اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13960701261817099

مصاحبه آی تی زیرون با سعید جمشیدی بنیانگذار استارتاپ خدماتی شیفت

کد: 13960701261817099

https://goo.gl/jYRN4s

، تهران , (اخبار رسمی): تاحالا چند دفعه نیاز به خدمات منزل و محل کارتان پیدا کرده اید؟ اما نیروی مناسب برای انجام آن را پیدا نکرده‌اید؟ مجله اینترنتی آی تی زیرون به سراغ سعید جمشیدی و استارتاپش که در حوزه خدمات است رفته است تا در مصاحبه‌ای به چند و چون فعالیت این استارتاپ بپردازد.

سعید جمشیدی با استارتاپ شیفت به کمک خدمات منزل و کسب وکار شما می آید
مصاحبه آی تی زیرون با سعید جمشیدی بنیانگذار استارتاپ خدماتی شیفت

خودتان را معرفی کنید.

سلام عرض می‌کنم خدمت شما و خواننده‌های محترم مجله آی تی زیرون. من سعید جمشیدی هستم، موسس استارتاپ خدماتی شیفت .

 

از کی و چگونه با دنیای وب و استارتاپ  آشنا شدید؟

در دوران نوجوانی بخاطر علاقه فراوانم به خلق چیزهایی که زندگی مردم رو ساده تر می‌کنند، دوره مهارتی تراشکاری و قالب سازی رو گذروندم و بعد در کارگاه‌های مختلف، در کنار این مهارت، تخصص‌های دیگری را کسب کردم که از جمله آنها می‌توانم به سیم پیچی الکتروموتور و تعمیر ماشین‌های لباسشویی و کولر اشاره کنم.

آن سال‌ها همزمان می‌شد با ورود دستگاه‌های تراش کامپیوتری یا CNC به ایران. آشنایی من با این دستگاه‌ها دریچه آشنایی ام  با دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی بود.

 

ایده شیفت چه موقع به ذهنتون خورد؟

اغلب ما بارها برای پیدا کردن نیروهای متخصص برای انجام کارهای فنی و تخصصی با مشکل روبرو شده ایم.

امروزه جستجو در گوگل یکی از راه‌های پیدا کردن این نیروهاست و البته با تولید اپلیکیشن‌هایی مانند دیوار یا شیپور، پیدا کردن این متخصصین، برای متقاضیان راحت تر شد. اما بعد از پیدا کردن این اطلاعات تماس فرد مورد نظر، مشکلات بعدی خودشان را نشان می‌دهند: امنیت درهنگام ورود این افراد به منزل.

میزان تجربه و مهارت این فرد و همچنین قیمت اعلام شده توسط وی.

از سال ۹۴ بود که ایده ایجاد بستری برای رفع این مشکل به ذهنم رسید و بعد از پیدا کردن و بررسی نمونه‌های مشابه که در خارج از کشور اجرا شده بودند، در اواسط سال ۹۵ کار برنامه نویسی محصول اولیه و اعتبارسنجی ایده و ثبت نام متخصصین آغاز شد.

 

درباره شیفت توضیح بدید؟ چی هست و چه کاری انجام می‌دهد؟

شیفت سامانه درخواست خدمات نظافت منزل و نظافت محل کار است که می خواهد تبدیل به یک سامانه هوشمند و یکپارچه درخواست خدمات مورد نیاز خانه‌ها و کسب و کارها بشود. البته در کنار این خدمت، خدماتی مانند لوله کشی و سیم کشی و سرویس کولر را هم برای مشتریان فراهم کرده ایم. دامنه این خدمات در هفته‌های آینده گسترده تر و متنوع تر خواهند شد.

شیفت صرفا یک پلتفرم و نرم افزار برای پیدا کردن و یا دسترسی به متخصصین خدمات نیست و نخواهد بود. هدف اصلی ما در شیفت خوشحال سازی مشتری و خلق یک تجربه خوب و باکیفیت برای وی، در هنگام دریافت خدمات است.

 

شیفت از کی شروع به کار کرد و فکر می‌کنید چقدر توانسته موفق واقع بشه؟

همانطور که قبلا عرض کردم، فعالیت شیفت در اواسط سال ۹۵ آغاز شد. با توجه به میزان رشدی که از ابتدای تاسیس شیفت تجربه کردیم، به جرات می‌توانم عرض کنم که یکی از برترین و موفق ترین استارتاپ‌ها این حوزه هستیم.

