اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970301296808664

احیا سلامتِ اجتماعیِ روستایی زلزله زده با تشویق مشارکت هدف کارگاه کرمانشاه است

ساختار کارگاه معماری کرمانشاه

کد: 13970301296808664

https://goo.gl/c52KoX

، تهران , (اخبار رسمی): موضوع کارگاه معماری برگزار شده توسط مجله ویلا و آتلیه معماری امیرعباس ابوطالبی طراحی و ساخت خانه‌ای بهینه، مدولار، بومی، اقتصادی، قابل بازیافت با استفاده از متریال و تکنولوژی محلی برای یک معلم در کرمانشاه است.

ساختار کارگاه معماری کرمانشاه
ساختار کارگاه معماری کرمانشاه

راه حلِ معضلِ کرمانشاه ساختمان‌های بتنی پیش‌ساخته یا متریال‌های غیر قابل بازیافت نیستند بلکه استفاده از پتانسیل‌های بومی موجود همانند متریال، تکنیک‌های ساخت و تکنولوژی بومی در دسترس است

درباره کارگاه

زلزله اخیر در کرمانشاه با حدود 630 قربانی، 8000 زخمی و 7000 بی‌خانمان، یکی از مخرب‌ترین فجایع اخیر در ایران بوده که سبب ایجاد مشکلات عدیده روحی و روانی برای زلزله‌زدگان شده است. با گذشت چند ماه از حادثه، زلزله با به خطر انداختن سرپناه، زندگی، معیشیت و سلامت، مانع دستیابی زلزله زدگان به حقوق اساسی انسانی شان می‌شود. از سوی دیگر با افزودن بر درد دیرپای از دست دادن عزیزان، نداشتن کنترل بر وضعیت خویش مهمترین اثر روانی زلزله بر بازماندگان آن است که آنها را در مواجهه با ناملایمات زندگی مجبور به انفعال کرده است.

قربانیان این حادثه هر روز با بی‌عدالتی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی  روبه رو هستند، که در نتیجه عدم توجه و حمایت مالی و اجرایی از جانب دستگاه‌های دولتی بر آنها تحمیل شده است. این در حالی است که ابزارهای سنتی اجتماعی خود برای حل مسائل حال حاضر را از دست داده‌اند. آنها مزایای حمایت‌های اجتماعی‌ای را از دست داده‌اند که نتیجه طبیعی مجاورت سکونت‌گاه‌های‌­شان بوده است. به عبارت دیگر، زلزله با از بین بردن سرپناه‌ها، ساختار اجتماعی‌ای را ویران کرده که به واسطه آن مردمی که متعلق به مکانی مشخص  هستند بر پایه سنت دیرینه همسایگی یکدیگر را برای حل مشکلات مشترک یاری می‌کرده‌اند.

محیط مصنوع که از دست رفتن آن دغدغه اصلی زلزله زدگان است ظرفیت و فرصت‌هایی در خود دارد که ملزومات بازسازی اجتماعی و روانی اجتماعات کوچک و بزرگ را فراهم می‌کند. اگرچه این امر تنها  زمانی محقق می‌شود که مردم در بازسازی و احیای شهر و خانه خود مشارکت پیدا کنند و سرعت بازسازی با مردم هماهنگ شود. راه حل ایجاد جامعه‌ای جدید در کرمانشاه استفاده از بتن‌های پیش ساخته و یا متریال‌های غیر قابل بازیافت نیست بلکه استفاده از پتانسیل‌های بومی موجود همانند متریال بومی، تکنیک‌های ساخت بومی و تکنولوژی بومی در دسترس است تا مردم بتوانند خودشان با مشارکت، سرعت و عملکرد بیشتر و بهتر در ساخت‌وساز، زخم‌هایی که این زلزله بر روح و جانشان نهاده است را درمان کنند.

هدف اصلی این کارگاه احیا و بازگرداندن سلامت به یک جامعه روستایی زلزله زده از طریق تشویق مشارکت اجتماعی در ساخت خانه‌ای مدولار، قابل بازیافت، بهینه و بومی برای یک معلم در کرمانشاه است.

هدف کارگاه

کارگاه طراحی و ساخت خانه‌ای بهینه، مدولار، بومی، اقتصادی، قابل بازیافت با استفاده از متریال و تکنولوژی محلی برای یک معلم در کرمانشاه.

 ملاحظات

نکات و رویکردهای مدنظر در طراحی و ساخت خانه ای برای یک معلم در کرمانشاه به شرح زیر است.

  • شرایط اقلیمی
  • مقرون به صرفه بودن و قابلیت استفاده ( برای مثال چندکاربردی بودن فضاهای پروژه مانند آشپزخانه، راهروها، نشیمن و...)
  • فرهنگ و محیط بومی
  • آسایش بصری
  • سازگاری و ادغام با جامعه محلی
  • امنیت و آسایش ساکنین
  • استراتژی‌های معماری پایدار (برای مثال تهویه طبیعی، نور طبیعی و ...)
  • سلامت (سلامت جسمی و روحی)

اقلیم

کرمانشاه دارای آب و هوای نسبتا گرم و معتدل است. بارش در زمستان بیشتر از تابستان است. سیستم کوپن، آب و هوا در کرمانشاه را به عنوان Csa طبقه‌بندی کرده است. متوسط دما در سال 13.3 درجه سانتی‌گراد و میانگین بارندگی سالانه 437 میلی متر  است. 

انتشار

تمامی آثار در نسخه چاپی مجله ویلا و رسانه‌های اجتماعی دیگر انتشار پیدا خواهند کرد و همه شرکت‌کنندگان گواهینامه‌ی امضاشده توسط معماران، مشاوران و منتقدان کارگاه را دریافت خواهند کرد.

ظرفیت

ظرفیت ثبت نام نهایی کارگاه محدود است.

پذیرفته شدگان(شرکت کنندگان) در کارگاه از میان متقاضیان و رزومه‌های ارسال شده به ایمیل کارگاه در چارچوب زمانی اعلام شده انتخاب خواهند شد. 

هزینه‌ها

ثبت نام و شرکت در کارگاه به صورت رایگان است. 

مشاوران کارگاه 

دکتر رعنا سقازاده، کارشناسی ارشد معماری، دکترا، عضو انجمن معماران آمریکا، عضو LEED، استادیار و مدیر آزمایشگاه طراحی سلامت در دانشکده طراحی و تحلیل محیطی دانشگاه کرنل. 

برگزارکننده

فصلنامه ویلا + دفتر طراحی امیرعباس ابوطالبی

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مجله ویلا

رویکرد اصلی مجله، تعیین اولویت‌ها و تعریف عناوین پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی معماری خانه‌های ویلایی در جهت ارتقا سطح آگاهی و تحلیل عمومی معماران، دانشجویان معماری، مصرف کنندگان، صاحبان صنایع ساختمانی و سازندگان خانه‌های ویلایی می‌باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]