اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13971204349838508

چطور یک برند باشیم؟

هویت تجاری چیست و چطور آن را بسازیم؟

کد: 13971204349838508

https://goo.gl/3hPGiP

، تهران , (اخبار رسمی): اگر مجبور بودید نام تجاری خود را تنها با چند کلمه توضیح دهید، چه کلماتی می‌نوشتید؟ شعار عبارت است از یک بیانیه مختصر از شرکت و کاری است که انجام می‌شود که علاوه بر کوتاه بودن باید جذاب و گیرا باشد. این به معنای جذب افراد برای ارتباط بیشتر با نام تجاری است.

هویت تجاری چیست و چطور آن را بسازیم؟ چطور یک برند باشیم؟
هویت تجاری چیست و چطور آن را بسازیم؟

برندها رابطه‌ای را پایه‌گذاری می‌کنند که مخاطبان، علاوه بر احساس رضایت، یک باور و اعتقاد نسبت به آنها پیدا کنند. این باور سبب می‌شود، در خریدهای بعدی نیز مشتریان به سمت آن برند بروند

با شنیدن نام محصولات مختلف به سرعت نام برندهای مختلفی نیز در ذهن نقش می‌بندند. مثلا وقتی صحبت از نوشابه می‌شود، کوکاکولا نزدیک‌ترین نامی است که در کنار نوشابه می‌توان به خاطر آورد. اتفاقی که در ذهن رخ می‌دهد، یکی از نتایج برندینگ است. شرکت‌های موفقِ فعال در حوزه‌های گوناگون، با ایجاد هویت تجاری ارتباط عمیقی با مخاطبان برقرار می‌کنند به طوری که مشتری را درست مثل یک دوست یا یکی از بستگان خود در یک جمع می‌شناسد و به سمت او میل پیدا می‌کند.

در این مقاله، به این موضوع پرداخته می‌شود که چطور یک هویت تجاری ایجاد شود که تاثیر واقعی روی مخاطبان داشته باشد. هم چنین با ارائه‌ی راهکارهایی برای برندسازی در کنار فعالیت اصلی به تثبیت نام در ذهن مشتریان کمک خواهد کرد. 

با رعایت نکات و بهره‌گیری از تکنینک‌های بیان شده در این مقاله، روش صحیح نوشتن متون، استفاده از شبکه‌های اجتماعی یاساخت سایت را به خوبی می‌توان یاد گرفت و از آنها در جهت برندسازی استفاده کرد. 

هویت تجاری به چه معناست؟

هویت برند یک فاکتور اساسی در راه رسیدن به موفقیت برای کسب و کارها به شمار می‌رود.

نوع لباس پوشیدن، طرز صحبت یا ارتباطات یک فرد با دوستانش، می‌تواند تا حدود زیادی تعیین‌کننده شخصیت آن فرد باشد، در میان کسب‌و کارها نیز هر برند برای خودش رنگ، لحن و صدای مخصوص خودش را خواهد شد. در واقع برندها شخصیت خود را با رفتاری که از خود بروز می‌دهند، وجهی که توسط مخاطبان دیده می‌شوند یا نوع کاری که انجام می‌دهند بیان می‌کنند.

چطور یک هویت تجاری را می‌توان تعریف کرد؟

چند گام عملی در فرآیند ساخت یک هویت نام تجاری وجود دارد، اما قبل از شروع باید یک‌سری مفاهیم را برای خود تفهیم کرد. هدف از این کارها این است که بتوان ظاهر و باطن برند خود را شناخته و آن را برای خود و مجموعه تبیین کرد. بدین ترتیب قادر به ساخت یک نام تجاری قوی با هویت روشن خواهید بود. چرا که به این ترتیب هم به وضوح کسب و کار مشخص است و هم دقیقا این که در کسب‌وکار چه کاری انجام می‌شود و هم تصویری که مشتری دوست دارد از آن ببیند ترسیم شده است.

صدای برند را پیدا کنید: 

وقتی گفته می‌شود صدا، منظور دقیقا همان شخصیتی است که نام تجاری آن را ارائه می‌کند. پیدا کردن این صدا برای نام تجاری، یک ماموریت چالش برانگیز خواهد بود که نیاز به دقت و تحلیل دارد. برای درک آسان‌تر موضوع، پیشنهاد می‌شود این بازی دنبال شود.

یک گفتگوی ایده آل با مشتری را تصور کرد، گفت‌وگویی که در آن همه چیز درست کار می‌کند. همان‌طور که برنامه‌ریزی شده و انتظار آن را می‌کشیدید، مشتری کاملا از برند شما ابراز رضایت می کند.

