کد: 13971011337548227

لیبل یا برچسب چیست؟ چه کاربردی دارد؟

مشخصات و کاربرد انواع لیبل یا برچسب

کد: 13971011337548227

https://goo.gl/h87FET

، تهران ، (اخبار رسمی): برچسب ظریفی که بر روی کالا چسبانده می‌شود لیبل نام دارد. لیبل معمولاً حاوی اطلاعاتی درباره مشخصات یک کالا یا شی است. لیبل روی اجسام چسبانده می‌شود در حالی که موارد مشابه مانند «تگ» بر روی اجسام نصب می‌شوند که این مورد درباره‌ی همه‌ی اجسام امکان‌پذیر نیست.

مشخصات و کاربرد انواع لیبل یا برچسب
مشخصات و کاربرد انواع لیبل یا برچسب

استفاده‌ی رسمی از لیبل و بارکد به سال 1930 باز می‌گردد. علت به‌‌کارگیری لیبل‌ سرعت بخشیدن به امور مربوط به خرید‌ و‌ فروش بود و تکنیک‌‌های مورد استفاده در این باره، هنوز هم در حال پیشرفت است

مشخصات و کاربرد انواع لیبل یا برچسب

تعریف و تاریخچه لیبل 

برچسب ظریفی که بر روی کالا چسبانده می‌شود لیبل نام دارد. لیبل معمولاً حاوی اطلاعاتی درباره مشخصات یک کالا یا شی است. لیبل روی اجسام چسبانده می‌شود در حالی که موارد مشابه مانند «تگ» بر روی اجسام نصب می‌شوند که این مورد درباره‌ی همه‌ی اجسام امکان‌پذیر نیست. قیمت لیبل در مقایسه با تگ و موارد مشابه ارزان‌‌تر است.

استفاده‌ی رسمی از لیبل و بارکد به سال 1930 باز می‌گردد. علت به‌ کارگیری لیبل‌ سرعت بخشیدن به امور مربوط به خرید‌ و‌ فروش بود و تکنیک‌‌های مورد استفاده در این باره، هنوز هم در حال پیشرفت است.

انواع لیبل

لیبل کاغذی (Paper Label)

از نظر نوع و مارک، متنوع‌ترین لیبل است. لیبل کاغذی شامل انواع  لیبلِ مات، گلاسه، نیمه گلاسه در رنگ‌های مختلف به صورت معمولی و برچسبی عرضه می‌شود. محیط مصرف این نوع لیبل، محل‌ها و مکان‌های خشک و پاکیزه بوده و عمر مفید آن کوتاه است.

لیبل بی رنگ و شفاف (Transparent Label)

مشخصه‌ی این نوع لیبل، قابل رؤیت بودن نوشته‌های روی آن از هردو سو است. عمده‌ی مصرف آن بر روی شیشه‌های اتومبیل و برخی از کارت‌های ضمانتی و برچسب‌های دارای کاربرد بر روی  شیشه‌ها است.

لیبل حرارتی (Thermal Label) 

چاپ این نوع لیبل بدون ریبون و توسط حرارت مستقیم هد دستگاه انجام می‌شود و در مواقعی از این نوع لیبل یا برچسب استفاده می‌شود که مصرف‌کننده می‌خواهد روی یک جسم مشخصاتی برای چند روز داشته باشد، چون عمر نوشته روی لیبل حرارتی بسیار کوتاه است. عمده‌ترین موارد مصرف در آزمایشگاه‌های پزشکی است.

لیبل اموال (Asset Label)

یکی از ضخیم‌‌ترین انواع لیبل است و نوعی ساخته می‌شوند که بعداز نصب به صورت سالم از روی جسم کنده نمی‌شود وقتی خیلی برای کندن آن تلاش شود تکه تکه می‌شود و عمر طولانی دارند اما نباید زیاد زیر نور مستقیم خورشید باشد، این نوع لیبل برای سطح روغنی و چرب مناسب نیست. همانطور که اسمش معلوم است در ادارات و شرکت‌ها بر روی اموال منقول و اسباب نصب می‌شود.

