کد: 139802023621511592

هرآنچه که باید درباره فرش دستباف بدانید

کد: 139802023621511592

http://bit.ly/2IOtFdv

، (اخبار رسمی): ایران یکی از کشورهای نمونه در زمینه تولید محصولات نساجی است که از گذشته تا کنون سهم بزرگی در تولید فرش دستباف و انواع محصولات دیگر نساجی داشته است. با توجه به اینکه هر ملتی دارای یک کالای نمادین است، می‌توان گفت فرش دستباف نیز جزو این قسم از کالاهای بسیار مهم و صادراتی ایران به شمار می‌رود.

هرآنچه که باید درباره فرش دستباف بدانید
درباره فرش دستباف و ویژگی های آن بیشتر بدانید

با توجه به تاریخچه کهنی که در تولید فرش و قالی دستباف ایرانی وجود دارد و به تایید کارشناسان بین‌المللی می‌توان گفت محصول بافته شده به دست هنرمندان ایرانی جزو بهترین و زیباترین نوع فرش در دنیا است

ایران، در بین ملل مختلف نیز به عنوان معروف‌ترین تولیدکننده فرش به خصوص فرش دستباف شناخته می‌شود.زیلومه در ادامه به موضوعات مهمی در زمینه فرش دستباف پرداخته است.

فرش دستباف چیست؟

یکی از مهمترین تجهیزات و کالاها که از گذشته تاکنون اهمیت ویژه‌ای در زندگی انسان داشته است، فرش و محصولات نساجی است؛ زیرا استفاده از این وسایل در ایجاد حس آسایش و آرامش انسان کمک شایانی می‌کند. حال در این بین یکی از بی‌نظیرترین و پرطرفدارترین انواع فرش، فرش‌های دستباف هستند که جزو محصولات کهن ایرانی نیز به شمار می‌روند. در اینجا سوالی که ممکن است برای خریداران پیش بیاید این است که فرش دستباف چیست؟ دقت داشته باشید که کلمه فرش یک عبارت عربی است که به معنی گسترده است و به مواردی چون قالی و پلاس اطلاق می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت منظور از فرش دستباف، زیراندازی است که به وسیله دست از تار و پود بافته شده است که این امر طبیعتا موجب ایجاد طرح‌های بسیار زیبا بر روی آن می‌شود و طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد.

تاریخچه فرش دستباف

با توجه به تاریخچه کهنی که در تولید فرش و قالی دستباف ایرانی وجود دارد در حال حاضر می‌توان گفت محصول بافته شده به دست هنرمندان ایرانی جزو بهترین و زیباترین نوع فرش در دنیا است که این امر از نظر کارشناسان بین‌المللی فرش تایید شده است. اما با وجود آنکه در سال ۱۳۲۸ شمسی اولین فرش‌های گره‌دار به عنوان پوشش اسب و یا در چادر صحرانشینان مورد استفاده قرار گرفته است و سپس در تولید این محصول پیشرفت‌های زیادی حاصل شده پژوهشگران اعتقاد دارند که آغاز شکوفایی هنر فرشبافی در ایران به قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی بر می‌شود.

در سال‌های گذشته با پیشرفت تکنولوژی در بسیاری از زمینه‌ها از جمله تولید فرش، تغییر و تحولات بسیار عظیمی در تولید این محصول ایجاد شده است؛ به طوری که در ابتدای تولید فرش به دست هنرمندان ایرانی، نقش‌های بسیار ساده و طرح‌های آسانی روی این محصولات نساجی پیاده می‌شد اما با گذشت زمان تحول شگرفی در تولید این محصول به وجود آمد و این امر موجب تنوع بی‌نظیر در بازار فرش دستباف شد.

فرش‌های دستباف تاریخی

در میان فرش‌های مهم دستباف در تاریخ ایران می‌توان به فرش و قالی‌های ذیل اشاره کرد:

قالی پازیریک: این فرش قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد و در اندازه‌های ۲۱۰ در ۱۸۳ سانتیمتر و با حدود ۳۶۰۰ گره بافته شده است.

فرش بهارستان: معروف به فرش بهار خسرو که یک قالی بسیار عالی در زمان خسرو پرویز است.

قالی دستباف عصر صفوی: یکی دیگر از زیباترین قالی‌های دستباف ایرانی بوده که خلاقیت و نبوغ هنرمندان در زمان حکومت صفویان را نشان می‌دهد، در این دوره قالیبافان با استفاده از طرح‌هایی در حدود ۱۵۰۰ تخته فرش و قالی از خود به جا گذاشته‌اند.

قالی ترنج منظره حیوانات: یکی دیگر از فرش‌های ایرانی است که با زمینه قرمز رنگ و طرح‌های زیبایی، تولید شده از ابریشم است که موجب محبوبیت بالای آن شده است.

قالی چلسی: یکی دیگر از فرش‌های زیبای جهان قالی چلسی است که در مجموعه فرش‌های موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می‌شود.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت زیلومه مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

زیلومه

زیلومه یک مرجع تخصصی فرش است که باهدف حفظ و معرفی فرهنگ ایرانی راه‌اندازی شده است. شما در زیلومه می‌توانید به مطالب مهمی نظیر معرفی هنر قالیبافی ، اصول نگهداری و مراقبت از فرش ، معرفی تاریخچه فرش و راهنمای خرید انواع فرش دستباف و فرش ماشینی مناسب باسلیقه و فرهنگ ایرانی دسترسی پیدا کنید.

منتشر شده در سرویس:

کسب و کار و خرده فروشی