اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950822180465995

از فریز کردن تخمک چه می‌دانید

کد: 13950822180465995

https://goo.gl/MIUM91

، تهران , (اخبار رسمی): فریز تخمک یکى از روش‌هاى درمان نابارورى است که مى‌تواند قدرت بارورى خانم‌ها را در سنین بالا، افزایش می دهد و در این روش، تخمک‌ها جمع آورى شده و در محیط آزمایشگاهى فریز مى‌شوند تا به زنان شانس بیشترى براى باردارى در سنین بالا دهد.

از فریز کردن تخمک چه می‌دانید؟

به گزارش اخباررسمی به نقل از سلامتیسم، فریز تخمک یکى از روش‌هاى درمان نابارورى است که مى‌تواند قدرت بارورى خانم‌ها را در سنین بالا، افزایش دهد.

در این روش، تخمک‌ها جمع آورى شده و در محیط آزمایشگاهى فریز مى‌شوند تا به زنان شانس بیشترى براى بارداری در سنین بالا دهد. اولین نوزاد با این روش، در سال 1986 متولد شد و از آن پس حدود 1000 تا 2000 کودک با این روش متولد شدند. آنچه جالب توجه است، پیشرفت روز افزون تکنولوژى فریز تخمک است. به نظر متخصصان، زنان با این روش کنترل بیشترى بر قدرت بارورى خود دارند. چرا باید تخمک خود را فریز کنیم؟

بر اساس این گزارش، تنها سه دلیل اصلى براى فریز کردن تخمک وجود دارد که ابتدا کوتاه بودن سن باروری در زنان. خیلى از خانم‌هایى که تخمک خود را فریز مى‌کنند بنا به دلایلى، اکنون آمادگى باردارى ندارند و مى‌خواهند شانس بارداریشان را در سال‌هاى آینده از دست ندهند. براى مثال زنانى که مى‌خواهند امنیت مالى پیدا کنند، یا مراحل تحصیلیشان را به پایان برسانند، و حتى دخترانى که هنوز شریک زندگیشان را پیدا نکرده‌اند، مى‌توانند از این روش بهره ببرند. اگر در سن سى سالگى هستید و هنوز شرایط بچه‌دار شدن را ندارید، مى‌توانید تخمک‌هایتان را فریز کنید و در چهل سالگى یا حتى پنجاه سالگى از آن‌ها استفاده کنید.

در دومین روش می توان به این نکته اشاره کرد که محافظت از تخمک‌ها در طول درمان‌هاى پزشکى. یکى از اثرات زیانبار شیمى درمانى و پرتو درمانى در بدن، نابارورى تخمک‌هاست. مى‌توانید قبل از انجام این درمان‌ها، تخمک‌ها را فریز کنید و پس از اتمام دوره درمانى و مرحله ریکاورى، تخمک‌ها را به رحم بازگردانید و در آخر نیز، حفظ تخمک‌هاى اضافى در روش IVF . معمولاً تخمک‌هاى بارور نشده در روش IVF را فریز مى‌کنند تا در صورت لزوم بعداً از آن‌ها استفاده کنند.

در همین راستا بهترین سن براى فریز کردن تخمک ها تنها در سنین پایین توصیه شده است و با افزایش سن شما، سن تخمک‌ها نیز بالا مى‌رود  ؛ درنتیجه قدرت بارورى کاهش یافته و خطر تولد کودکى با ناهنجارى‌هاى کروموزومى افزایش مى‌یابد. البته عوامل دیگرى نیز در بروز این ناهنجارى‌ها نقش دارند، ولى مقصر اصلى سن بالاى تخمک‌ها است. 