چه چیزی سبب می‌شود که مکالمه با مشتری اینقدر موفق پیش برود؟ چطور توانستید احساسات مثبت در جهت اهداف خاص تحریک کنید؟

حالا یک گام باید جلوتر حرکت کرد؛ تصور شود که مکالمه‌ای که مشتری با دوستان خود پس از خرید داشته چطور پیش رفته است. به تعریف و تمجید ختم شده یا به تخریب و ناسزا؟

تنها کافی است پاسخ این سوالات یادداشت شود. فراموش نباید کرد که کسب و کار است که تعیین می‌کند مردم درباره برند (و احیانا خدمت یا محصول) چه می‌گویند؟ چه نگرشی نسبت به آن وجود دارد و چقدر مقبولیت و محبوبیت دارد؟ 

ارزش‌های اصلی را پیدا کنید: 

برای این که تلاش‌ها در برندسازی به موفقیت ختم شود، به چیزهای بیشتری علاوه بر سودهی باید فکر کرد. نه اینکه گفته شود مشکلی با درآمدزایی و رسیدن به سود بیشتر وجود دارد نه هرگز! اما برندها رابطه‌ای را پایه‌گذاری می‌کنند که مخاطبان، علاوه بر احساس رضایت، یک باور و اعتقاد نسبت به آنها پیدا کنند. این باور سبب می‌شود، در خریدهای بعدی نیز مشتریان را به سمت خود کشید.

منظور از این بخش این است که درآمد را محدود به اولین خرید مشتری نباید کرد. بلکه با رفتارها و ارزش‌هایی که از خود نشان می‌دهید، ارتباط موثرتری با مشتری پیدا کرده و آنها را تبدیل به مشتریان وفاداری کرد. این گونه مشتریان نه تنها در خریدهای بعدی، برند را انتخاب خواهند کرد، بلکه هر کدام رسانه‌های تبلیغاتی تاثیرگذاری روی دوستان و آشنایان خود خواهند بود!

داستان بگویید و تصویری از خودتان بسازید: 

مردم به شنیدن داستان‌ها علاقه بیشتری دارند. برای رساندن پیام باید سعی کرد داستان سرایی کرد. این کار علاوه بر آن که برای مخاطبان جذاب‌تر است، کمک می‌کند تا ارتباط را در لایه‌های عمیق‌تری ایجاد کند. از بین هزاران آگهی که روزانه دیده می‌شود، برخی از آنها به طور ناخودآگاه، بارها در ذهن مرور می‌شوند. گاهی این ماندگاری به ماه‌ها و حتی سال‌ها نیز می‌رسد. وقتی هویت تجاری در قالب داستانی ساده، کوتاه و جذاب بیان می‌شود، باید انتظار همین را هم داشت. 

استفاده از خلاقیت می‌تواند در همه جا نقش راه‌گشایی داشته باشد. اما در نوشتن داستان، نباید سعی کرد شیوه‌های غیرمعمول (که احتمالا بسیار نوآورانه نیز هستند) را به کار برد. چیزی که باید انجام شود این است که دیدگاه خاص خود را (به عنوان یک فرد یا یک شرکت) در یک قالب استاندارد و قابل درک نوشته و منتشر کنند. به عبارت دیگر روی اصل داستان و سناریو خود باید تمرکز کرد، نه انتخاب قالب و شیوه بیان آن.

به داستان از این دو زاویه نیز نگاه کنید

جنبه اول روی کسب و کار متمرکز است: چه چیزی الهام بخش و ترغیب کننده در ایجاد این کسب و کار است؟ و به دنبال دست‌یابی به چه هدفی هستید؟

جنبه دوم به تاثیر روی مخاطب تمرکز دارد: برند کجای زندگی مخاطب قرار خواهد داشت؟ به عبارت دیگر چه چیزی به آنها ارائه می‌دهد و آن را به چه نحوی در اختیار آنها می‌گذارد؟

چطور هویت تجاری برند خود را بسازیم؟

اکنون قرار است تمام نکته‌های بالا در قالب کارهای عملی پیش رود. به طور کلی می‌توان هویت سازی را در سه دسته اساسی دنبال کرد. دیداری، متنی و بازاریابی.

هیچ آموزش هویت سازی بدون تأکید بر طراحی و دیزاین کامل نیست. نگاه و احساس وب سایت یک جزء کلیدی هویت تجاری است. با دنبال کردن این مراحل، تمام جنبه‌های بصری برند را باید بررسی و راهکارهای ضروری را اتخاذ کرد:

کدام سبک طراحی بیشتر به شما نزدیک است؟ 

با تصور کردن کسب و کار به عنوان یک فرد، می‌توان شخصیت کلی او را براساس رفتارها، ارتباطات و انتخاب تا حدودی پیدا کرد.  حالا زمان آن است که درباره‌ی مد و فشن آن صحبت شود. آیا نام تجاری در تلاش برای ارائه تصویری حرفه‌ای و جذاب با یک استایل به روز است؟ یا سلیقه آن در یک استایل ورزشی و اسپرت تعیین می‌شود؟ رابطه آن با طراحی‌های ساده چطور است؟

البته پاسخ این سوال‌ها مرتبط با کمد لباس یا آن چه که ترجیح می‌دهید بپوشید ندارد. بلکه تعیین کننده ویژگی‌های دیداری هویت تجاری خواهد بود.

اهمیت لوگو در هویت تجاری

لوگو برای ساخت هویت تجاری اهمیت بسیار زیادی دارد. تمام آنچه از یک لوگو حرفه‌ای باید انتظار داشت این است که خلاصه‌وار ماهیت برند را در یک عبارت به یادماندنی بیان کرد.

هنرمندان خلاق زیادی وجود دارند که می‌توانند در این مسیر کمک کنند. علاوه بر آن، ابزارهای آنلاینی نیز در سطح اینترنت هستند که در عرض چند دقیقه یک لوگو مفهومی و زیبا خواهند ساخت.

برنامه کلی برای رنگ‌ها و فونت‌ها داشته باشید

فونت‌ها و رن‌ها مواد اولیه‌ای هستند که با آن مهم‌ترین بخش هویت بصری را شکل می‌دهند. آنها در برندهای زیادی با دیدن یک رنگ خاص به خاطر آورده می‌شوند. کافی است کمی به اطراف نگاه شود. مثال‌های متعددی از آنها می‌توان یافت.

بنابراین باید سعی کرد با بهره‌گیری از یک یا دو رنگ مناسب و تاکید بر آنها در طراحی سایت، کارت ویزیت، ست اداری و... رنگ سازمانی را ایجاد کرد.

توصیه ‌این بخش را در انجام فرآیند برندینگ نباید فراموش شود. مجموعه‌ها و آژانس‌های گسترده‌ای وجود دارند که پکیج‌هایی از برندینگ را ارائه می‌کنند که با مشاوره آنها در کنار ایده‌های خود می‌توان به یک برنامه‌ی ارزشمند دست یافت.

بدانید چه چیزی مناسب است

انجام همه‌ی تکنیک‌های بازاریابی برای همه نوع شرکت‌ها خوب نیست. برای تطبیق بازاریابی با برند خود، باید دانست کدام کانال یا رسانه مناسب‌تر است. به عنوان مثال، بسیاری از برندها از فعالیت در Instagram سود می‌برند. اما شرکت‌هایی که هویت تجاری‌شان وابسطه به کارهای بصری است و محتوایی متفاوت از تصاویر دارند، در این محیط کمتر موفق خواهند بود و شاید اگر تلاش‌های بازاریابی را در جای دیگر مانند LinkedIn متمرکز کرد، نتیجه بهتری حاصل شود.

در اینجا باید با شناخت کاربرد هر شبکه اجتماعی و نوع مخاطبینی که دارد، از تلاش‌های بیهوده و بی ثمر در کانال‌های اضافی دوری کرد.

از بازاریایی دیجیتال کمک بگیرید

پلت فرم‌های آنلاین متعدد، راهکارهای هویت‌سازی را به کسب و کار ارائه می‌کنند. هنگامی که یک وب‌سایت ایجاد می‌شود، کانال‌های رسانه‌های اجتماعی خود را باید تنظیم کرد یا به ایمیل‌ها خبرنامه ارسال کرد، ارتباطی در سطح دیداری ایجاد کرد که همه ویژگی‌های هویت تجاری را پوشش دهد. بازاریابی آنلاین انعطاف‌پذیر و پویا است و انتخاب‌ها و امکانات گسترده‌ای ارائه می‌کند. مواردی که در مقایسه با بازاریابی حقیقی هزینه‌هایی به مراتب کمتر دارند و شاید تاثیر بهتری نیز بسته به نوع فعالیت روی فروش می‌گذارند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وبزی

با استفاده از وبزی هر کسی بدون نیاز به دانش فنی و برنامه نویسی میتونه یک وب سایت اختصاصی با سلیقه خودش درست کنه. کار کردن با وبزی ساده است و هر کسی در چند دقیقه میتونه سایت دلخواهش را درست کنه.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تبلیغات و روابط عمومی