اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950930203795979

ضوابط دست و پا گیر عامل کندی نوسازی بافت فرسوده

کد: 13950930203795979

https://goo.gl/yTaQcz

، تهران , (اخبار رسمی): جانشین معاونت مالی و اقتصاد شهری سازمان نوسازی با هشدار درخصوص تعلل دولت در پرداخت یارانه تسهیلات قرض الحسنه بافت های فرسوده گفت: براساس مصوبه هیات وزیران مقرر شده است 9درصد سود تسهیلات ساخت مسکن در بافت فرسوده را دولت پرداخت کند اما تاکنون یک مورد هم از این یارانه استفاده نکرده است.

ضوابط دست و پا گیر عامل کندی نوسازی بافت فرسوده

به گزارش  اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، اسلام قراشی با بیان این مطلب افزود: تا 15 آذر ماه تنها تعداد  5232 فقره وام برای دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شده اند.

وی با اشاره به عدم اعطای یارانه سود بانکی به متقاضیان تصریح کرد: فرایند رسیدگی به پرونده ها در حال حاضر بسیار  طولانی و زمان بر است. 
اسلام قراشی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از ضوابط دست و پا گیر در ارایه خدمات، لزوم تبدیل سند دفترچه ای به اسناد تک برگی قبل از دریافت تسهیلات است. این اقدام منجر به طولانی تر شدن زمان دسترسی به تسهیلات شده است.(تاخیر حداقل 2 ماهه) معتقدیم اصلاح این روش می تواند منجر به تسهیل فرآیند پرداخت تسهیلات شود.
وی با تاکید بر اینکه برخی از شعب نیز رویه های متفاوتی را از چارچوب های رسمی اتخاذ می کنند، ادامه داد: به عنوان مثال سود تسهیلات را در اولین مرحله پرداخت از متقاضی دریافت می کنند. یا نسبت به عقد قرارداد یک ساله اقدام می کنند.
جانشین معاونت مالی و اقتصاد شهری سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به عدم هوشمند بودن و حضوری بودن فرآیندها در دریافت تسهیلات افزود: درحال حاضر حضور و پیگیری مالکین جزء لاینفک فرآیند اخذ تسهیلات است. حضور در سرپرستی بانک، حضور در شعبه جهت افتتاح حساب، حضور در دفترخانه جهت ترهین سند، حضور در شعبه جهت عقد قرارداد و... که همگی جز افزایش دشواری های مالکین نتیجه ای نخواهد داشت. 
وی ادامه داد: بانک مدعی است جهت انجام ارزیابی های خود نیاز به ارزیابی دیداری متقاضی دارد. این در حالی است که به نظر می رسد حضور مالک تنها یکبار آن هم جهت ترهین سند و افتتاح حساب می تواند صورت پذیرد و مابقی کارها می تواند توسط وکیل قانونی وی( دفاتر تسهیلگری) انجام شود. اتصال بانک به سیستم شهرسازی شهرداری تهران، دریافت گواهی های عدم خلاف و گزارش مهندس ناظر را برای بانک فراهم کرده  و بانک را از استفاده از شرکت های ارزیاب بی نیاز می کند. این در حالی است که در بانک همچنان به استفاده از خدمات شرکت های موصوف و اخذ هزینه های ارزیابی از مردم در این خصوص تاکید می شود.
اسلام قراشی  با انتقاد از عدم اجرای دستورالعمل های ابلاغی نیز گفت: در ماده 7 دستورالعمل ابلاغی به شماره 285683/ 93 مورخ 25/10/93 توسط مدیرکل اعتبارات بانک مسکن تاکید شده است، اولین مرحله پرداخت می بایست توسط بانک پس از اتمام فونداسیون پرداخت شود این در حالی است که بانک مسکن، عقد قرارداد و پرداخت اولین مرحله را به اتمام اسکلت موکول می کند.
اسلام قراشی در پایان همچنین با انتقاد از توزیع نامناسب سهمیه ها تاکید کرد: اختصاص سهم 12714 تسهیلاتی به تهران در مقایسه با سایر استان ها، و قرارگیری این استان در جایگاه 5 تسهیلات در عین داشتن جایگاه نخست در میزان بافت های فرسوده میان شهرهای کشور؛ لزوم بازنگری شیوه توزیع تسهیلات توسط شرکت مادر تخصصی را بیش از پیش نشان می دهد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان نوسازی شهر تهران

سازمان نوسازی شهر تهران از جمله سازمان های زیر مجموعه شهرداری تهران است که با توجه به تغییر رویکرد شهرداری در امر نوسازی و بهسازی از تصدی گری به تولی گری، شهرداری موظف است در راستای تحقق تسهیل گری و تسریع فرآیند نوسازی مردمی اقدامات برنامه ریزی شده را انجام دهد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

مسکن و ساختمان | شهر و جامعه