اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970319299416679

نگاهی نزدیک‌تر به کاربرد هوش مصنوعی هواوی در برنامه‌های مختلف

کد: 13970319299416679

https://goo.gl/9kvZi6

، تهران , (اخبار رسمی): با توسعه تکنولوژی‌های هوش مصنوعی (AI)، در سال‌های اخیر، تجاری سازی و همچنین کاربردهای صنعتی این تکنولوژی هم به تمرکز اصلی تبدیل شده‌ است.

نگاهی نزدیک‌تر به کاربرد هوش مصنوعی هواوی در برنامه‌های مختلف
نگاهی نزدیک‌تر به کاربرد هوش مصنوعی هواوی در برنامه‌های مختلف
نگاهی نزدیک‌تر به کاربرد هوش مصنوعی هواوی در برنامه‌های مختلف
نگاهی نزدیک‌تر به کاربرد هوش مصنوعی هواوی در برنامه‌های مختلف

برای ایجاد تصویری هنری، نرم‌افزار مجبور است تا به تفسیر تصویر و شناسایی اشیا، سوژه‌های متفاوت و پس‌زمینه پرداخته و پس از آن، افکت‌های هنری خاص را به قسمت‌های متفاوت تصویر اضافه کند.

با توسعه تکنولوژی‌های هوش مصنوعی (AI)، در سال‌های اخیر، تجاری سازی و همچنین کاربردهای صنعتیاین تکنولوژی هم به تمرکز اصلی تبدیل شده‌ است. از آنجایی که گوشی‌های هوشمند، بیشترین میزان تقاضا در حوزه سخت‌افزار را به خود اختصاص داده‌اند، هوش مصنوعی از این فرصت استفاده کرده و با سرعت بالا، از طریق تراشه‌های هوش مصنوعی و همچنین حوزه‌های صوتی و بصری، قلمرو خود را در بازار گوشی‌های همراه، گسترش داده است.

ما به تازگی نگاهی دقیق به نرم‌افزارهای سیستمی، اپلیکیشن‌های ازپیش نصب شده و اپلیکیشن‌های طرف ثالث (اپلیکیشن‌های توسعه یافته توسط شرکت‌هایی به جز هواوی) موجود روی گوشی‌های هوشمند هواوی داشته‌ایم تا دریابیم هوش مصنوعی موبایلی این شرکت، چه عملکردی در حوزه کاربرد‌های نرم‌افزاری دارد؟

نرم‌افزار سیستمی: شناسایی سناریو

پیش از هر چیز، نگاهی به قابلیت‌های هوش مصنوعی هواوی در سطح سیستمی خواهیم داشت. این برنامه‌ها، که در حال حاضر نیز در گوشی‌های هوشمند ادغام شده و به عنوان برنامه‌های بنچ‌مارک برای تست کارایی، درنظر گرفته می‌شوند؛ نمایشی ایده‌آل از توان محاسباتی تراشه، الگوریتم هوش مصنوعی و تنظیمات و پیکربندی نرم‌افزاری هستند. ما از قابلیت پیش‌فرض و ادغام شده شناسایی محصول استفاده کرده‌ایم تا کارکرد هوش مصنوعی هواوی را در سطح سیستمی، تجربه کنیم.

ما با استفاده از این قابلیت، دو آزمون را انجام دادیم. یک رطوبت‌ساز هوا را با یک گوشی هوشمند هواوی اسکن کردیم؛ پس از گذشت ۱-۲ ثانیه، گوشی با موفقیت، محصول را شناسایی کرده و محصولات مشابهی را پیشنهاد داد. از نتایج ارائه شده اینچنین مشخص است که دو محصول پیشنهادی نخست، هر دو رطوبت‌سازهای هوای BALMULDA با رنگ و ظاهری مشابه با محصول اسکن شده هستند. این امر نشان می‌دهد که قابلیت یادشده، با موفقیت نسبت به شناسایی رطوبت‌سنج اقدام کرده و مرتبط ترین محصولات را بر اساس این فرایند شناسایی، پیشنهاد داده است.

از طریق این دو تست، ما به این نتیجه رسیدیم که قابلیت شناسایی محصول، به طور منطقی، بهینه‌سازی شده است. کاربران نیازی به نصب یک اپلیکیشن جداگانه برای استفاده از این قابلیت نخواهند داشت زیرا امکان فراخوان آن به طور مستقیم از طریق سیستم موبایل، به شکلی سریع‌تر و ساده‌تر وجود دارد. تنها به یک تا دو ثانیه زمان برای شناسایی سوژه نیاز خواهد بود و نه‌تنها سرعت بالا بلکه دقت و اعتمادپذیریکاملاً بالایی را نیز شاهد هستیم.

این قابلیت، مطمئناً گزینه‌ای کاربردی برای خانم‌هایی است که عاشق خرید هستند. گوشی هوشمند هواوی می‌تواند به آن‌ها کمک کرده تا خیلی سریع شناسایی یک محصول را که به آن علاقه دارند انجام داده و پیشنهادهایی را در خصوص محصولات مشابه، به آن‌ها ارائه دهد. با استفاده از Taobao، کاربران اطلاعات بیشتری را در خصوص محصول دریافت خواهند کرد. تمامی این عوامل، خرید را از همیشه آسان‌تر خواهد کرد.

اپلیکیشن‌ از پیش نصب شده: Microsoft Translator

اپلیکیشن مترجم مایکروسافت (Microsoft Translator) روی گوشی‌های هوشمند هواوی، توسط هواوی و با پشتیبانی فنی مایکروسافت، بهینه‌سازی شده است. ما قابلیت‌های هوش مصنوعی هواوی را از طریق تجربه کردن Microsoft Translator بررسی کردیم زیرا این اپلیکیشن، مثالی عالی از استفاده از هوش مصنوعی برای اپلیکیشن‌های ازپیش نصب شده روی گوشی هواوی است.

اپلیکیشن مترجم روی گوشی‌های هوشمند هواوی، چهار قابلیت اصلی به این شرح دارد: ترجمه صوتی، ترجمه متن، ترجمه تصویر و کنفرانس چند کاربره (چند زبانه). قابلیت اصلی هوش مصنوعی در این‌جا، ترجمه ماشینی است و در کنار آن تشخیص صدا و تشخیص تصویر نیز لحاظ شده است.

ما مشاهده کردیم که نرخ تشخیص درست در سیستم ترجمه صوتی، در سطح بسیار بالایی قرار گرفته و ماشین صوتی هم عملکرد خوبی را در زمان ترجمه زبان‌ها با استفاده از لهجه‌ها و گرامر متداول و مرسوم ارائه می‌دهد. علاوه بر این، اپلیکیشن یادشده، ترجمه لحظه‌ای و بدون فوت وقت را ارائه می‌دهد؛ می‌توانید متن ترجمه شده را به محض تمام شدن جمله خود، مشاهده کنید. این امر، قابلیت‌های هوش مصنوعی هواوی و توان محاسباتی عالی آن‌را نشان می‌دهد.

مطلبی خبری به زبان انگلیسی را برای این بررسی، انتخاب کردیم؛ از آنجایی که ماشین، امکان فهم محتوای متن را ندارد، ترجمه تنها یک بخش یا یک پاراگراف از مطلب، چالشی بزرگ برای ترجمه ماشینی است. در وهله اول، من با استفاده از گوشی هوشمند هواوی، تصویری را از این سه پاراگراف انگلیسی گرفتم، پس از آن ترجمه چینی با گذشت تقریباً یک ثانیه، در بالای متن انگلیسی قرار گرفت.

این امر، مستلزم بهره‌برداری از دو تکنولوژی مهم در حوزه هوش مصنوعی است که عبارتند از تشخیص تصویر و ترجمه ماشینی. موضوعی که به توان محاسباتی فوق‌العاده هوش مصنوعی برای شناسایی سریع متن در یک تصویر و ترجمه متن انگلیسی به چینی با استفاده از ترجمه ماشینی، متکی است. زبان‌های دیگر نیز در این‌جا پشتیبانی می‌شوند.

اپلیکیشن طرف ثالث: Prisma Image Processing

Prisma اپلیکیشنی برپایه پردازش تصویر است که عکس‌های معمولی را با استفاده از هوش مصنوعی به نقاشی‌هایی باتقلید از آثار هنرمندان مشهور تبدیل می‌کند. این اپلیکیشن، از زمان اولین حضور آن در سال ۲۰۱۶ میلادی، به نرم‌افزاری با محبوبیت بالا در سراسر جهان تبدیل شده است.

این اپلیکیشن به منابع سیستمی زیادی نیاز دارد. زیرا در مرحله اول، برای تشخیص تصویر به نرم‌افزار نیاز داشته و پس از آن، افکت‌های مرتبط را به آن می‌افزاید. این امر به معنای آن است که به مقداری زمان، بسته به توان پردازشی گوشی‌های هوشمند متداول بازار نیاز خواهد بود.

هواوی پلتفرم موبایلی HiAI را نیز توسعه داده که پلتفرم محاسباتی توسعه‌یافته برپایه هوش مصنوعی و دیگر API ها را در اختیار توسعه‌دهندگان طرف ثالث قرار می‌دهد. به این ترتیب، توسعه‌دهندگان می‌توانند بهره‌گیری کاملی از تکنولوژی هوش مصنوعی موبایلی هواوی داشته باشند. Prisma یکی از توسعه‌دهندگانی است که از پلتفرم HiAI هواوی استفاده می‌کند.

برای بررسی عملکرد اپلیکیشن‌های طرف ثالث در زمان تجهیز به هوش مصنوعی هواوی، ما از یکی از همکارانمان دعوت کردیم تا نقش مدل را در این آزمایش ایفا کند. ما عکسی تصادفی را در دفتر کار، بدون درنظر گرفتن شرایط نوری، پس‌زمینه یا ترکیب تصویر گرفتیم. پس از آن، دو افکت ویژه (همان‌طور که در بالا نشان داده شده) را با استفاده از قابلیت پردازش تصویر Prisma انتخاب کردیم. در چیزی حدود ۳ ثانیه، اپلیکیشن موفق شد دو تصویر خاص را (دو تصویر موجود در سمت راست) ایجاد کرده و عکسی تصادفی را به تصاویری با استایل‌های هنری خاص، تبدیل کرد.

با پشتیبانی سطح بالا از محاسبات قدرتمند، Prisma قادر است پردازش تصاویر را با سرعت بالاتر و کیفیت بهتر انجام دهد. به این ترتیب، کاربران نیز تصاویر را با افکت‌های هنری، سریع‌تر و بدون بی‌روح شدن یا خفگی رنگ‌ها دریافت کرده و در نتیجه این امر، تجربه بهتری در استفاده از گوشی همراه و اپلیکیشن، ارائه می‌شود.

با استناد به تصویری که زمان پردازش را در اپلیکیشن Prisma روی Huawei P20 و iPhone X نشان می‌دهد می‌توان مشاهده کرد که Huawei P20 به ۳.۲ ثانیه برای پردازش نیاز داشته، این در حالی است که iPhone X پس از ۹.۶ ثانیه قادر به پردازش همان تصویر بوده است. این امر، به خوبی قابلیت‌های هوش مصنوعی هواوی را روی اپلیکیشن‌های طرف ثالث نشان می‌دهد.

جمع‌بندی: درک هوش مصنوعی موبایلی هواوی از طریق سه تجربه نرم‌افزاری متفاوت

از طریق تجربه سه نوع متفاوت نرم‌افزار روی گوشی‌ هوشمند هواوی یعنی نرم‌افزار سیستمی، اپلیکیشن ازپیش نصب‌شده Microsoft Translator و ابزار طرف ثالث پردازش تصویر Prisma می‌توان مشاهده کرد که هم اپلیکیشن‌های ادغام شده در گوشی و هم نرم‌افزارهای طرف ثالث، عملکرد و تجربه کاربری بهتری را در پرتو پشتیبانی از قابلیت‌های هوش مصنوعی هواوی ارائه می‌دهند.

هواوی با به اشتراک‌گذاری قابلیت‌های هوش مصنوعی با توسعه‌دهندگان طرف ثالث از طریق پلتفرم HiAI، توسعه‌دهندگان را قادر ساخته تا از تکنولوژی هوش مصنوعی این شرکت برای بهبود محاسبات در نرم‌افزارهایشان و همچنین الگوریتم‌ها بهره‌برداری کرده و در نتیجه این امر، تجربه نرم افزاری بهتری را ارائه دهند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مات

کانون بازاریابی و ارتباطات مات، به عنوان یک سازمان یادگیرنده تلاش می کند بر مبنای دانش و تجارب کارکنان، به تمامی مشتریان خود خدمات خلاقانه و سودمندی را ارایه دهد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]