اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950627128406101

به همت موسسه تصویر شهر

مستند «مرشد چلویی» رونمایی شد

کد: 13950627128406101

https://goo.gl/celrpI

، تهران , (اخبار رسمی): مراسم رونمایی از مستند «مرشد چلویی» به کارگردانی احمد کشاورز و از تولیدات موسسه تصویر شهر با حضور احمد مسجد جامعی، علیرضا تابش، سیدعلی احمدی، مجید یراق بافان، عباس گرجی، خاندان مرشد چلویی و اصحاب رسانه عصر روز گذشته (26 شهریور) در تالار همایش های کوثر برگزار شد.

مراسم رونمایی از مستند «مرشد چلویی» برگزار شد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از  روابط عمومی موسسه تصویر شهر، آئین نکوداشت و رونمایی از فیلم مستند «مرشد چلویی» به کارگردانی احمد کشاورز و از تولیدات موسسه تصویر شهر، عصر جمعه 26 شهریورماه مصادف با سالروز وفات مرحوم مرشد چلویی در تالار همایش‌های کوثر برگزار شد. در این مراسم، احمد مسجد جامعی، حسن بیادی، علیرضا تابش، سیدعلی احمدی، مجید یراق‌بافان، عباس گرجی، خانواده مرحوم حاج احمد عابد معروف به مرشد چلویی و اصحاب رسانه حضور داشتند.

در بخشی از این مراسم، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران درباره مرحوم مرشد چلویی که از مفاخر تهران به شمار می‌آید، گفت: بیش از همه چیز، رفتار و وجوه معنوی مرشد چلویی باعث شد تا در بین مردم مقبول واقع شود. یکی از دوستانم که در زمان جوانی به مغازه مرشد چلویی رفته بود برایم تعریف می‌کرد که مرشد با تمام انسان‌ها به یک نحو برخورد می‌کرد و هر کس که وارد مغازه‌اش می‌شد لقمه‌ای کباب در دهانش می‌گذاشت که این رفتار مرشد مصداق این جمله ابوالحسن خرقانی است که می‌گوید: «هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد»

وی افزود: در تهران کسبه‌ای داشتیم که اگرچه ثروت چندانی نداشتند اما مرجع کسبه دیگر حساب می‌شدند که امیدوارم سایر این کسبه نیز مانند مرحوم مرشد چلویی معرفی شوند.

وی افزود: مرشد چلویی دقیقاً کاری را انجام می‌داد که در وصف امام حسن مجتبی (ع) شنیده‌ایم. ایشان به نورانیتی رسیده بود که شاید هرکسی نتواند در تمام طول زندگی خود به آن دست یابد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران ضمن ابراز خرسندی از ملاقات خانواده مرحوم مرشد چلویی در این مراسم، از کارگردان مستند «مرشد چلویی» به دلیل پرداختن به این سوژه‌ قدردانی و اظهار کرد: به هرحال اگر زحمت تولید فیلم‌هایی از تهران توسط آقای احمدی در موسسه تصویر شهر کشیده شود، آثاری خوبی می‌شوند؛ چرا که در تهران کسبه‌ای داشتیم که اگرچه ثروت چندانی نداشتند اما مرجع کسبه دیگر حساب می‌شدند. امیدوارم که سایر این کسبه نیز مانند مرحوم مرشد چلویی معرفی شوند.

همچنین در بخش دیگری از این مراسم، احمد کشاورز کارگردان فیلم مستند «مرشد چلویی» اظهار کرد: تا به حال هیچ مستندی راجع به میرزا احمد عابد نهاوندی مشهور به «مرشد چلویی» ساخته نشده بود. ساخت این مستند را از اسفندماه سال 1394 آغاز کردیم که حدود 17 الی 18 ماه به طول انجامید و نسخه 49 دقیقه‌ای آن به نمایش گذاشته می‌شود.

این کارگردان جوان خاطرنشان کرد: قبل از اینکه ساخت مستند «مرشد چلویی» را شروع کنم، می‌ترسیدم که کار خوبی از آب در نیاید اما این یک اتفاق الهی بود که توانستیم به سر منزل مقصود برسیم و با کمک دوستان کاری شایسته درباره این شخصیت برجسته بسازیم.

در بخش پایانی آئین نکوداشت و رونمایی از مستند «مرشد چلویی»، حسن صلاحی نوه مرشد چلویی ضمن بیان نکاتی درباره وجود مختلف معرفتی آن مرحوم گفت: وقتی که آقای کشاورز برای ساخت این مستند با من صحبت کرد به او گفتم ما سعی در شناساندن کسی را داریم که در تمام عمر سعی کرد شناخته نشود. مرشد چلویی  در تمام عمرش نمی‌خواست در بین مردم مقام و مرتبه‌ای داشته باشد، چرا که او در دنیایی دیگر زندگی می‌کرد؛ دنیایی که شاید درک آن برای هر کسی آسان نباشد.

در پایان این مراسم، فیلم مستند «مرشد چلویی» به نمایش درآمد و پس از آن، کارگردان اثر مورد تشویق حضار قرار گرفت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با مسئولیت اماکن فرهنگی و فرهنگسراهای شهر نگرشی معطوف به دورنمای اصلی توسعه فرهنگی دارد و در تلاش است تا به تقویت فرهنگ ملی و اسلامی کلانشهر تهران با توجه به خصلت‌های ویژه شهری‌اش و طراحی و تبیین مبانی لازم برای آن بپردازد. این سازمان در تعامل با مخاطبان، به برقراری ارتباطات دوسویه و همچنین ارایه خدمات به صورت متنوع و متناسب با نیاز گروه‌های مخاطب، توجه خاصی دارد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

سینما و تئاتر