اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139711113444610095

علت خارش و سوزش مقعد

کد: 139711113444610095

https://goo.gl/G4LrJc

، تهران , (اخبار رسمی): خارش مقعد مسئله‌ای است که برای افراد مبتلا بسیار شرم آور و همچنین عذاب آور است و باعث کناره‌گیری افراد به ویژه در کودکان می‌شود تا به سادگی قادر باشند این قسمت از بدن خود را بخارانند.

علت خارش و سوزش مقعد و عوامل تحریک کننده و به وجود آورنده آن
خارش و سوزش مقعد

خارش مقعد به دو صورت اولیه و ثانویه است که در نوع اولیه دلیل آن نامشخص است و در نوع ثانویه، برای این اتفاق دلیل و راه درمانی وجود دارد

با آنکه خاراندن این قسمت هیچ کمکی به رفع این مشکل نمی‌کند و تنها باعث التهاب و تحریک پوست نواحی مقعد می‌شود اما باز هم افراد مبتلا این کار را انجام می‌دهند. میزان خارش با عرق کردن، آب و هوای گرم، و همچنین استفاده از لباس‌های تنگ و نایلونی، فشار و نشستن بیشتر می‌شود. این عارضه می‌تواند به شکل خارش درونی نیز نمود پیدا کند که یک عکس‌العمل حساسیتی به موادی است که در داخل مدفوع یا التهاب بافت درون روده است. در بعضی مواقع خارش به حدی تشدید پیدا می‌کند  که فرد دچار  سوزش و درد می‌شود. این مشکل اغلب پس از دفع مدفوع  و خواب اتفاق می‌افتد، اما امکان دارد به صورت دائم و حاد هم خود را  نشان دهد.

خشک نگه داشتن این قسمت از بدن پس از  تعریق و اجابت مزاج کار ساده‌ای نیست. داشتن حس خارش در قسمت مقعد فرد را وادار می‌کند تا آن قسمت را بخاراند و آن قسمت را تحریک کند که باعث التهاب پوست می‌شود و در نتیجه قسمت بیشتری از پوست دچار خارش می‌شود با اینکه این عارضه یک مساله آزاردهنده است ولی خیلی کم اتفاق می‌افتد که پیش زمینه یک بیماری خطرناک باشد. در صورتی که خارش با عوامل دیگری همراه باشد می‌تواند بیانگر یک بیماری باشد. این مشکل می‌تواند برای هر فرد با هر شرایط و سنی به وجود بیاید، ولی این طور به نظر می‌آید که در افراد بین ۳۰ تا ۵۰ سال ببشتر رخ می‌دهد و با شیوع پنج در صدی در جامعه اتفاق می‌افتد. خارش مقعد در جنس مذکر چهار برابر بیشتر از بانوان است.

سایر مواردی که با خارش مقعدی همراه است عبارت است از:

خون در مدفوع

خونریزی مقعدی

خارش آلت تناسلی

قرمزی و التهاب پوست اطراف مقعد

سوزش مقعد

درد مقعد

علل خارش مقعد و سوزش مقعد

دلیل خارش مقعد به عوامل بسیاری وابسته است که از بارزترین آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

استفاده از خوراکی‌هایی که باعث تحریک مخاط مقعد می‌شود مثل: انواع ادویه‌جات، ترشی‌جات، سس تند، چای، نوشابه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، شکلات، مرکبات، مصرف خوراکی اسیدی مثل مرکبات، گوجه فرنگی، محصولات لبنی و آجیل، همچنین قهوه‌ها ی کافئین‌دار یا بدون کافئین یک عامل محرک به شمار می‌آید.

تحریک رطوبت مقعد: با عدم رعابت خشک نگاه داشتن ناحیه مقعد می‌توان به عارضه ابتلا به خارش مقعد کمک کرد این مساله بیشتر برای ورزشکاران با تعریق بالا و یا افراد چاق بیشتر صدق می‌کند، همچنین تکرر مدفوع به صورت آبکی و اسهال، ترشحات واژن یا بی‌اختیاری مدفوع هم باعث خارش مقعد می‌شود. گفتنی است رطوبت می‌تواند از  طریق عفونت مقعدی، به ویژه  عفونت قارچی، مخصوصا در بیماران مبتلا به دیابت یا HIV ایجاد شود.

استفاده از داروها و آنتی‌بیوتیک‌ها: مداوا با آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند منجر به یک عفونت قارچی و سوزش مقعد شود و نیر عارضه خارش مقعد می‌تواند ناشی از مشکلات عصبی یا یک محرک سیستم عصبی مرکزی مثل داروها باشد.

