کد: 139711033424610883

چاپ مقاله

چاپ مقاله علمی پژوهشی در موسسه آرمان

کد: 139711033424610883

https://goo.gl/94UJR4

، تبریز , (اخبار رسمی): یکی از راه‌های انتشار یافته‌های علمی و به اشتراک گذاشتن آنها با سایر محققان، نگارش و چاپ مقاله علمی پِژوهشی است.

چاپ مقاله علمی پژوهشی
چاپ مقاله علمی پژوهشی

موسسه آرمان با سابقه طولانی در امر چاپ مقاله، سالانه هزاران مقاله ارسالی از سوی پژوهشگران و محققان از نقاط مختلف جهان را در مجلات معتبر سابمیت و به چاپ می‌رساند

پیشرفت روز افزون علم در زمینه‌های مختلف پزشکی، تکنولوژی و علوم دیگر مدیون انتشار نتایج تحقیقات و پژوهش‌های دانشمندان و محققان در قالب مقالات است تا محققان دیگر با مطالعه این نتایج راه جدیدی را در راستای آن تحقیق و پژوهش آغاز کنند. بر این اساس اهمیت انتشار مقالات علمی در جهان بیش از گذشته احساس می‌شود. به خصوص در زمینه‌های پزشکی و کشف راه‌های درمانی برای بیماری‌های لاعلاج و ساخت دستگاه‌ها و ابزارهای تشخیصی که بتواند بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داده تا از آمار مرگ و میر ناشی از آن کاسته شود.

از طرفی چاپ مقاله می‌تواند نردبان موفقیت باشد و این فرصت را دهد که در مصاحبه‌های کاری و تحصیلی نسبت به افرادی که هیچ مقاله‌ای ندارند، برتری داشته باشید و ارتقا پیدا کنید. چرا که دانشگاه‌ها و سازمان‌ها به کار تحقیقاتی شایسته‌ای که نوآوری داشته باشند توجه ویژه‌ای می‌کنند. بنابراین تهیه مقاله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مقالات علمی بر حسب نوع مطالعه می تواند به صورت مقاله پژوهشی، مقاله مروری و مقاله گزارشی نوشته شود. در این میان، مقالات پژوهشی به دلیل ارائه نتایج و یافته‌های جدید در خصوص یک موضوعی که قبلا درباره آن مطالعه ای صورت نگرفته است، از اهمیت زیادی برخوردارند و بیشترین تعداد مقالات را به خود اختصاص می دهند. در حالی که کمترین تعداد مقالات مربوط به مقالات مروری یا علمی ترویجی است که به تفسیر یافته‌های قبلی در خصوص یک موضوع خاص می‌پردازد. با وجودی که نوشتن یک مقاله مروری سخت‌تر از مقاله پژوهشی است، اما بیشترین توجه بر روی مقالات علمی پژوهشی است. اهمیت مقاله پژوهشی در مصاحبه دکتری و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر دنیا بسیار حائز اهمیت است؛ به گونه‌ای که بیشترین میزان امتیاز پژوهشی در مصاحبه دکتری مربوط به مقاله علمی پژوهشی است.

ساختار یک مقاله علمی پژوهشی

تمامی مقالات علمی پژوهشی دارای یک ساختار مشخصی هستند که شامل عنوان، چکیده، مقدمه، روش تحقیق، بحث و نتیجه‌گیری، نتایج و منابع است. تفاوت‌های ظاهری بین مقالات چدپ شده در مجلات مختلف، مربوط به دستورالعملی است که هر مجله برای خود تعریف کرده و مقالات پژوهشی را تنها در صورتی پذیرش می‌کند که بر اساس آن دستورالعمل نوشته شده باشند.

هر چند مجلات علمی و پژوهشی مختلف ساختار و قالب متفاوت و مشخصی در مورد فرمت مقاله دارند، اما هدف همه آن‌ها انعکاس یافته‌های پژوهشگران در جامعه علمی است. به طور کلی می‌توان گفت هر مقاله علمی پژوهشی باید دارای بخش‌ها و عنوان‌های زیر باشد:

