اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951113230705648

رییس جمهوری در روز فناوری فضایی:

تکنولوژی های فضایی برای ایران قدرت آفرین است

کد: 13951113230705648

https://goo.gl/Y4EROU

، تهران , (اخبار رسمی): رییس جمهوری در مراسم گرامیداشت روز فناوری فضایی با اشاره به اینکه، دنیای امروز، عصر ارتباطات و پیوند افکار است، گفت: امروز دیگر دورانی که بخواهیم از دیوار برای فاصله میان ملت‌ها استفاده کنیم، سپری شده است.

تکنولوژی های فضایی برای ایران قدرت آفرین است

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس جمهور فناوری فضایی را موجب اقتدار کشور دانست و با تاکید بر اینکه ایران اسلامی، امروز سازنده ماهواره های متنوع و پرتابگرهای مورد نیاز است، از وزارت ارتباطات خواست توان،  خود را برای تامین همه نیازهای ارتباطی جامعه به کار گیرد.

روحانی روز چهارشنبه در مراسم روز ملی فناوری فضایی و پس از رونمایی از ماهواره‌های ناهید یک، پیام امیرکبیر و سامانه انتقال مداری سامان یک اظهار داشت: اینکه فقط متکی به خرید از خارج باشیم و یا تجربه دنیا را کنار بگذاریم؛ هر دو غلط است باید از توان بومی، دانشمندان خود و تجارب جهانی به طور توام، استفاده کنیم.

 رئیس جمهور در این مراسم که با شعار «فناوری فضایی، اقتصاد مقاومتی، آینده‌ای توانمند» در سالن اجلاس سران برگزار شد،گفت: مردم ایران، 38 سال پیش با رهبری و هدایت امام راحل و وحدت و انسجام ملی، عزمی ستودنی، ایثار، فداکاری و نثار جان خود و استقامت، ایستادگی و صبر قهرمانانه توانستند بزرگ ترین انقلاب مردمی را در تاریخ جهان به پیروزی برسانند.

وی خاطر نشان کرد: به لحاظ اینکه انقلاب ما دارای پیام برای نسل‌های آینده و جهان است ما نیاز به پیام‌رسان داریم و اندیشمندان، متخصصان، کارگزاران و کسانی که در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات و فعالیت‌های اجرایی، تحقیقاتی و عملیاتی تلاش می‌کنند، در حقیقت ارتباط بین انسان‌ها را تسهیل می کنند.

رئیس‌ جمهور گفت: خدمت در مسیر ارتباطات برای این است که پیام مردم آسان‌تر، ارزان‌تر و سریع‌تر به دست دیگران برسد.

روحانی تأکید کرد: انقلاب ما دارای یک پیام بزرگ است و همه باید پیام‌رسان انقلاب به نسل‌های آینده و جهانیان باشیم.

 رئیس‌ جمهور گفت: انقلاب اسلامی ایران، انقلابی شکوهمند و مردمی بود هر چند به ظاهر احزاب‌، گروه‌ها و فرهیختگان و یاران امام(ره) در این پیروزی نقش داشتند اما آنچه انقلاب را به پیروزی رساند، حرکت ملی مردم بود و قشرهای مختلف مردم از سراسر کشور، برای انقلاب به پا خاستند که البته نظر و خواست امام(ره)این بود که مردم همیشه در صحنه باشند.

رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: اگر بنا بود، انقلاب با جنگ مسلحانه پیش برود، مشخص نبود، چه تعداد انسان در این بین کشته می‌شدند. آنچه باعث شد که مزدوران داخلی و خارجی نتوانند برای آینده ایران تصمیم بگیرند، یکپارچگی ملت ایران بود.

روحانی با بیان اینکه در آن دوران انقلاب‌ها نظریات خود را از شرق و یا غرب به سرکردگی شوروی و امریکا که مبتنی بر اهرم‌های حقوق بشری و فشارهای سازمان‌های بین‌المللی و قدرت‌مداری و زور بود، دریافت می‌کردند، گفت: امام(ره) نظریه شرق و غرب را قبول نداشت و بدون تکیه بر شرق و غرب و حتی با مخالفت با شوروی و امریکا در جهانی دو قطبی، توانست انقلابی را به پیروزی برساند که هم از لحاظ نظریه مستقل بود و هم در مقام عمل هیچ اتکایی به کسی نداشت.

رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: راه امام(ره) راهی مشخص بود و امیدی مشخص داشت، چرا که او مردی مطمئن، امیدوار و قاطع بود که هم خدا، هم مردم و هم دنیا را به خوبی شناخته بود و توانست انقلاب بزرگی را به پیروزی برساند که آثار آن را امروز در جهان مشاهده می‌کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه پیام انقلاب اسلامی، منحصر در این سرزمین باقی نمانده است، گفت: امروز مردم، مسئولان، فرهیختگان و اصحاب دانش و هنر ما، دارای پیام هستند و باید این پیام منتشر شود و به گوش جهان برسد.

