کد: 13961219286898313

چرا کمبود وزن مضر است؟

کد: 13961219286898313

https://goo.gl/ZFf3Eh

، مشهد , (اخبار رسمی): والیس سیمپسون دوشس ویندزور گفته است: هیچ‌وقت نمی‌توانید خیلی پولدار یا خیلی لاغر باشید. در واقع خیلی لاغربودن می‌تواند به شکلی جدی ناسالم باشد. محققان متوجه شده‌اند ژنی وجود دارد که مردانی که کمبود وزن دارند را در خطر دیابت قرار می‌دهد.

چرا کمبود وزن برایمان مضر است؟
چرا کمبود وزن مضر است؟

مواردی از جمله بالا رفتن خطر سقط جنین، بیماری‌های ریوی، ناباروری مردان و حتی بالا رفتن خطر مرگ در حوادث رانندگی از جمله مشکلات کمبود وزن هستند

مواردی از جمله بالا رفتن خطر سقط جنین، بیماری‌های ریوی، ناباروری مردان و حتی بالارفتن خطر مرگ در حوادث رانندگی مواردی از لیست بلند بالای مشکلاتی است که کمبود وزن می‌تواند برای یک فرد به وجود بیاورد. 
چه وضعیتی به عنوان کمبود وزن حساب می‌شود؟ نماد توده بدن یا BMI پایین 18.5 را کمبود وزن می‌دانیم. تحقیقات اخیر نشان داده ژنی به نام IRS1، که برخی افراد را لاغر نگه می‌دارد، با بالا رفتن خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و مشکلات قلبی عروقی در ارتباط است.
دکتر راث لاوس، استاد دانشگاه کمبریج که در این تحقیق شرکت داشت می‌گوید: این ژن افراد را ظاهرا لاغر نگه می‌دارد، بدن مردانی که چنین ژنی دارند چربی را در مکان‌های خطرناکی مانند اطراف قلب یا کبد ذخیره می‌کند.

این ژن لاغری تنها قسمتی از ماجرا است و تحقیقات روی آن در مراحل اولیه به سر می‌برد. محققان طی آماری که از آمریکا گرفته‌اند متوجه شدند سالانه 34.000 مرگ بر اثر کمبود وزن در این کشور اتفاق می‌افتد.
این آمار با سالانه 112.000 مرگ بر اثر چاقی مقایسه می‌شود و با توجه به تعداد کم افرادی که کمبود وزن دارند متوجه می‌شویم مرگ و میر بر اثر لاغری زیاد است.
متاسفانه بیشتر کسانی که کمبود وزن دارند متوجه این نیستند که بیشتر مشکلات سلامت‌شان مربوط به وزنی است که دارند. تیتر بیشتر خبرها از خطرات چاقی می‌گویند و ما نیز بیشتر اوقات به کسانی که لاغر هستند خوش‌شانس می‌گوییم.
یکی از علل این مشکل می‌تواند هورمونی باشد، افراد لاغر ممکن است کمبود استروژن داشته باشند، هورمون زنانه‌ای که برای سلامت مردان و زنان مهم است.
کمبود چربی بدن نیز با از دست دادن مواد شیمیایی ضروری برای داشتن سلامت فیزیکی و روانی مرتبط است. در ادامه هفت مشکل عمده که بر اثر کمبود وزن به وجود می‌آید را بیان خواهیم کرد.

شکستن استخوان‌ها

با توجه به تحقیقاتی که روی 3.683 زن انجام شد، خانم‌هایی که همیشه لاغر بوده‌اند، وقتی به میان‌سالی می‌رسند در خطر شکستگی لگن قرار می‌گیرند.
شکستگی لگن از شایع‌ترین آسیب‌ها در میان‌سالی و از عوامل مرگ در افراد کهنسال است.
یک خانم هرچه لاغرتر باشد تراکم استخوانش نیز کمتر است. چربی ساخت استروژن را که بدن برای سالم نگه‌داشتن استخوان‌ها نیاز دارد سوخت‌رسانی می‌کند. کمبود استروژن می‌تواند استخوان‌ها را ضعیف و شکننده کند.
همچنین استخوان‌ها برای اینکه قوی بمانند باید وزن حمل کنند. این ورزش‌های نیازمند تحمل وزن مانند دویدن، پرش و لیفتینگ را  برای افراد لاغر مهم می‌کند. (در افرادی که اضافه وزن زیادی دارند، با این‌که وزن زیادشان به قوی شدن استخوان‌ها کمک می‌کند اما از طرف دیگر باعث آسیب رسیدن به مفاصل زانو و مچ پا می شود).
یکی از راه‌های جلوگیری از شکستگی استخوان در خانم‌های میان‌سال این است که مقداری وزن اضافه کنند. تحقیقات نشان داده اضافه کردن حتی 4.5 کیلو بین سنین 40 تا 60 می‌تواند باعث افزایش تراکم استخوان و کاهش خطر شکستگی استخوان شود.
در یک تحقیق دیگر نیز مشخص شد اضافه کردن وزن تا حد وزن طبیعی از 25 سالگی به بعد تا حدود زیادی از شکستگی لگن در میان‌سالی جلوگیری می‌کند.
شان پورتر، متخصص تغذیه می‌گوید: اضافه کردن وزن برای کسانی که کمبود وزن دارند زیاد کار دشواری نیست. خوردن میان وعده بین وعده‌های اصلی، نوشیدن شیر قبل از خواب و اضافه کردن غلات یا تست به صبحانه، کار زیادی نمی‌برد.

آرتروز و بیماری قلبی

افراد لاغری که آرتروز دارند سه برابر بیشتر از افراد با وزن طبیعی، در خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی در میان‌سالی هستند. محققان بر این عقیده هستند که لاغرها آثار التهاب مربوط به آرتروز شدید را در نقاط دیگری از بدن خود تجربه می‌کنند و این می‌تواند تاثیری مرگبار روی قلب داشته باشد.
التهاب مزمن نقش مهمی در تصلب شریان ایفا می‌کند، فرآیندی که طی آن چربی در پوشش داخلی عروق رسوب می‌کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

رژیم با ما - rejimbama

رژیم با ما مشاور تغذیه ای شماست

منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | سلامت و زیبایی