کد: 13961121281568246

روش مطالعه درس شیمی برای آمادگی در کنکور سراسری

چگونه شیمی بخوانیم؟

کد: 13961121281568246

https://goo.gl/VGx76R

، تهران ، (اخبار رسمی): روش مطالعه دانش آموزان حرفه‌ای کنکور برای درس شیمی از سه بخش تشکیل می‌شود: 1. یادگیری 2. تست زنی 3. مرور. هر دانش آموزی که این سه گام را بصورت کامل و اصولی اجرا کند می‌تواند به درصد بالای 80 درصد در درس شیمی برسد و خود را از اکثر رقیبان خود متمایز کند.

چگونه شیمی بخوانیم؟
روش مطالعه شیمی کنکور مشاوره و برنامه ریزی گاماپلاس

رتبه های برتر کنکور چطور درس شیمی را مطالعه می کنند؟ روش صحیح مطالعه درس شیمی چگونه است ؟ چقدر تست بزنیم؟ چه تعداد تست بزنیم ؟ چطور تست بزنیم؟ جواب سوالات خود را در این مقاله شگفت انگیز پیدا کنید.

چگونه شیمی‌کنکور را بخوانیم و آن را ۱۰۰ بزنیم ؟

مشخصات درس شیمی‌چیست؟

درس شیمی‌سومین درس در دفترچه اختصاصی رشته علوم ریاضی و فنی (از ۲۰۱ تا ۲۳۵) و چهارمین درس در دفترچه اختصاصی رشته تجربی (از ۲۳۶ تا ۲۷۰) است. ضریب آن در رشته‌ها و زیر  گروه‌های مختلف متفاوت است. ماهیت آن توصیفی و مهارتی است. ۱۲ فصل دارد. شیمی‌درسی است که صرفا با حفظ کردن نمی‌شود در آن نتیجه گرفت و دانش آموز کنکوری باید به عمق مفاهیم پی ببرد تا بتواند در این درس موفق شود.

در این مقاله سعی کردیم بهترین روش مطالعه شیمی‌کنکور را برای شما عزیزان شرح دهیم، پس حتما متن زیر را بخوانید و دستورالعمل‌هایش را اجرا کنید. مطمئن باشید لباس موفقیت برازنده قامت کسانی است که درست تلاش می‌کنند.

این مطلب را از دست ندهید: (روش مطالعه زیست کنکور)

چگونه شیمی‌را برای کنکور بخوانیم ؟

(روش مطالعه شیمی‌کنکور)

همانند مقالات گذشته برای مطالعه درس شیمی‌ نیز سه مرحله معرفی می‌کنیم. با انجام درست گام‌های این سه مرحله محال است که دانش آموزی در درس شیمی‌ ضعف داشته باشد، پس حتما این مقاله را تا پایان بخوانید و آن را اجرا کنید.

۱_ یادگیری

درس شیمی‌ از معدود دروسی است که هم ماهیت مهارتی دارد و هم توصیفی، بنابراین شیوه مطالعه آن نیز کمی‌متفاوت تر از بقیه درس‌های کنکوری است.

  • پیش مطالعه (آشنایی با کلیات)

یعنی در زمان بسیار کم تیتر‌ها، فونت‌های رنگی و درشت را بخوانیم و به شکل‌ها هم توجه کنیم. این مرحله برای کسانی است که برای اولین بار می‌خواهند یک فصل را بخوانند و با کلیات آن آشنا نیستند.

۱_ یادگیری فعال (فهم عمق مطلب)

در این گام دانش آموز باید به سخن معلم گوش کند. حالا این معلم می‌تواند معلم مدرسه یا آموزشگاه و یا DVD‌های آموزشی باشد. معمولا کتاب‌های کمک آموزشی در درس شیمی‌خیلی مطلب را نامفهوم بیان می‌کنند، پس لازم است که یک نفر اصل مطلب را برای شما باز کند.

۲_ خواندن دقیق جزوه (تسلط بر کل فصل)

گاهی اوقات مدرس شما ریزترین مطالب فصل را نمی‌گوید یا فراموش می‌کند، پس بهتر است که بعد از یادگیری فعال یکبار هم خودتان جزوه معلم خود را دقیق بخوانید. انجام این گام علاوه بر اینکه یک مرور حساب می‌شود، می‌تواند مطالب را در مغز شما دسته بندی کند.

۲_ تست زنی

تست زنی در درس شیمی‌از واجبات مراحل یادگیری است. یعنی مطالعه شیمی‌بدون حل تست معنا و مفهومی‌ندارد. اولین وعده تستی شما دقیقا پس از مرحله یادگیری است. شما باید پس از یادگیری یک فصل تعدادی تست آموزشی حل کنید تا خلا‌های آموزشی خود را بیابید. حالا میخواهم توضیح دهم که چطور تست بزنید، پس خوب توجه کنید. همانطوری که قبلا گفتم ماهیت درس شیمی‌هم مهارتی است و هم توصیفی، یعنی هم مساله داره و هم مطالب حفظی، بنابراین نوع برخورد با هر کدام متفاوت از دیگری است.

تست‌های مهارتی:

مسائل شیمی‌ را باید بصورت سوال _ جواب حل کرد. یعنی یک تست بزنید و پاسخ را چک کنید و سپس به سراغ تست بعدی بروید.

تست‌های توصیفی:

در این گونه تست‌ها طراح با اندوخته حفظی شما کار دارد. بنابراین بهتر است که این تست‌ها را بصورت حجمی‌بزنید و پس از پایان تست زنی به سراغ پاسخنامه بروید. دسته دیگر تست‌هایی که در درس شیمی‌باید بزنید تست دوره است که در مرحله مرور به آن اشاره می‌کنیم.

۳_ مرور

مرور دروس شیمی‌کنکور بسیار مهم است. مثلا شما هفته قبل فصل ساختار اتم را خواندید و امروز میخواهید آن را مرور کنید. برای مرور لازم است که صفحه اول جزوه خود را باز کنید ، ۳ ثانیه به کل صفحه نگاه کنید و بعد آن را ببندید و شروع به گفتن تمام مطالب و نکات آن صفحه کنید.(telling myself) این کار به طرز معجزه آسایی باعث یادگیری و عدم فراموشی مطالب می‌شود. اما اگر جزوه را بستید و نتوانستید مطالب آن صفحه را از حفظ بگویید چه؟ بعد از اینکه سعی خودرا در بخاطر آوردن آن مطلب کردید آنگاه مجاز هستید که جزوه را باز کنید و آن مطلب را از روی جزوه بخوانید و دوباره جزوه را ببندید و آن مطلب را برای خود بگویید. گفتن به خود ( telling myself)  بهترین روش مرور کردن است پس آن را جدی بگیرید.

پس از اینکه فصل ساختار اتم را به روش بالا یک دور مرور کردید حالا وقت تست زنی  است. به این گونه تست‌ها که همراه با مرور زده می‌شوند تست‌های دوره‌ای می‌گویند. این تست‌ها را بصورت حجمی‌ بزنید و بدانید که روش سوال _ جواب برای تست‌های آموزشی است.

نکته : زمانبندی مرور و تست‌های دوره‌ای مطابق با زمان‌های مرور است.

این مقاله بخشی از مقاله (روش مطالعه شیمی‌کنکور) است.

این مقاله ادامه دارد...

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گاماپلاس

مجموعه گاماپلاس با تولید و نشر محتوای آموزشی و مشاوره ای به دانش آموزان کنکوری کمک می کند که با کمترین هزینه بهترین نتیجه را در کنکور سراسری بگیرند و به دانشگاه و رشته مورد نظر خود برسند.

منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.