فیستول مقعدی: کانال‌های ریز غیر عادی (فیستول) به وجود آمده از روده‌ی کوچک یا روده‌ی بزرگ به پوست نواحی مقعد که در پی یک بیماری روده‌ای (مثل بیماری کرون) رخ داده است، می‌تواند با جابه جایی مایعات تحریک کننده‌ی داخل روده به بخش مقعد و پوست نواحی آن سبب خارش قسمت آنال شود.

کرمک: یک کرم کوچکی که تقریبا به اندازه ۱۳ میلی‌متر طول دارد و در بخش پایانی روده زندگی می‌کند و در شب شروع به فعالیت کرده و از مقعد بیرون می‌آید و دور پوست مقعد تخم‌ریزی می‌کند و شخص با خاراندن آن فسمت دستهایش آلوده شده و آن را به مواد غذایی انتقال می‌دهد و باعث آلودگی دهان شده و در نهایت باعث ابتلای سایر افراد خانواده می‌شود. کرمک یا سایر انگل‌های روده‌ای ممکن است خارش مقعدی مداوم یا مشابه ایجاد کنند.

بواسیر: تورم و التهاب رگ‌های درونی مقعد که به دلیل فشار ناشی از زور زدن هنگام دفع مدفوع سفت و سخت ایجاد شده است می‌تواند با نشانه‌های مختلفی بروز پیدا کند. افراد مبتلا به هموروئید بسته به نوع بواسیر بیشتر مستعد خارش مقعدی هستند.

شقاق مقعدی: ترک مخاط یا پوست نواحی مقعد قادر است ضمن دردناک بودن برای بیمار مشکلات سوزش و خارش هم به همراه داشته باشد که بسیار برای بیمار شرایط سختی را به وجود می آورد.

مشکلات پوستی: در بعضی مواقع خارش مقعد به دلیل یک عارضه پوستی مثل پسوریازیس یا درماتیت به وجود می‌آید.

عدم رعایت بهداشت فردی و پیروی از عادات رفتاری اشتباه: استفاده از لوسیون و پاک‌کننده‌ی پوستی محرک، مصرف صابون، دستمال مرطوب یا دستمال توالت های معطر، شستن بی‌رویه این ناحیه، فشار آوردن به مقعد در زمان استفاده از دستمال همگی باعث التهاب پوستی و در بعضی موارد سوزش پوست می‌شود. بیشتر افراد بر این باورند با فشار آوردن برای تمیز کردن ناحیه‌ی مقعد قادر به حذف  عامل محرک هستند. اگر پس از اجابت مزاج درست مقعد را پاک نکنید و آلودگی باقی بماند باعث تحریک پوستی شده و در پی آن خارش مقعد به وجود می‌آید.

عفونت: امراضی که توسط روابط جنسی ایجاد شده است یکی از مسائلی است که بر ایچاد خارش مقعد تاثیرگذار است. عفونت حاصل از باکتری مخمر، که اغلب بر بانوان تأثیر می‌گذارد و همچنین عفونت ویروسی زگیل و تبخال تناسلی از عواملی هستند که به راحتی توسط دست به مقعد و دور آن انتقال پیدا می‌کند و سبب خارش در ناحیه‌ی مقعد می‌شود. همچنین  باکتری‌های از قبیل استافیلوکوک یا استرپتوکوک می‌توانند سبب قرمزی و التهاب و خارش پوست ناحیه مقعد شود که احتیاج به درمان آنتی بیوتیکی دارند.

از مسائل دیگری که بر خارش مقعد تاثیر گذار است می‌توان به اسهال مزمن، تومورهای مقعد و همچنین امراضی که بر کل سیستم بدن تأثیر می‌گذارند مثل دیابت، لوسمی، لنفوم، نارسایی کلیه، بیماری‌های کبدی (یرقان انسدادی)، کم‌خونی فقر آهن و پرکاری تیروئید اشاره کرد.

یکی دیگر از عوامل خارش مقعد استرس و اضطراب است. بعضی از کارشناسان بر این باورند که استرس به احتمال زیاد بر ایجاد خارش مقعد تاثیر گذار است.

علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به کلینیک مهنا مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک مهنا

کلینیک مهنا مرکز تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاهی از جمله: فیستول مقعدی، کیست مویی، شقاق، بواسیر (هموروئید) و زگیل تناسلی با به روز ترین متد جراحی (لیزر درمانی)

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان