کد: 13950703135186102

بافت های فرسوده، تهدید جدی برای زیست سالم شهری

زلزله در کمین است

کد: 13950703135186102

https://goo.gl/eVUK4G

، کرج ، (اخبار رسمی): رئیس شورای اسلامی کلانشهر کرج اظهار داشت: بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیرمجاز تهدید جدی برای زیست سالم شهری به شمار می روند و با توجه به خطر همیشگی وقوع زلزله، جا دارد که مسئولان توجه بیشتری برای نوسازی بناهای ناپایدار داشته باشند.

زلزله در کمین است

به گزارش اخبار رسمی به نقل از پایگاه مدیریت شهری کرج محمود دادگو د با بیان اینکه آمار درستی از حجم بافت های فرسوده در مرکز البرز در دسترس نیست اما پر واضح است که افزون بر هزار هکتار بافت فرسوده نیازمند اقدامات اورژانسی مردم و مسئولان است، بیان داشت: زمان حرف و شعار و سخنرانی به سر رسیده و مردم نظاره گر هستند که مسئولان چه می کنند و مسئولان نیز مشارکت حقیقی مالکین بناهای ناپایدار را مطالبه می کنند.
 
وی از شهرداری ها، دولت، نظام بانکی، رسانه ها و مالکین بناهای فرسوده به عنوان پنج ضلعی نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده یاد کرد و افزود: احیای فرهنگی و اجتماعی محلات دارای بافت های فرسوده بدون مشارکت حقیقی تمام حلقه های زنجیره شدنی نیست و در شرایط کنونی وقوع زلزله مصادف با ایجاد بحران جدی انسانی و اقتصادی است.
 
رئیس پارلمان شهری کرج با تاکید بر اینکه آسیب های فرهنگی و اجتماعی در محلاتِ با چهره فرسوده بیداد می کند، عنوان کرد: بناهای ریزدانه و ناپایدار شاید در نگاه نخست یک آسیب مرتبط با شهرسازی و معماری به نظر برسند اما واقعیت چیز دیگری است و اکنون تمام شئون زندگی شهری در بافت های فرسوده تحت الشعاع قرار گرفته و بیراه نیست بگوییم که امنیت جانی و مالی و روانی شهروندان گروگان خشت های فرسوده و دیوارهای سست می باشد.
 
دادگو با تاکید بر دوری از گسترش ساخت و سازهای بی کیفیت و غیر استاندارد که عامل افزایش حجم بافت های فرسوده می شود، اضافه کرد: در شرایطی که بودجه کافی برای مناسب سازی و احیای بافت های فرسوده موجود نیست، اقدام برخی سازندگان ساختمانی به ساختِ بناهای بی کیفیت و فاقد استحکام جای بسی تاسف دارد و باید این افراد به مراجع قضایی معرفی شوند. فهمِ عمق فاجعه برای کسانی که صدای پای زلزله را می شنود، آسان تر است.
 
رئیس شورای اسلامی کلانشهر کرج در بخش پایانی سخنانش خواستار اتخاذ تدابیر کارشناسی و اعمال تسهیلات لازم به منظور تشویق مالکین بناهای فرسوده و ناپایدار جهت تخریب و بازسازی املاک فاقد استحکام خویش شد و گفت: زمان سخنرانی و شعار به سر رسیده و باید آستین همت بالا بزنیم و با استفاده از ابزارهای تشویقی و تنبیهی و پیش از وقوع زلزله احتمالی، مانع از به ثمر نشستن بحران جدی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شویم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شهرداری کرج

شهرداری کرج نهادی است مردمی که وظیفه نگهداری شهر کرج را بر عهده دارد. شهردار کرج به صورت غیر مستقیم توسط نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر کرج انتخاب می شود.

منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.