورز دیروز در هتل پارس تبریز  با حضور مدیر عامل و مدیران ارشد ستادی و استانی آغاز شد و تا بعدازظهر امروز یکشنبه 14 شهریور ادامه خواهد داشت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان انتقال خون ایران

با توجه به سابقه درخشان فعالیتهای پزشکی در کشور ما به ویژه در میان کشورهای منطقه، به کارگیری روش های نوین درمانی و استفاده از علوم روز دنیا به منظور درمان بیماران، همواره مورد توجه پزشکان ایرانی قرار داشت؛ و پرواضح است که طب انتقال خون و به عبارتی نجات زندگی بیماران و مصدومین نیازمند به خون از طریق تزریق خون و فراورده های آن نیز از این قاعده مستثنی نبود. بر اساس شواهد و قرائن موجود، سابقه اولین تزریق خون در کشور ما به سالهای ابتدایی دهه 20 هجری شمسی بر میگردد. در واقع در این سالها با توجه به نوپا بودن طب انتقال خون و ناآشنا بودن اذهان عمومی با این مقوله، دریافت خون از داوطلبان برای تزریق به بیماران به سختی انجام می گرفت و راضی کردن افراد برای دادن خون عمدتا به ابتکار عمل پزشک بستگی داشت.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]