از سوی دیگر فرآیند جمع آورى به این شکل است که روند این عملیات مانند IVF است و دو تا چهار هفته زمان مى‌برد و از آنجایى که به طور معمول تخمدان‌ها هر ماه یک تخمک آزاد مى‌کنند، نزدیک به دوره قاعدگی‌تان، دارو مصرف مى‌کنید تا تخمدان‌ها تحریک شده و همزمان چندین تخمک آزاد کنند ؛ هر چند روز یک بار نزد پزشکتان مى‌روید و از طریق سونوگرافى، و بررسى سطح هورمون‌ها معاینه مى‌شوید تا زمان جمع‌آورى تخمک‌ها مشخص شود ؛ زمانى که تخمک‌ها رسیدند، آن‌ها را از طریق یک عمل سرپایى جمع‌آورى مى‌کنند. ابتدا، یک داروى بى‌حسى به شما تزریق مى‌شود، سپس با کمک دستگاه سونوگرافى، یک سوزن از طریق واژن، وارد رحم مى‌شود و حداقل 5 و حداکثر20 تخمک در هر عملیات، جمع آورى مى‌شود ؛ پس از یک تا دو ساعت مى‌توانید به خانه بروید. البته ممکن است تا چند روز، در ناحیه رحم احساس گرفتگى داشته باشید. 

در خصوص چگونگی فریزشدن تخمک ها نیز می توان گفت که تخمک‌ها بلافاصله پس از برداشت، فریز مى‌شوند. هرچه بیشتر، تخمک فریز کنید، شانس اینکه حداقل یکى از آنها طى مراحل، انجماد، ذوب، بارورسازى و انتقال، سالم بمانند بیشتر مى‌شود. زمانى که آماده باردارى و انتقال هستید، تخمک‌ها، ذوب شده و آنهایى که سالم هستند، به روش IVF یا لقاح مصنوعى، در آزمایشگاه با اسپرم همسرتان، تلقیح مى‌شوند. سپس یک تا چهار رویان، همزمان به رحم منتقل مى‌شوند. به گفته متخصصان، خانمى که 33 سال سن دارد، با 20 تا 25 تخمک فریز شده، شانس خوبى براى باردارى یک نوزاد سالم در آینده دارد و افراد بالاى این سن بالطبع باید ذخیره تخمکى بیشترى داشته باشند. 

با اینکه اطلاعات در این زمینه محدود است، اما گزارشات حاکى از آن است که در همه جاى دنیا، حدود یک الى دو سوم درمان‌هاى نابارورى به وسیله، فریز تخمک، منجر به باردارى سالم مى‌شوند. 

به یاد داشته باشید، همانطور که گفته شد، هرچه در زمان فریز کردن تخمک‌ها، سن کمتری داشته باشید شانس شما براى داشتن یک نوزاد سالم در آینده بیشتر خواهد بود. براساس تحقیقات اخیر، خانمى سى ساله که دو، تا شش تخمک فریز کرده است، احتمال باردارى او 9 تا 24 درصد است، که درصد پایینى است.

از این رو، اگر برایتان امکان پذیر باشد، استفاده از رویان فریز شده درصد موفقیت بیشترى نسبت به تخمک فریز شده دارد. زیرا رویان‌ها در مرحله انجماد بیشتر از تخمک‌ها دوام مى‌آورند. - تخمک‌هایى که به روش انجماد سریع، فریز مى‌شوند، شانس زنده ماندن بیشترى نسبت به تخمک‌هاى فریز شده به روش قدیمى یا کند، دارند. - استفاده از تخمک فریز شده، به هیچ وجه احتمال ناهنجارى‌هاى کروموزومى را افزایش نمى‌دهد. 
 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سلامتیسم

«سلامتیسم» یک سایت مرجع در حوزه سلامت است که هدفش آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی به روز و کارآمد، ترویج سبک زندگی سالم و افزایش توان خودمراقبتی مخاطبان از طریق ارائه مشاوره‌های پزشکی است. «سلامتیسم» بر این باور است که آگاهی، پیش‌شرط سلامت است؛ برای اصلاح سبک زندگی و روی آوردن به زندگی سالم، نخست باید مؤلفه‌های سلامت را شناخت و دانست که زندگی سالم چه اجزایی دارد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

سلامت و زیبایی