 • عنوان: عنوان مقدمه‌ای خیلی کوتاه، روشن و جذاب در مورد موضوع مقاله است. نویسندگان: نام افرادی که مقاله را نوشته‌اند.
 • چکیده: خلاصه‌ای کوتاه از مقاله است. مقدمه: مسئله یا سوال اصلی در این بخش مطرح می‌شود.
 • مواد و روش‌ها: چگونگی حل مسئله یا سوال در این بخش توضیح داده می‌شود. در واقع جزئیات آزمایش‌ها و تحقیق بیشتر توضیح داده می‌شود.
 • نتایج: یافته‌ها تحقیق بیان می‌شود.
 • بحث و نتیجه‌گیری: یافته‌های تحقیق در این بخش تفسیر و مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.
 • سپاس: در این بخش نام افراد و موسساتی که به نویسنده در انجام تحقیق و نوشتن مقاله کمک کرده‌اند، ذکر می‌شود که این بخش اختیاری است.
 • رفرنس: منابعی که از آن‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده‌ شده در این بخش بیان می‌شود.

نگارش مقاله علمی پژوهشی

مقاله علمی پژوهشی مقاله‌ای است که در آن مشکلی یا سوالی در مورد موضوعی علمی مورد بررسی قرار می‌گیرد. هدف از نوشتن مقاله علمی پژوهشی ارائه نتایج حاصل از بررسی آن مشکل یا سوال و انتشار آن برای مطالعه و آگاهی سایر محققین می باشد. یک پژوهش زمانی ارزش واقعی خود را خواهد داشت که بتواند به دست دیگر محققی جهان برسد. از طرفی نوشتن مقاله علمی پژوهشی از کار تحقیقاتی یا پایان نامه کارشناسی ارشد می تواند امتیازات خوبی را برای فرد به همراه داشته باشد.

نگارش مقاله علمی پژوهشی علارغم حجم کم آن (بین 5 تا 17 صفحه) نیاز به دقت و حساسیت بالایی دارد. زیرا این مقالات حاوی نتایج علمی و روش‌های دستیابی به آن نتایج می باشند و باید به گونه‌ای نوشته شوند که برای خواننده قابل قبول باشد. 

موارد زیادی در خصوص مقالات علمی پژوهشی وجود دارند که بسیار حائز اهمیت هستند و می‌توانند در پذیرش مقاله از سوی یک مجله تاثیرگذار باشند. از جمله مهم‌ترین آنها انتخاب عنوان خوب برای مقاله است. اگر عنوان مقاله جذاب و در خصوص یک موضوع جدید باشد، باعث جلب توجه سردبیر مجله و داوران شده و یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. برای انتخاب عنوان مقاله می‌توان از مقالات مشابهی که تا به حال در زمینه موضوعی چاپ شده و دارای سایتیشن بالایی هستند، کمک گرفت.

موضوع دیگری که در نگارش مقاله اهمیت زیادی دارد، چکیده مقاله است. اولین بخش از مقاله بعد از عنوان که توسط خواننده یا داوران مجلات خوانده می‌شود، بخش چکیده مقالات است. چکیده در واقع یک توضیح بسیار کوتاه از کل مقاله است تا خوانند را از محتویات مقاله آگاه کند. نگارش یک چکیده نیاز به مهارت بالایی دارد و معمولا اخرین بخش از مقاله است که توسط نویسنده نوشته می‌شد. موارد دیگری که توجه به آنها در نگارش مقاله علمی پژوهشی اهمیت زیادی دارد، رعایت ساختار مقاله، رفرنس‌دهی درست و کامل، توجه و دقت زیاد در وارد کردن اعداد و ارقام در بخش روش کار و نتایج و ... است.

اگر قصد چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی را داشته باشید، کار چندان سخت نیست و می توان مقاله خود را به زبان فارسی نوشت. اما اگر بخواهید مقاله خود را در مجلات علمی پژوهشی خارجی به چاپ برسانید، باید  مقاله خود را به زبان انگلیسی بنویسید.  ترجمه انگلیسی مقاله، بخصوص در رشته هایی که دارای اصطلاحات تخصصی است باید توسط یک مترجم متخصص در آن حوزه انجام شود تا از لحاظ گرامری و محتوایی ترجمه درستی صورت گیرد. زیرا بیشتر مقالات ریجکت شده از سوی مجلات خارجی که توسط محققین ایرانی ارسال شده‌اند، به علت ایرادات ترجمه و گرامری است. بنابراین اگر اقدام به ترجمه مقاله کردید، توصیه می‌شود که حتما از یک فرد تحصیل کرده در رشته خود که تسلط بسیار بالایی در زبان انگلیسی دارد خواهید تا مقاله را ویرایش کند.

