اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951113230725648

واعظی اعلام کرد

ماهواره ملی تا 2.5سال آینده درمدار قرار می گیرد

کد: 13951113230725648

https://goo.gl/qdDuI9

، تهران , (اخبار رسمی): وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد : با ساخت ماهواره ملی سنجشی ، این ماهواره تا 2.5 سال آینده در مدار قرار می گیرد .

ماهواره ملی تا 2.5سال آینده درمدار قرار می گیرد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ،محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم روز ملی فضایی با اشاره به اینکه بعد از برجام تحقیق و توسعه در این حوزه وارد مرحله جدیدی شده است ، افزود :  بعد از برجام امکان خرید های ارزانتر با کیفیت بیشتر و بازارهای صادراتی بهتر در حوزه ICT  فراهم شده است.

وی به منشور شهروندی ابلاغی رئیس جمهور اشاره کرد و گفت : طبق ماده 26 این منشور تلاش می کنیم دسترسی آزاد به اطلاعات برای همه مردم در همه نقاط ایران فراهم کنیم تا بتوانیم شکاف دیجیتالی را کاهش دهیم.

واعظی توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات را برمبنای امنیت و صیانت در حوزه فضای مجازی اعلام کرد و در ادامه اظهار داشت : با راه اندازی فاز نخست شبکه ملی اطلاعات مردم با نسل 3 و4 همراه با سرعت بیشتری به امکانات دسترسی دارند و در این شبکه تکنولوژی بومی و توسعه کسب و کارها را به همراه اشتغال در حوزه دانش بنیان را می توانیم داشته باشیم.

وی تعداد اشتغال ایجاد شده در حوزه ICT را در سال گذشته 100 هزار شغل عنوان کرد و تاکید داشت :  در سال آینده ایجاد 120 هزار شغل در این حوزه را در برنامه خود داریم .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به راه اندازی دولت الکترونیک به عنوان یک تحول بسیار بزرگ در این حوزه اشاره کرد و افزود : تمام زیرساخت ها و هماهنگی با تمام دستگاه ها انجام شده است و در همین ماه با حضور رییس جمهور، به بهره برداری می رسد.

وی ازسه برابر شدن حجم بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات از ابتدای دولت تا کنون خبر داد و با اعلام اینکه بازار ICT  هم اکنون حجمی معادل 40 هزار میلیارد تومان دارد ، تصریح کرد : بر اساس برنامه ششم توسعه هر سال با رشد19.6 درصد تولید ناخالص ملی از 2.7به 5 می رسد و سهم بازار به 120 هزار میلیارد تومان افزایش می یابد.

واعظی دربخش دیگر سخنان خود به حوزه پست پرداخت و با اشاره به اینکه درابتدای این دولت پست با یک زیان انباشته 355 میلیارد تومانی روبرو بود ، خاطر نشان کرد :  در حال حاضر پست به یک شرکت سوده ده تبدیل شده است و با تصویب اساسنامه ، این شرکت از بلاتکلیفی خارج شده و تا 2 ماه آینده هم با صدور پروانه 2 اپراتور خصوصی ، شاهد ایجاد رقابت در این حوزه هستیم.

وی در ادامه سخنان خود که در جمع رئیس جمهور و معاونان وی انجام می شد با اشاره به بازگشت سازمان و پژوهشگاه فضایی ایران به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، تصریح کرد : بعد از این بازگشت با حمایت جدی از فناوری فضایی به دنبال ساخت یک ماهواره ملی سنجشی و یک ماهواره ملی مخابراتی هستیم که با ساخت ماهواره ملی سنجشی تا 2.5 سال آینده در مدار قرار می گیرد و برای ماهواره مخابراتی هم مذاکرات فنی انجام شده است و در آینده نزدیک به نتیجه می رسد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، اعلام کرد : تامین این دو ماهواره خدشه ای به حمایت از فناوری بومی فضایی وارد نمی کند و با دستور ریاست جمهور به جای پراکنده کاری ، یک مرکز با همه متخصصان و دانشمندان با سرعت در حال فعالیت در این حوزه هستند.

وی ازآغاز کار در زمینه ماهواره آزمایشی سنجشی و مخابراتی خبر داد و افزود : امروز نخستین ماهواره مخابراتی آزمایشی رونمایی می شود و امیدوارم با کمک همه بخش ها در آینده نزدیک دستاوردهای بیشتری   در این حوزه داشته باشیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

نظر به تحول چشمگیر علوم و فنون مرتبط با صنایع الکترونیک ، مخابرات ، ارتباطات رادیوئی و رایانه‎ای و نقش مهم و مؤثر خدمات پستی ، مخابراتی ، پست‎بانک و سنجش از دور ، درامور فرهنگی و اقتصادی ، تعمیق علایق و پیوستگی بین جوامع انسانی ، تحول نظام اداری ، کاهش مسافرتهای غیرضرور، حفظ محیط زیست و تشخیص منابع زمینی ، هواشناسی، اقیانوس‎شناسی در برنامه‎ریزی توسعه و لزوم تدوین و تعیین وظایف و اختیارات قانونی برای دستگاه متولی نظارت بر عرضه خدمات مذکور و هماهنگ کردن نام و عنوان این دستگاه، متناسب با ضرورتها ونیازهای زمان ، قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری در چاچوب سیاستهای کلی نظام به شرح ذیل تدوین می‎شود : ماده 2- بمنظور اعمال حاکمیت بر طیف فرکانس و حفاظت از حقوق رادیوئی کشور درسطح منطقه و بین‎الملل و تمرکز امور سیاستگذاری ، تدوین ضوابط و استانداردها و نظارت بر حسن اجرای آنها در بخشهای مختلف ارتباطات پستی و مخابراتی نظیر خدمات جدید و متعارف پستی ، مخابراتی ، مخابرات فضائی ، ارتباطات رادیوئی ، انتقال داده‎ها ، انتقال صدا و تصویر ، سنجش از دور ، ارتباطات رایانه‎ی و ایجاد بستر مناسب برای اطلاع‎رسانی و آمایش و پردازش اطلاعات و روشهای دورسنجی و پشتیبانی آنها و همچنین سیاستگذاری ، در زمینه توسعه امکانات و خدمات ارتباطی مذکور ، هماهنگ با آخرین پیشرفتهای علمی ، تجربی و فنّاوری اطلاعات درجهان ، بموجب این قانون نام وزارت پست و تلگراف وتلفن ، به وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات تغییر می‎یابدو کلیه وظایف، اختیارات و مسئولیتهای وزیر و وزارت پست وتلگراف وتلفن به وزیر و وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات تفویض می‎شود.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]