کد: 13951014213446416

رئیس دفتر تشکل‌های مردم‌نهاد میراث فرهنگی آذربایجان شرقی:

آغاز به کار نخستین انجمن میراث فرهنگی

کد: 13951014213446416

https://goo.gl/rYiNVj

، تبریز ، (اخبار رسمی): رئیس دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد میراث فرهنگی آذربایجان شرقی گفت: از مهم‌ترین اهداف انجمن میراث فرهنگی، جلب حمایت‌های مالی و مشارکت‌های مردم به‌صورت همه‌جانبه در زمینه‌های حفظ، احیاء، پژوهش و معرفی و آموزش میراث فرهنگی است.

آغاز به کار نخستین انجمن میراث فرهنگی

به گزارش  اخبار رسمی به نقل از شهرداری تبریز ، سونیا فکری در نخستین جلسه انجمن میراث فرهنگی شهرستان اهر اظهار داشت: با نظر و عنایت‌های مسئولان ارشد شهرستان اهر، این شهرستان جزو شهرستان‌های اول آذربایجان شرقی هستند که نسبت به تشکیل انجمن میراث فرهنگی اقدام کرده‌اند که با تصمیم مسئولان میراث فرهنگی استان کارت عضویت دائمی اعضای اصلی انجمن میراث فرهنگی شهرستان اهر صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه انجمن‌های میراث فرهنگی شهرستان‌ها و استان‌ها از تشکل‌های مردمی و غیردولتی و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی اداره می‌شود، افزود: بر حسب ضرورت و تشخیص، انجمن‌های میراث فرهنگی در مراکز استان‌ها، شهرستان‌ها، بخش‌ها، دهستان‌ها و روستاها تشکیل می‌شود.

رئیس دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد میراث فرهنگی آذربایجان شرقی با اشاره به مهمترین اهداف تشکیل انجمن میراث فرهنگی گفت: از مهم‌ترین اهداف انجمن میراث فرهنگی، جلب حمایت‌های مالی و مشارکت‌های مردم به‌صورت همه‌جانبه در زمینه‌های حفظ، احیاء، پژوهش و معرفی و آموزش میراث فرهنگی است.

فکری اضافه کرد: مطابق اساس‌نامه‌ای که در شورای میراث فرهنگی کشور برای انجمن‌های میراث فرهنگی اختیارات لازم صادر شد از قبیل بحث و بررسی و ارائه مشاوره فرهنگی و اجتماعی به‌منظور اجرای برنامه‌های مطلوب پژوهش و معرفی و آموزش میراث فرهنگی بوده، شناسایی آثار تاریخی استان‌ها، شهرستان‌ها و بخش‌ها، تشویق و ترغیب به رعایت احترام میراث فرهنگی و جلوگیری از هرگونه اقدام غیرقانونی در زمینه حفاری‌های غیرمجاز، تخریب آثار تاریخی و خرید و فروش و تمامی امور مغایر با میراث فرهنگی است.

وی بابیان اینکه حضور اشخاص صاحب‌نام و اساتید در حوزه مرمت و بازسازی آثار تاریخی در جلسات میراث فرهنگی ضروری است، گفت: افراد صاحب‌نظر و اساتید دانشگاهی که در حوزه مرمت، باستان‌شناسی، تاریخ و معماری سررشته‌ای دارند در این جلسات حضور یابند تا بتوانیم از مطالعات و پژوهش‌های این افراد در زمینهٔ مرمت و بازسازی بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری و راه‌اندازی نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی در اهر استفاده کنیم.

 مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با صدور حکمی سید محمد عابدی فرماندار اهر و حسن باقرپور رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌عنوان رئیس و دبیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان اهر منصوب کرده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شهرداری تبریز

تَبْریزْ یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است. این شهر بزرگ‌ترین شهر منطقه شمال غرب کشور و قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود. براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال 1390 صورت گرفته، شهر تبریز با جمعیتی بالغ بر 1494998 نفر چهارمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد و اصفهان محسوب می‌شود. این شهر به‌دلیل جای‌دادن بسیاری از کارخانجات مادر و بزرگ صنعتی در خود و نیز وجود بیش از 600 شرکت قطعه‌ساز در آن، دومین شهر آلوده و نیز دومین شهر صنعتی کشور پس از تهران به‌شمار می‌رود و به‌دلیل صنعتی‌بودن، یکی از مهم‌ترین شهرهای مهاجرپذیر ایران محسوب می‌شود. پس از بهره‌برداری از آزادراه نبی‌اکرم، میزان مسافرپذیری تبریز روبه افزایش نهاد و این شهر پس از مشهد به‌عنوان دومین شهر مسافرپذیر کشور مطرح شد. به‌جهت ریشه‌کنی تکدی‌گری از تبریز، این شهر به‌عنوان شهر بدون گدا شناخته می‌شود.

منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.