لیبل متال (Metal Label)

از مقاوم‌ترین نوع لیبل‌ها در برابر انواع پاک‌کننده‌ها است چون چاپ بر روی آن‌ها بیش‌تر با «ریبون رزین» انجام می‌شود. ضدخش و دارای قدرت چسبندگی زیاد در سرما و گرما (از 40- تا220+ درجه) است و اکثراً در لوازم برقی و خودرو کاربرد دارد.

لیبل پشت متال (Back Metal Label)

لیبل پشت متال یکی از بالاترین قدرت‌های چسبندگی در میان لیبل‌ها را دارد. بعضی از اجسام مثل  پارچه ، تایر خودرو و لاستیک‌های نرم به سختی مدت طولانی روی آن عمر می‌کنند اما لیبل پشت متال کار را ساده کرده است و به جرات می‌توان گفت دیگر از کندن غیر ممکن است. این جنس لیبل در پارچه فروشی‌ها، تایرهای خودرو و غیر استفاده زیادی دارند.

لیبل وُید (Void Label)

این نوع لیبل، مقاومت زیادی در مقابل کش آمدن و گرما (تا 80 درجه) دارد. بیش‌تر به دو نوع نقره‌ای و شطرنجی تقسیم می‌شود. قسمتی از نوع شطرنجی آن در هنگام جدا شدن از سطحی که به آن چسبانده شده روی سطح مذکور مانده و لیبل قابل استفاده‌ی مجدد نمی‌شود. در مدل نقره‌ای، با کندن آن از سطحی که به آن چسبانده شده کلمه‌ی VOID بر سطح، نقش می‌بندد و لیبل دیگر قابل استفاده‌ی مجدد نیست. عمده‌ی مصرف آن در مباحث گارانتی است.

لیبل سکوریتی (Security Label)

کاربرد این لیبل به عنوان برچسب اموال و یا در موارد مرتبط با مباحث گارانتی است. در صورت تلاش برای کندن آن، این لیبل مانند گچ خُرد می‌شود.

لیبل پی وی سی (Pvc Label)

دارای دو نوع مات و براق است. عمده‌ی پایداری آن در برابر عوامل طبیعی از قبیل تابش آفتاب یا باد و باران می‌باشد. این لیبل نیز در لوازم برقی و خودرو کاربرد بیش‌تری دارد. برای چاپ روی برچسب پی وی سی از ریبون‌های وکس رزین، رزین و سوپر رزین استفاده می‌شود. این نوع لیبل از جنس پلاستیک بوده و در مقابل رطوبت و آب و باد مقاوم بوده و در عین حال در مقابل کشیدگی مقاوم است.

لیبل تایوک (Tywac Label)

از الیاف فشرده شده‌ی پارچه‌‌ای ساخته می‌شود و در موارد مرتبط با خودرو و پوشاک استفاده می‌شوند.

رول پارچه‌ای (Fabric Roll)

این لیبل  در صنایع پوشاک کاربرد گسترده‌تری دارد و در آن از چسب استفاده نمی‌شود.

تگ لیبل – لیبل امنیتی (Tag Label)

در حقیقت نوعی لیبل دزدگیر است! که مرتبط به نوعی سیستم مغناطیسی در محل مورد استفاده بوده و باعث جلوگیری از خروج غیر مجاز کالا یا اشیاء از محل مورد نظر می‌شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ماشین های اداری آوند پرینتر

آوند پرینتر؛ مرجع فروش لوازم، مواد و قطعات مصرفی انواع ماشین های اداری، فروشگاهی و بانکی می باشد. از جمله کالاهایی که آوند پرینتر عرضه می کند: کارتریج، تونر شارژ، چیپست، دستگاه کپی، بارکد خوان، صندوق فروشگاهی، فیش پرینتر، لیبل پرینتر، کاغذ عکاسی، انواع لیبل و ریبون، پول شمار، پرینتر سوزنی، تانک جوهر، جوهر، موبایل پرینتر، ماشین حساب و... می باشد.

منتشر شده در سرویس:

کسب و کار و خرده فروشی

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.