 

چرا سفارش آنلاین خدمات خانه و محل کار؟

در حال حاضر در بخش خدمات، مشتریان ناراضی زیادی وجود دارند. علت اصلی بروز این مشکل، عدم نظارت بر کیفیت خدمات و یا عدم اجرای قیمت‌های مصوب است. ایجاد بستری که آموزش‌های رفتاری و مهارتی لازم را برای متخصصین تدارک ببیند و همچنین قیمت گذاری ثابت و از پیش تعیین شده داشته باشد، می‌تواند بخشی از این مشکلات را برطرف کند.

تلفیق این بستر با فناوری، و امکان رصد کردن متخصصین و دریافت فوری بازخورد از مشتری، می‌تواند تجربه کم نظیری را برای مشتریان بوجود بیاورد.

 

در شیفت چند نفر مشغول به کار هستند؟ آیا شیفت در ارتباط با سرویس‌هایش افراد متخصص را استخدام می‌کند؟

من به عنوان موسس شیفت، به همراه آقایان برگی و سلمان زاده در حال حاضر هسته اصلی شیفت را تشکیل می‌دهیم. در کنار ما ۴ نفر دیگر به عنوان هم تیمی‌های ما، به رشد و توسعه شیفت کمک می‌کنند.

سایر متخصصینی که به عنوان متخصص نظافت، سرویسکار و … خدمات خود را در شیفت عرضه می‌کنند، مراحل مصاحبه و بررسی سوابق را طی می‌کنند، اما در استخدام شیفت نیستند.

 

قبل از شروع به کار رسمی شیفت ، چه فرآیند تحقیقاتی را طی نمودید و روی چه حوزه‌هایی تحقیق کردید؟

بعد از جستجو در وب، به موارد مشابه زیادی در سراسر جهان برخورد کردم که در بخش خدمات نظافت، خدمات خانه و یا تمامی خدمات مورد نیاز خانه‌ها و کسب و کارها مشغول به کار بودند. هر کدام از این شرکت‌ها، مدل کسب و کار و مدل درآمد خود را داشتند. بومی سازی این مدل کسب و کارها، با توجه به تفاوت فرهنگی و رفتاری، حساسیت‌های خود را دارد.

در ابتدا سعی در ایجاد شناخت کافی در بخش متخصصین، که در حقیقت قلب تپنده این کسب و کارها هستند کردیم و با مصاحبه و ایجاد ارتباط نزدیک با آنها، افراد مطمئن و مشتاق برای همکاری را وارد سیستم شیفت کردیم.

در تمامی استارتاپ‌ها، شناخت نیاز و دغدغه اصلی مشتری، بخش مهم کار است که البته بسیاری از استارتاپ‌ها نادیده گرفته می‌شود. یکی از مواردی که منجر به شکست استارتاپ‌ها می‌شود، خلق محصولی است که به درد هیچ کس نمی خورد.

با توجه به تجربه ای که از استارتاپ قبلی خودم داشتم، سعی کردیم تا حد ممکن تا در این بخش، با دقت و حوصله کافی و با انجام مصاحبه با مشتری به اطلاعات مورد نیاز دست پیدا کنیم. هم زمان با انجام مصاحبه‌ها، با ایجاد محصولی که نیاز مشتریان را برای ثبت سفارش برطرف کند، عملا کار شیفت را با کمک هم تیمی ام “دانش برگی” شروع کردیم.

 

تیم سازی در  شیفت چطور انجام شد؟

به نظر من اصلی ترین بخش در راه اندازی یک استارتاپ و بزرگ ترین چالش استارتاپ‌ها موجود، تیم سازی است. اینکه بتوانید افرادی با دیدگاه و درک مشترک در خصوص ایده پیدا کنید که توانمندی‌های مورد نیاز را داشته باشند و بتوانید همه اینها را دور هم جمع کنید، کاری بسیار مشکل است. ما هم از این قاعده مستثنی نبودیم و طی یک فرآیند هشت ماهه به وضعیت فعلی رسیدیم.

با توجه به تجربه‌هایی که در زمینه برندینگ، برنامه نویسی و راه اندازی استارتاپ داشتم، در ابتدا بخش‌های زیادی از کار را به تنهایی پیش بردم. بعد با دانش برگی آشنا شدم که تجربه کار در حوزه دیجیتال مارکتینگ را دارد و قصد راه اندازی استارتاپی مشابه را داشت. به او پیشنهاد پیوستن به شیفت را دادم تا در ادامه کار را با کمک هم پیش ببریم. بعد از ایجاد بستر اصلی و چارچوب کلی پلتفرم، سلمان زاده به عنوان برنامه نویس به تیم ملحق شد که کار توسعه محصول را در حاضر به عهده دارد.

