کد: 13970716320738227

قطعات کارتریج لیزری، بخش اول

نحوه‌ی کار و تشخیص ایراد قطعات کارتریج لیزری

کد: 13970716320738227

https://goo.gl/BEnqfP

، تهران ، (اخبار رسمی): در این مقاله به ارایه‌ی تصویری کلی از نحوه‌ی کارِ قسمت‌های مختلف یک پرینتر لیزری و وظیفه‌ی قطعات مختلف کارتریج  آن در عمل چاپ پرداخته و  به عمده‌ترین موارد خرابی‌های احتمالی هر قطعه پرداخته می‌شود.

قطعات کارتریج لیزری – نحوه‌ی کار و تشخیص ایراد قطعات کارتریج لیزری
نحوه‌ی کار و تشخیص ایراد قطعات کارتریج لیزری

 درام قطعه‌ای استوانه‌ی شکل و دوّار است که با لایه‌ا‌ی نازک از نوعی ماده‌ی رسانای نوری پوشش داده شده است

در این مقاله به ارایه‌ی تصویری کلی از نحوه‌ی کارِ قسمت‌های مختلف یک پرینتر لیزری و وظیفه‌ی قطعات مختلف کارتریج آن در عمل چاپ پرداخته و به عمده‌ترین موارد خرابی‌های احتمالی هر قطعه پرداخته می‌شود.

مراحل عملکرد پرینتر لیزری

عمل چاپ در پرینتر لیزری مربوط به مباحث «الکتروگرافی» و «زیروگرافی» است. به‌ طور خلاصه عملکرد پرینتر لیزری عبارت است از:

باردار کردن قطعه‌‌ای به نام درام (drum)

«درام» قطعه‌ای استوانه‌ی شکل و دوّار است که با لایه‌ا‌ی نازک از نوعی ماده‌ی رسانای نوری پوشش داده شده است. به عبارت ساده‌تر، درام به‌ وسیله‌ی ولتاژ، شارژ می‌شود و به‌ وسیله‌ی نور، دشارژ می‌شود. جنس درام در آغاز از سیلینیوم بود ولی به خاطر سمی بودن این ماده اکنون درام در اغلب موارد از مواد آلی تهیه می‌شود.

موارد اصلی نگهداری و خرابی درام در موارد مربوط به شارژ کارتریج باید درام با احتیاط و بدون هیچگونه فشار یا ضربه‌ای خارج و جاگذاری شود. هیچ‌گونه خط و خش نباید بر روی درام ایجاد شود زیرا این قطعه، کلاً  به ضربه و نور بسیار حساس است. خرابی درام باعث کم‌ر‌نگ شدن پرینت شده و گاهی نیز با هر چرخش درام یک صفحه‌ی سیاه چاپ می‌شود. اگر درام ضربه خورده باشد با هر چرخش آن، عین همان حالت به برگه‌‌ی پرینت انتقال می‌یابد.

معمولاً در پرینت لیزریِ تک‌رنگ و تک‌کاره، با هر سه بار شارژ شدن کارتریج، درام را تعویض می‌کنند، اما توصیه می‌شود که در پرینتر لیزری چندکاره و پرینتر لیزری رنگی حداکثر در دومین شارژ ِ کارتریج، درام عوض شود.

تشخیص لزوم تعویض درام، پیش از شارژ کارتریج به وسیله‌ی دستگاه تست و توسط متخصص شارژ کارتریج باید صورت گیرد.

انتقال متن به درام به وسیله‌ی نور لیزر

در این مرحله قسمت‌‌هایی از درام که توسط نور لیزر روشن شده است به حالت رسانا در می‌آید و بار مثبت خود را از دست می‌دهد اما مابقی قسمت‌‌هایی که نور لیزر را دریافت نکرده‌اند در همان وضعیت سابق به صورت باردار باقی می‌مانند، بر اثر این شرایط یک تصویر غیر قابل مشاهده که از نوعی توزیع بار مثبت بر روی درام ایجاد شده است به وجود می‌آید، تنظیم این نوع نوردهی در حین عملیات چاپ، توسط کامپیوتر انجام می‌شود.

کاربرد تونر (Toner)

تونر، پودری خاص با فشردگی و غلظت زیاد است. ترکیبات اصلی پودر تونر شامل  پودر کربن، پلیمرهای خاص، پلی‌استر، رزین و اکسیدآهن است.

در ادامه‌ی مراحل چاپ، پودر تونر  بر سطح درام پخش می‌شود.تونر بار الکتریسته‌ی ساکن ولی مخالف بار درام را دارد، این پودر تنها به نقاطی می‌چسبد که دارای بار مثبت هستند و در حقیقت تصویر مورد نظر به شیوه‌ای قابل مشاهده شکل می‌گیرد. هر قدر تونر جنس مرغوب‌تری داشته باشد بهتر به درام چسبیده و کیفیت چاپ بالا می‌رود.

در ضمن، شارژ کارتریج پرینتر لیزری در اصل به تونر مربوط است. تونرهای سوخته و قدیمی خارج و تونرهای نو در کارتریج وارد (شارژ) می‌شود.

طرز نگهداری صحیح کارتریج تونر:

کارتریج تونر را قبل از استفاده از بسته‌بندی خارج نکنید و در صورتی که از بسته‌بندی خارج شده ولی به کار برده نمی‌شود، شکافی را که بالای کارتریج است با یک پوشش پوشانده و در جای تاریک، زیر 40 درجه و بین رطوبت 20 تا 80 درصد و به صورت خوابیده یا افقی  از آن نگهداری کنید (سَمتی که در دستگاه رو به بالا قرار می‌گیرد، هم‌چنان رو به بالا باشد)، کارتریج تونر باید مدت زیادی در خودرو نگهداری نشده و از تابش مستقیم  نور آفتاب و یا قرار گرفتن در معرض گردوغبار و هوای شرجی محافظت شود.

 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ماشین های اداری آوند پرینتر

آوند پرینتر؛ مرجع فروش لوازم، مواد و قطعات مصرفی انواع ماشین های اداری، فروشگاهی و بانکی می باشد. از جمله کالاهایی که آوند پرینتر عرضه می کند: کارتریج، تونر شارژ، چیپست، دستگاه کپی، بارکد خوان، صندوق فروشگاهی، فیش پرینتر، لیبل پرینتر، کاغذ عکاسی، انواع لیبل و ریبون، پول شمار، پرینتر سوزنی، تانک جوهر، جوهر، موبایل پرینتر، ماشین حساب و... می باشد.

منتشر شده در سرویس:

تجارت و بازار

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.