مراحل چاپ مقاله علمی پژوهشی

مجلات خوب، مقالات با ارزش و خوب را چاپ می‌کنند و یک مقاله زمانی ارزشمند خواهد بود که در مجلات معتبر به چاپ برسد. از این رو بعد از اتمام نگارش مقاله، مهم‌ترین موضوع، انتخاب یک مجله معتبر و متناسب با موضوع مقاله است.

مجلات علمی بسیار زیادی در جهان وجود دارند که براساس انتشارات و پایگاه نمایه کننده آنها، دارای امتیازات مختلفی هستند. بر این اساس مجلات را در 4 دسته ISI. IISC. SCOPUS PUBMED تقسیم می‌کنند که خود مجلات ISI نیز به دو گروه مجلات ایمپکت‌دار (JCR) و مجلات بدون ایمپکت (ISI LISTED) تقسیم می‌شوند. در میان این نشریات، مجلات JCR بیشترین امتیاز و اعتبار را در میان مجلات علمی دارند. چاپ مقاله در این مجلات علاوه بر اینکه رایگان است، از امتیازات پژوهشی بالایی برای نویسنده برخوردار است. بنابراین انتخاب مجله، یکی از مهم‌ترین کارهای فرایند چاپ مقاله علمی پژوهشی است. بعد از انتخاب مجله، باید مقاله خود را به فرمت درخواستی مجله درآورده و سپس آن را براساس توضیحات مجله، سابمیت کنند. 

از این مرحله به بعد، مقاله وارد پروسه داوری می‌شود و باید منتظر نتیجه داوری ماند. با توجه به اینکه هر مجله‌ای بازه داوری مخصوص به خود را دارد، می‌توان بعد از طی شدن این بازه، در صورتی که پاسخی از سوی مجله دریافت نکردید، به ادیتور مجله ایمیل ارسال کرده و مقاله خود را پیگیری کند.

نتایج داوری مقاله به یکی از 4 حالت زیر خواهد بود.

 • پذیرش مقاله: در این حالت مقاله شما بدون هیچ هیرادی از سوی داوران پذیرفته شده است.
 • اکسپت مقاله به شرط اصلاحات جزئی: اگر مقاله شما دارای ایرادات بسیار جزئی باشد که ارتباطی با محتوای مقالعه ندارد، مقاله شما پذیرفته می شود اما به شرطی که اصلاحاط را در مقاله اعمال کرده و برای مجله ارسال کنند.
 • ریوایز مقاله: در این حالت مقاله شما به دلیل داشتن ایرادات محتوایی از سوی داور بازگردانده می‌شود، اما می‌توان ایرادات گرفته شده را رفع کرده و مقاله خود را مجددا در آن مجله سابمیت کرد.
 • ریجکت مقاله: اگر ایرادات مقاله شما اساسی باشد و به نوعی مربوط به گرامر متن یا کلیت محتوای مقاله باشد، در این حالت، مقاله کلا از سوی مجله رد می‌شود. اما باز جای نا امیدی نیست و می‌توان با اصلاح مقاله خود طبق گزارشات داوران مقاله خود را برای مجله دیگری ارسال کرد.

خدمات چاپ مقاله علمی پژوهشی موسسه آرمان

موسسه آرمان با سابقه طولانی در امر سابمیت و چاپ مقاله، سالانه هزاران مقاله ارسالی از سوی پژوهشگران و محققین از نقاط مختلف جهان را در مجلات معتبر سابمیت و به چاپ رسانده است. این موسسه، با هدف استفاده از تکنولوژی روز دنیا به صورت آنلاین و 24 ساعته همراه است تا با صرف انرژی، وقت کمتر و از راه دور خدمات برساند. این موسسه ضمن رعایت اصول اخلاقی و مشتری مداری بر آن است تا بهترین نوع خدمات را به کاربران خود ارائه دهد تا همه فرهیختگان بتوانید تحقیقات ارزشمندتان را به ثبت علمی برسانند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

موسسه پژوهشی آرمان

موسسه فرهنگی و پژوهشی آرمان، با تجربه چندین ساله در زمینه ترجمه تخصصی و فوق تخصصی تمامی متون دانشگاهی و مقالات تخصصی، چاپ مقاله در مجلات isi, isc, Scopus, pub med و... ، ویراستاری و چاپ کتاب، استخراج مقاله از پایان نامه، به روز رسانی رفرنس ها و ... شما فرهیختگان گرانقدر را یاری می رساند.

منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.