اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950627128446101

مسجد جامعی:

کسبه تهران از طریق فیلم معرفی شوند

کد: 13950627128446101

https://goo.gl/3OsVG5

، تهران , (اخبار رسمی): محمد مسجد جامعی در آیین نکوداشت و رونمایی از فیلم مستند «مرشد چلویی» گفت: در تهران کسبه‌ای داشتیم که اگرچه ثروت چندانی نداشتند اما مرجع کسبه دیگر حساب می‌شدند که امیدوارم سایر این کسبه نیز مانند مرحوم مرشد چلویی معرفی شوند.

کسبه تهران از طریق فیلم معرفی شوند

به گزارش اخبار رسمی به نقل از  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، آیین نکوداشت و رونمایی از فیلم مستند «مرشد چلویی» به کارگردانی احمد کشاورز و از تولیدات موسسه تصویر شهر، عصر جمعه 26 شهریورماه مصادف با سالروز وفات مرحوم مرشد چلویی در تالار همایش‌های کوثر برگزار شد. در این مراسم، احمد مسجد جامعی، حسن بیادی، علیرضا تابش، سید علی احمدی، عباس گرجی، خانواده مرحوم حاج احمد عابد معروف به مرشد چلویی و اصحاب رسانه حضور داشتند.
 در بخشی از این مراسم، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران درباره مرحوم مرشد چلویی که از مفاخر تهران به شمار می‌آید، گفت: بیش از همه چیز، رفتار و وجوه معنوی مرشد چلویی باعث شد تا در بین مردم مقبول واقع شود. یکی از دوستانم که در زمان جوانی به مغازه مرشد چلویی رفته بود برایم تعریف می‌کرد که مرشد با تمام انسان‌ها به یک نحو برخورد می‌کرد و هر کس که وارد مغازه‌اش می‌شد لقمه‌ای کباب در دهانش می‌گذاشت که این رفتار مرشد مصداق این جمله ابوالحسن خرقانی است که می‌گوید: «هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید، چه آن‌کس که به درگاه باری‌تعالی به جان ارزد البته بر خوان ابوالحسن به نان ارزد».
 وی افزود: مرشد چلویی دقیقاً کاری را انجام می‌داد که در وصف امام حسن مجتبی (ع) شنیده‌ایم. ایشان به نورانیتی رسیده بود که شاید هرکسی نتواند در تمام طول زندگی خود به آن دست یابد.
 این عضو شورای اسلامی شهر تهران با ابراز خرسندی از ملاقات خانواده مرحوم مرشد چلویی در این مراسم، از کارگردان مستند «مرشد چلویی» به دلیل پرداختن به این سوژه قدردانی و اظهار کرد: به هرحال اگر زحمت تولید فیلم‌هایی از تهران توسط موسسه تصویر شهر کشیده شود، آثار خوبی می‌شوند؛ چرا که در تهران کسبه‌ای داشتیم که اگرچه ثروت چندانی نداشتند اما مرجع کسبه دیگر حساب می‌شدند. امیدوارم که سایر این کسبه نیز مانند مرحوم مرشد چلویی معرفی شوند.
 همچنین در بخش دیگری از این مراسم، احمد کشاورز کارگردان فیلم مستند «مرشد چلویی» اظهار کرد: تابه‌حال هیچ مستندی راجع به میرزا احمد عابد نهاوندی مشهور به «مرشد چلویی» ساخته نشده بود. ساخت این مستند را از اسفندماه سال 1394 آغاز کردیم که حدود 17 تا 18 ماه به طول انجامید و نسخه 49 دقیقه‌ای آن به نمایش گذاشته می‌شود.

این کارگردان جوان افزودد: قبل از اینکه ساخت مستند «مرشد چلویی» را شروع کنم، می‌ترسیدم که کار خوبی از آب درنیاید اما این یک اتفاق الهی بود که توانستیم به سر منزل مقصود برسیم و با کمک دوستان کاری شایسته درباره این شخصیت برجسته بسازیم.

در بخش پایانی آیین نکوداشت و رونمایی از مستند «مرشد چلویی»، حسن صلاحی نوه مرشد چلویی ضمن بیان نکاتی درباره وجود مختلف معرفتی آن مرحوم گفت: وقتی که آقای کشاورز برای ساخت این مستند با من صحبت کرد به او گفتم ما سعی در شناساندن کسی را داریم که در تمام عمر سعی کرد شناخته نشود. مرشد چلویی  در تمام عمرش نمی‌خواست در بین مردم مقام و مرتبه‌ای داشته باشد، چرا که او در دنیایی دیگر زندگی می‌کرد؛ دنیایی که شاید درک آن برای هر کسی آسان نباشد.
  در پایان این مراسم، فیلم مستند «مرشد چلویی» به نمایش درآمد و پس از آن، کارگردان اثر مورد تشویق حاضران قرار گرفت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با مسئولیت اماکن فرهنگی و فرهنگسراهای شهر نگرشی معطوف به دورنمای اصلی توسعه فرهنگی دارد و در تلاش است تا به تقویت فرهنگ ملی و اسلامی کلانشهر تهران با توجه به خصلت‌های ویژه شهری‌اش و طراحی و تبیین مبانی لازم برای آن بپردازد. این سازمان در تعامل با مخاطبان، به برقراری ارتباطات دوسویه و همچنین ارایه خدمات به صورت متنوع و متناسب با نیاز گروه‌های مخاطب، توجه خاصی دارد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

سینما و تئاتر