اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951116231526113

شهردار مشهد خبر داد

افتتاح فاز نخست خط 2 قطار شهری در اوایل اسفندماه

کد: 13951116231526113

https://goo.gl/AdFm9a

، مشهد , (اخبار رسمی): شهردار مشهد گفت: اگر بتوانیم خط سوم و چهارم قطار شهری را به بهره‌برداری برسانیم قادر خواهیم بود در یک روز یک میلیون و 250 هزار مسافر را با خطوط ریلی جابه‌جا کنیم.

افتتاح فاز نخست خط 2 قطار شهری در اوایل اسفندماه

به گزارش اخبار رسمی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، سیدصولت مرتضوی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته مشهد که در جوار بارگاه منور و ملکوتی امام رضا(ع) و در میان خیل عظیم زائران و مجاوران رضوی برگزار شد، با اشاره به اجرای خطوط قطارشهری مشهد اظهارداشت: خط 2 قطار شهری از حوالی میدان شهید کاوه شروع شده و به انتهای طبرسی به طول 14.5 کیلومتر ختم می‌شود.

وی ادامه داد: این پروژه بنا بود در 5 ساله به اتمام برسد اما صرفاً 17 درصد پیشرفت داشت اما با تامین منابع، خوشبختانه فاز نخست در اوایل اسفند امسال با 6 ایستگاه فعال و با اعتباری معادل 1700 میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد.
شهردار مشهد با تاکید بر اینکه از سال‌های قبل خط یک شروع شده بود و در این دوره مدیریت شهری نخستین فرودگاه کشور به خط ریلی متصل شد، ابراز کرد: با راه افتادن خط 3 قطار شهری ظرفیت جابه‌جایی بسیار افزایش می‌یابد.
مرتضوی متذکر شد: خط 3 قطار شهری نیز آغاز شده و 28 کیلومتر طول دارد و تنها خطی است که حریم حرم منور رضوی را پوشش خواهد داد و 2 ایستگاه آن در اطراف حرم رضوی احداث می‌شود و بخش اعظمی از حجم مسافران را پوشش می‌دهد.
وی بیان کرد: راه‌اندازی این 4 خط، معادل 15 هزار دستگاه تاکسی و 3500 دستگاه اتوبوس است و این همت و اقدام، کار بسیار بزرگی است.
شهردار مشهد تاکید کرد: در حوزه فضای سبز نیز اقدامات زیادی صورت گرفته است، یکی از نیازهای ضروری جامعه ما امروز حفظ محیط‌زیست است، در اخبار می‌شنوید که متاسفانه به دلیل آلایندگی‌های زیست محیطی هزینه‌های بهداشتی و درمانی مردم افزایش یافته و گسترش فضای سبز می‌تواند مانع این امر شود.
مرتضوی بیان کرد: تعطیلی کلانشهرها ضربه زیادی بر پیکر فرهنگ و اقتصاد یک کلانشهر وارد می‌کند چراکه این یک روز تعطیلی معادل تعطیلی یک روزه تعلیم و تربیت است.
وی با تاکید بر اینکه یکی از دستورات کار ما افزایش فضای سبز مشهد است، اعلام کرد: گزارشی که همکاران ما ارائه کرده‌اند این بوده که تا قبل از دوره ما سرانه فضای سبز ما 11 متر و 17 سانتی متر بوده و در طول این 3.5 سال به 14 متر و یک سانتی‌متر رسیده و پایان امسال سرانه فضای سبز ما به 14 متر و 14 سانتی‌متر ارتقا می‌یابد و نزدیک به 3 متر سرانه فضای سبز و 9 میلیون متر ایجاد فضای سبز شده است.
شهردار مشهد ادامه داد: شهرداری مشهد رتبه برتر واحد سبز کشوری را دریافت کرده، در این مدت 87 بوستان احداث و به بهره‌برداری رسیده است.
مرتضوی اعلام کرد: نزدیک به 17 کیلومتر از کال کشف‌ تملک و نوسازی شده در حالی که این مسئله 17 سال معضل مشهد مقدس بوده است.
او بیان کرد: در حوزه حمل و نقل درون شهری نیز اقدامات گسترده‌ای انجام شده است و تاکنون حدود 4 هزار دستگاه تاکسی نوسازی شده که معادل 12 سال گذشته در این زمینه فعالیت انجام شده است.
وی با اشاره به احداث 170 مسجد نیز گفت: در حوزه زائرسراهای ارزان قیمت بالغ بر 22 هکتار و ظرفیت اسمی 3 میلیون و 600 هزار نفر در سال پروانه و زمین رایگان احداث شده است؛ مجموع این خدمات به ویژه در حوزه حمل و نقل سبب شده که روزهای آلوده ما کمتر شود.
شهردار مشهد با گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: ایام دهه فجر، به‌ویژه روز 22 بهمن، فرصت مناسبی برای بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی و قدرت‌نمایی نظام مقدس اسلامی است. همچنین باید از این فرصت برای تجدید بیعت با امام(ره) و مقام معظم رهبری بهره برد.