رئیس‌ جمهور افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید وسیله انتقال پیام دینی، فرهنگی، علمی و سیاسی مردم ایران باشد و با ارائه خدمات ارتباطی میان جامعه ایران و جامعه جهانی ارتباط برقرار کند.

روحانی با بیان اینکه امروز مطالعه و تحقیق در زمینه‌های گوناگون علمی،‌بدون فضای مجازی و اینترنت امکان‌پذیر نیست، گفت: امروز حتی علمای بزرگ و مراجع نیز به نوعی به این ارتباط متکی شده‌اند، چرا که تقریباً تمام کتب فقهی مهم و روایات گوناگون در فضای مجازی منتشر و دسترسی از این طریق به آنها نیز تسهیل شده است.

 رئیس‌ جمهور با بیان اینکه امروز علم و دانش سرعت بیشتری پیدا کرده است و روز جداسازی افکار ملت‌ها از هم نیست، گفت: اینکه رئیس جمهور کشوری، تصور کند، اگر روادید کشورش را برای مردم چند کشور ممنوع کند، می‌تواند میان انسان‌ها فاصله بیندازد، اشتباه است البته از کسانی که به تازگی به وارد عالم سیاست شده‌اند بیش از این انتظار نمی‌رود و تا خود و اطرافیانش بخواهند این مسائل را درک کنند، زمان زیادی طول می‌کشد و خسارت های زیادی به مردم کشور خود و سایر ملت‌های جهان وارد خواهند کرد.

روحانی اظهار داشت: دولتمردان و مسئولان امریکا سال‌ها شعار می‌دادند که ما با دولت ایران مخالف هستیم، اما دوست مردم این کشوریم، اما امروز به وضوح پرده از این دورویی برداشته شده و کسانی که شعارشان در دنیا، عدم تبعیض است، این اقدام غلط را که اساس آن برمبنای تبعیض انسان‌ها و زیر پا گذاشتن حقوق آنهاست، انجام می‌دهند.

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه امریکایی‌ها، همواره بر اینکه به تعهدات خود پایبند هستند، شعار می‌دهند، گفت: اما امروز آنها تمام اصول و تعهدات بین‌المللی را زیر پا گذاشته‌اند.

روحانی با اشاره به اینکه دنیای امروز، دنیای ارتباطات و پیوند افکار است، گفت: امروز دیگر دورانی که بخواهیم از دیوار برای فاصله میان ملت‌ها استفاده کنیم، سپری شده است.

رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: ما در شرایطی قرار داریم که باید به خوبی پیام خود را به مردم جهان برسانیم، ملت ایران در طول سال‌های گذشته با تلاش، ایثار و فداکاری، در دنیای سیاست، توانست قدرت ایران و ملت ایران را به نمایش گذارد.

روحانی تأکید کرد: مردم ایران در دوران انقلاب توانمندی یک ملت برای قیام؛ در دوران دفاع هشت ساله، توانمندی دفاعی و در دوران تحریم استقامت یک ملت را به نمایش گذاشتند و لازم بود قدرت مذاکرات، سیاسی خود را هم به جهان نشان دهند.

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه عده‌ای معتقد بودند که ما نمی‌توانیم در برابر قدرت‌های جهانی مذاکره کنیم و پیروز شویم، گفت: این در حالی بود که اصول و زبان مذاکره و فشارهای تبلیغاتی و نفوذ در سازمان‌های بین‌المللی در اختیار قدرت‌های بزرگ بود، اما ما از روز اول معتقد بودیم که ایران، توان، قدرت، منطق، دانش و هنر را دارد که در یک مذاکرات پیچیده، علمی، فنی، سیاسی و حقوقی بتواند در برابر قدرت‌های جهان استدلال و گفتگو کند و به قراردادی برسد که به خوبی منافع و خط قرمزهای کشور را حفظ کند.

 روحانی اظهار داشت: ما در یک مذاکره بزرگ بهترین افراد را به این صحنه فرستادیم که هماوردهای قوی و با تجربه‌ای بودند و توانستند با حمایت مردم در این مذاکرات حضور پیدا کنند.

 رئیس‌ جمهور تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب به لحاظ جایگاه بلندشان در کشور، از ابتدا مذاکرات و مذاکره‌کنندگان را مورد حمایت قرار دادند و آنها را هدایت کردند و با حمایت ملت، هدایت‌های رهبری و لطف خدا توانستیم به پیروزی برسیم.

    رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: امروز برجام و مذاکرات هسته‌ای پایان یافته و یک سال از اجرای آن گذشته و اکثر بندهای آن اجرا شده است و اجرای برخی از بندها نیز با مشکلاتی مسیر خود را پیش می‌برد اما مهم‌تر از مذاکرات هسته‌ای و برجام، پیام برجام و فرصتی است که برجام برای ما ایجاد کرده است.

روحانی با بیان اینکه پیام برجام این است که در سایر مسائل جهانی و منطقه‌ای مذاکره یکی از راه‌حل‌هایی است که می‌تواند گره‌های کور را باز کند، گفت: امروز برگزاری اجلاس آستانه درباره حل مسائل سوریه حاصل پیام برجام است و اگر بتوانیم مشکلات منطقه را پای میز مذاکره حل کنیم به معنای بهره‌گیری از پیام برجام است.

 رئیس شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر ضرورت استفاده از فرصت برجام، گفت: امروز یک خطای بزرگی ازجانب برخی  در کشور صورت می‌گیرد و آن، این است که این افراد تصور می‌کنند که فعالیت و حرکت به معنای این است که از دنیا و پیشرفت‌های آن باید فاصله بگیریم و این در حالی است که ما می‌توانیم هم کار علمی انجام دهیم و گام‌های بلند برداریم و در عین حال از تجربیات دنیا هم استفاده کنیم.

 رئیس‌ جمهور افزود: اینکه نخواهیم از تجربه دنیا استفاده کنیم و نیز اینکه باید تنها مصرف‌کننده باشیم و توان سازندگی نداریم، هر دو نادرست است، ما باید از تجربه دینی و اندیشه اندیشمندان و تجربه‌های دیگران توأمان با هم استفاده کنیم . دنیای امروز دنیای همکاری‌هاست، البته اگر در برخی امور، تلاش نکنیم و وارد نشویم، اسرار علمی را به راحتی در اختیار ما قرار نمی‌دهند.

 روحانی با تجلیل از تلاش‌های همه متخصصان و دانشمندان فعال در علوم فضایی، گفت: امروز علم فضا برای ما بسیار حایز اهمیت است و باید به تلاش‌های خود ادامه دهیم، چرا که فناوری فضایی، موجب قدرت و اقتدار  ما می‌شود و هر چه توانمندی و قدرت ما در علم بیشتر شود، صیانت از کشور و عزت ما ارتقا خواهد یافت.

 رئیس‌ جمهور با تأکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب درباره علوم جدید، بسیار حساس هستند و پیشرفت‌های این حوزه را مرتب پیگیری می‌کنند، گفت: این افتخار بزرگی است که رهبر کشور پیگیر، دولت فعال و اندیشمندان، دانشگاهیان و دستگاه‌های مختلف در کنار هم برای رسیدن به پیشرفت به هم یاری می‌رسانند.

  روحانی با اشاره به رونمایی از ماهواره‌های جدید سنجشی و مخابراتی خاطرنشان کرد: امروز پس از برجام، فرصت لازم به دست آمده است تا هم از تجربه دیگران استفاده کنیم و هم با اراده و کوشش مضاعف بتوانیم دستاوردهای بیشتری که باعث بروز و توسعه ملی می‌شود، داشته باشیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

نظر به تحول چشمگیر علوم و فنون مرتبط با صنایع الکترونیک ، مخابرات ، ارتباطات رادیوئی و رایانه‎ای و نقش مهم و مؤثر خدمات پستی ، مخابراتی ، پست‎بانک و سنجش از دور ، درامور فرهنگی و اقتصادی ، تعمیق علایق و پیوستگی بین جوامع انسانی ، تحول نظام اداری ، کاهش مسافرتهای غیرضرور، حفظ محیط زیست و تشخیص منابع زمینی ، هواشناسی، اقیانوس‎شناسی در برنامه‎ریزی توسعه و لزوم تدوین و تعیین وظایف و اختیارات قانونی برای دستگاه متولی نظارت بر عرضه خدمات مذکور و هماهنگ کردن نام و عنوان این دستگاه، متناسب با ضرورتها ونیازهای زمان ، قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری در چاچوب سیاستهای کلی نظام به شرح ذیل تدوین می‎شود : ماده 2- بمنظور اعمال حاکمیت بر طیف فرکانس و حفاظت از حقوق رادیوئی کشور درسطح منطقه و بین‎الملل و تمرکز امور سیاستگذاری ، تدوین ضوابط و استانداردها و نظارت بر حسن اجرای آنها در بخشهای مختلف ارتباطات پستی و مخابراتی نظیر خدمات جدید و متعارف پستی ، مخابراتی ، مخابرات فضائی ، ارتباطات رادیوئی ، انتقال داده‎ها ، انتقال صدا و تصویر ، سنجش از دور ، ارتباطات رایانه‎ی و ایجاد بستر مناسب برای اطلاع‎رسانی و آمایش و پردازش اطلاعات و روشهای دورسنجی و پشتیبانی آنها و همچنین سیاستگذاری ، در زمینه توسعه امکانات و خدمات ارتباطی مذکور ، هماهنگ با آخرین پیشرفتهای علمی ، تجربی و فنّاوری اطلاعات درجهان ، بموجب این قانون نام وزارت پست و تلگراف وتلفن ، به وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات تغییر می‎یابدو کلیه وظایف، اختیارات و مسئولیتهای وزیر و وزارت پست وتلگراف وتلفن به وزیر و وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات تفویض می‎شود.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]