 

شیفت از چه بخش‌هایی تشکیل شده است و افراد در هر یک از این بخش‌ها چه وظایفی را بر عهده دارند؟

بخش اصلی ما واحد جذب متخصصان است که وظیفه گزینش، مصاحبه و بررسی سوابق و آموزش متخصصین را بر عهده دارد. بخش پشتیبانی و ارتباط با مشتری شیفت، پاسخگوی سوالات مشتریان است که از طریق ایمیل، تلگرام، وب سایت و یا سایر شبکه‌های اجتماعی برای ما ارسال می‌شود. همچنین بررسی خدمات ارائه شده و دریافت بازخورد مشتریان از جمله وظایف این بخش است. بخش مارکتینگ هم وظیفه تعیین و اجرای استراتژی‌های بازاریابی را بر عهده دارد.

 

آیا برای شروع به کار شیفت سرمایه اولیه داشتید؟ یا وارد چرخه شتابدهی شدید؟

تمام هزینه‌های راه اندازی و توسعه شیفت با سرمایه شخصی انجام شده است. البته ما در دوره سوم پیش شتابدهی آواتک شرکت کرده بودیم که صرفا برای بهره مندی از تجربه خوب و ارزشمند تیم‌های مستقر در آواتک و منتورهای خوب آنها بود. در دوره‌های پیش شتابدهی هیچگونه سرمایه گذاری بر روی تیم‌ها انجام نمی شود.

 

آیا وجود شتابدهنده‌ها برای استارتاپ‌ها می‌تواند مفید باشد؟ برای شیفت چطور؟

تصمیم گیری در این مورد به پارامترهای زیادی بستگی دارد. مرحله ای که استارتاپ در آن قرار دارد، میزان سرمایه موجود، شناخت بازار، تجربه تیم و وضعیت محصول می‌تواند در این تصمیم گیری اثرگذار باشد.

انتخاب شتابدهنده هم به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از شتابدهنده تازه تاسیس هستند و ورود به آنها برای استارتاپ می‌تواند خطرآفرین باشد. گستردگی ارتباطات شتابدهنده با سرمایه گذارها و همچنین پورتفولیوی آن شتابدهنده، از نکاتی است که باید به آن توجه شود.

وضعیت فعلی شیفت کمی متفاوت است. ما شناخت کافی از بازار پیدا کرده ایم و در حال توسعه بازار و کانال‌های ارتباطی مان هستیم. در حال حاضر میزان رشد شیفت باعث شده است تا سرمایه گذارهای بزرگ و سرشناسی راغب به سرمایه گذاری در استارتاپ ما شوند و در طی هفته گذشته مشغول مذاکره با این سرمایه گذارها بوده ایم.

 

برنامه شما برای آینده شیفت چیست؟

هدف ما پیش از هر چیز، خلق تجربه خوب و خوشحال سازی مشتری است. در تمامی مراحل توسعه بازار و توسعه محصول، این رسیدن به این مهم را هدف اصلی خودمان قرارداده ایم. با همین رویکرد، ارائه تمامی خدمات مورد نیاز خانه‌ها و کسب و کارها در آینده ای نزدیک، از جمله اهداف ما است. برنامه‌های خوبی هم برای ایجاد همکاری تجاری بلند مدت با سایر استارتاپ‌ها و کسب و کارهای کوچک و متوسط ترتیب داده ایم.

 

در یک کلمه جواب بدید : (کوتاهترین جواب )

اینترنت : فرصت

مشتری : صاحب کسب و کار

تیم : خانواده دوم

استارتاپ : تلخ و شیرین

نظافت : سلامت روح و جسم

تمیزکاری : هنر خلق شادی

شیفت : خدمات مطمئن

 

سخن پایانی؟

این روزها مشکلات بسیاری بر سر راه استارتاپ ها قرار دارد که امیدوارم بخش اعظم این مشکلات ، با تاسیس اتحادیه کسب و کارهای مجازی و همچنین مساعدت مسئولین برطرف شود.

از طرف خودم و همکارانم در شیفت، بابت تهیه این مصاحبه از شما صمیمانه سپاسگزارم و آرزوی توفیق روزافزون برای شما و دوستان تان در مجموعه خوب آی تی زیرون دارم.

 

منبع: ای تی زیرون

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شیفت

شیفت، اولین و بزرگ‌ترین سیستم درخواست خدمات تخصصی مورد نیاز خانه‌هاست که با قیمت‌گذاری منطقی و استاندارد، خدمات خود را توسط متخصصین مورد اطمینان و مجرب ارائه می‌دهد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]