مرتضوی افزود: اگر انقلاب ایران را بررسی کنیم از دو منظر می‌توان به دستاوردهای انقلاب امام و ملت اشاره کرد، در درجه نخست دستاوردهای جهانی این نظام و از سوی دیگر دستاوردهای داخلی باید بررسی شود، در عرصه بین‌الملل انقلاب ایران قطب‌بندی رایج در جهان را برهم زد و طرحی نو در جغرافیای سیاسی جهان درانداخت، نظریه ولایت‌فقیه امام راحل سبب شد تا زنجیرها از پای مستضعفان برکنده شود و بشریت در جهان به‌ویژه در جهان اسلام احساس عزت کند.
وی تصریح کرد: سال‌هاست استکبار جهانی به وسیله نظریه‌پردازان آمریکایی طرحی درانداخت تا جهان اسلام را تکه پاره و قدرت نفوذ ایران اسلامی را محدود کند، آن‌ها ایران‌هراسی و اسلام‌ستیزی را در دستور کار قرار دادند اما خوشبختانه شاهد هستید که گرایش مسلمانان به اسلام هر روز بیشتر از دیروز است.
شهردار مشهد ادامه داد: چند وقت پیش گروهی از مستبصرین مقیم آلمان و هلند خاطراتی از نهضت امام(ره) بیان می‌کردند، در نبرد سخت نیز شاهد هستید که به فضل الهی در سوریه آن چیزی که امروز به‌عنوان دستاورد چندین سال تجاوز و هجمه دو لبه قیچی شیطان یعنی استکبار جهانی و رژیم صیونیستی و از سوی دیگر تجاهل و تکفیر عنوان می‌شود، بی‌اثر بود و حلب آزاد شد و یا در یمن حزب‌الله ابهت استکبار را شکست و در آب‌های ساحلی یمن ناوچه رژیم فاسد عربستان سعودی با 180 نظامی مورد حمله قرار گرفت.
مرتضوی با اشاره به نفوذ گفتمان امام (ره) در عراق و سایر کشورهای جهان اسلام بیان کرد: شاهد هستید که امروز جایگاه شیخ نمر و شیخ زکزاکی و شیخ عیسی قاسم و سایر عزیزان و بزرگان در جهان اسلام جایگاه بی‌بدیل و کم‌نظیری است و انسان به این نتیجه می‌رسد که وعده‌های الهی محقق شده است.
او تاکید کرد: از سوی دیگر در حوزه داخلی، سیاست و اقتصاد داخلی ما و اقتدار درون مرزهای جغرافیای جمهوری اسلامی ایران به نقطه اوج رسیده است، به‌رغم تمام مشکلاتی که در پیرامون کشور ما وجود دارد امنیت داریم، اگر جغرافیای پیرامون ایران را بررسی کنید هاله‌ای از آتش را شاهد هستید اما در جمهوری اسلامی ایران امنیت کامل برقرار است.
شهردار مشهد با اشاره به اینکه به رغم ناملایمات جهانی ایران دارای امنیت کامل در مرزها است، تصریح کرد: این امنیت مردم‌محور است، در صنعت دفاعی به لطف خدا شاهد بودید که جمهوری اسلامی ایران موشک میان برد را رونمایی و به آزمایش گذاشت، اینها موشک‌های میان برد بالستیک هستند و داد استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی از این واقعه به هوا رفت، در ثبت مقالات و طبابت و موارد متعدد دیگری نیز الگو هستیم.
مرتضوی اظهار کرد: البته پاره‌ای ناملایمات مانند اشتغال نیز داریم که باید با دعای خیر مردم و تدبیر مسئولان برطرف شود.
او با اشاره به دوره جدید شورای چهارم عنوان کرد: این شورا حقیر را به‌عنوان خادم مردم مشهد انتخاب کردند، دهه مبارک فجر فرصت مناسبی است تا مدیران در منظر مردم حاضر شوند و از اقدامات و خدمات خود گزارشی را تقدیم کنند.
شهردار مشهد ادامه داد: خوشبختانه همکاران ما در حوزه عملکردی عمرانی، اقدامات خوبی را انجام دادند، پایگاه‌های چندمنظوره بحران نیز ایجاد شده است، تا قبل از مهر 92، 7 پایگاه داشتیم و ظرف 3.5 سال به 14 واحد ارتقا پیدا کرده است، حجم تولید آسفالت ماهانه نیز به 34 هزار و 652 تن افزایش پیدا کرده است. پیشرفت فاز اول کمربند جنوبی مشهد به بیش از 71 درصد رسیده و امیدواریم تا پایان این دوره شورا به بهره‌برداری برسد.

 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شهرداری مشهد

شهرداری مشهد نهادی است مردمی که وظیفه نگهداری شهر مشهد را بر عهده دارد. شهردار مشهد به صورت غیر مستقیم توسط نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر مشهد انتخاب می شود.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه