اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13960907269535652

چگونه خلاقیت را کشف کنیم؟

کد: 13960907269535652

https://goo.gl/5EkzA7

، رشت , (اخبار رسمی): از آنجایی که محیط سازمان‌ها به طور دائم در حال تغییر است، نوآوری و توانایی سازگاری خلاقانه با تغییرات، کلید رهبری موثر و موفقیت در سازمان است.

چگونه خلاقیت را کشف کنیم؟
چگونه خلاقیت را کشف کنیم؟

خلاقیت کارکنان سهم بسیار مهمی‌در عملکرد کلی سازمان و همچنین کارایی و پایداری آن دارد. کارکنان باید بر روی فرآیندهای ابتکاری و نتایج آن تمرکز کنند تا بتوانند سهم مثبتی در نتایج سازمان خود داشته باشند. این روزها خلاقیت در زندگی و کسب و کار ما مکرراً استفاده می‌شود؛ اما آیا شما خودتان را فردی خلاق می‌دانید؟ خلاق بودن برای بعضی‌ها ممکن است بسیار ترسناک باشد! یک فرد خلاق همیشه امور را از زاویه متفاوتی می‌بیند و راه‌های ممکن دیگری را برای انجام کارها شناسایی می‌کند.

هرچه افراد جوان‌تر هستند، بیشتر خودشان را خلاق می‌دانند. وقتی از افراد می‌پرسید که چقدر خودشان را خلاق می‌دانند، افراد جوان با اشتیاق بیشتری دستشان را بالا می‌برند، اما افراد مسن‌تر این طور نیستند. برای ایجاد خلاقیت، می‌توانیم آن را یک بخش از زندگی روزانه‌مان در نظر بگیریم. در واقع ممکن است هر روز و در انجام کارهای مختلف از آن استفاده کنیم. فرآیند خلاقیت بسیار شبیه پختن غذاست و همه ما آن را انجام داده‌ایم.

راهکارهای ایجاد محیط خلاق در محل کار

 • نصب یک علامت جهت اطلاع به دیگران که در زمان‌های خاصی مزاحم شما نشوند.
 • کنترل نور محل کار با استفاده ازچراغ مطالعه، آباژور، پرده، پاراوان و...
 • مرتب کردن میز کار.
 • اقدامی‌ بازیگوشانه را در محیط کار وارد کنید.
 • در صورت امکان از موزیک مورد علاقه با صدای کم در محیط کارتان استفاده کنید.
 • از یک موجود زنده نظیر یک گیاه آپارتمانی نگهداری کنید.
 • تصاویر افرادی که مشوق شما هستند و اعتقاد دارند که شما خلاق و ممتاز هستید را در محیط کارتان قرار دهید.
 • مجموعه عکس‌هایی از طبیعت، مسافرت و دیگر تصاویری که به شما احساس خارج از محیط کار بودن را می‌بخشند، در محل کار داشته باشید.

خلاقیت سه جز اصلی دارد و وقتی این سه قسمت را بشناسید، متوجه می‌شوید که در واقع روزهای زیادی شما خلاق بوده‌اید و این موضوعی است که شما در طول روز و هفته آن را تمرین می‌کنید. توجه کردن به این موضوع که خلاق باشید و به فرآیند خلاقیت توجه کنید، در بهبود آنچه انجام می‌دهید به شما کمک می‌کند. و پس از آن اعتماد به نفس بیشتری به دست می‌آورید.

کار جدیدی انجام دهید تا خلاقیت خود را نشان دهید

جز کلیدی خلاقیت، انجام کاری جدید است. این بدین معنا نیست که هرگز قبلا آن را انجام نداده‌اید؛ بلکه به این معنی است که مثلا آن کار در محل کارتان جدید است. انجام کار جدید حتی می‌تواند به معنای تغییر یا تکرار چیزی باشد که قبلا هم وجود داشته است. تمرین کردن در این فرآیند بسیار مهم است، هر چه بیشتر آن را انجام دهید، بهتر آن را اجرا می‌کنید.

کاری واقعی انجام دهید

برای خلاق بودن باید کاری انجام دهید که ملموس و واقعی باشد. منظور این است که زمان رویاپردازی، خیره شدن به اطراف و فکر کردن در مورد ایده‌های بزرگ را از هم تشخیص دهید. این به این معنا نیست که رویاپردازی کار خوبی نیست؛ بلکه خلاق بودن به این معنا است که آن ایده‌ها را به دنیای واقعی‌تان بیاورید و بین آنها و موارد دیگر ارتباط برقرار کنید.

ایده‌هایتان را بنویسید. طرح اولیه آن‌ها را ترسیم کنید. روش‌های زیادی برای شکل دهی به ایده‌هایتان وجود دارد؛ اما مهم‌ترین مساله این است که ایده‌هایتان را به روشی بیان کنید که ملموس باشد.

اشتیاق داشته باشید

عنصر اصلی خلاقیت این است که در مورد موضوع مورد نظرتان اشتیاق داشته باشید. در زندگی امروز ما یافتن زمان برای انجام کارهای لذت بخش بسیار مهم است. در حالی که خلاق بودن در محل کار عالی است؛ اما انجام دادن کارهایی که از آنها لذت می‌بریم بسیار انگیزه بخش‌تر است. تونی بوزان می‌گوید: تعداد ایده‌ها و افکاری که می‌توانید با استفاده از ۱۰۰ میلیارد سلول مغزی تولید کنید، بیشتر از مجموع مولکول‌های تمام کیهان است!

راهکارهای تفکر خلاق 

 • رویکردهای فعلی کار خود را به چالش بکشید.
 • اعتقادات و فرض‌های موجود را به چالش بکشید.
 • آموزش ببینید.
 • از نقشه ذهنی استفاده کنید.
 • مثبت فکر کنید.
 • به دنبال ایده‌های خلاق باشید.
 • روال زندگی روزمره‌ی خود را تغییر دهید.
 • به مقاومت در برابر تغییرات توجه داشته باشید.

با استفاده از راهکارهای گفته شده در این مقاله، می‌توانید فعالیت‌های روزانه‌تان را به چالش کشیده و خلاق‌تر عمل کنید تا نتایج متفاوتی بگیرید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مدیرنو

ما باور داریم قدم در راهی نهاده‌ایم که با ارائه‌ی آموزش‌های اصولی و کاربردی، مقالات تخصصی، مشاوره‌ی حرفه‌ای و سایر فعالیت‌های خود و همچنین با مساعدت و همکاری اساتید و مدیران مجرب کشور، می‌توانیم گامی موثر در جهت بهبود و پیشرفت بنگاه‌های اقتصادی و به طبع آن رشد کشور برداریم.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

شهر و جامعه | روانشناسی و موفقیت