اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139802173660310095

علائم بواسیر خونی و بهترین روش‌های درمان این بیماری

کد: 139802173660310095

http://bit.ly/2H67dew

، تهران , (اخبار رسمی): منظور از بواسیر تورم عروق است و وقتی با خون همراه می‌شود یعنی این بیماری وارد مرحله جدی‌تری شده و به سبب خون‌ریزی نیاز به درمان در آن شدت می‌یابد چرا که در این حالت بیمار خون زیادی را از دست داده و احتمال ابتلا به کم خونی و عوارض آن در وی شدت می‌‌گیرد.

علائم بواسیر خونی و بهترین روش‌های درمان این بیماری
علائم بواسیر خونی و بهترین روش‌های درمان این بیماری

از آن‌جایی که سایر بیماری‌های گوارشی مانند سرطان علائمی مشابه با بواسیر ایجاد می‌کنند، لازم است افراد برای تشخیص دقیق‌تر با پزشک مشورت کنند.

بواسیر خونی نوعی از هموروئید است که منظور از آن ترشح خون از نواحی ترومبوزه شده است. به طور کلی بواسیر را می‌توان واریسی شدن یا تورم عروق در ناحیه مقعد، در اثر وارد آمدن فشار تعریف کرد. این بیماری عارضه نسبتاً شایعی است و در برخی موارد دچار خون‌ریزی می‌شود.

بواسیر خونی چیست؟

همان‌طور که ذکر شد منظور از بواسیر تورم عروق است، این بیماری درجات مختلفی دارد و در برخی موارد دچار بیرون زدگی یا ترومبوزه می‌شود و در این حالت احتمال آسیب به این عروق در اثر عوامل مختلفی مانند عبور مدفوع افزایش یافته که این امر خون‌ریزی از آن یا پدید آمدن بواسیر خونی را در پی دارد. خون‌ریزی از بواسیر معمولاً پس از اجابت مزاج روی می‌دهد، این نوع بواسیر خطرناک‌تر است چرا که می‌تواند عوارض دیگری از جمله کم خونی یا آنمی را در پی داشته باشد.

علائم و نشانه‌های بواسیر خونی

بواسیر خونی و ترمبوزه تشخیص راحت‌تری داشته و علائم بیشتری را ایجاد می‌کند اما از آن‌جایی که سایر بیماری‌های گوارشی مانند سرطان علائمی مشابه با بواسیر ایجاد می‌کنند، لازم است برای تشخیص دقیق‌تر با پزشک مشورت شود. علائم بواسیر خونی به این شرح است :

 • مشاهده خون روشن در مدفوع یا خون بر روی دستمال توالت
 • احساس درد مقعد که با دفع افزایش می‌یابد.
 • سوزش و خارش مقعد
 • التهاب و تورم مقعد
 • لمس زائده و بیرون زدگی از مقعد
 • ترشحات مخاطی
 • احساس دفع ناکامل مدفوع

درمان بواسیر خونی

درمان بواسیر اغلب با درمان‌های خانگی صورت می‌گیرد اما در مواردی که بواسیر خونی باشد، یعنی بیماری وارد مرحله جدی‌تری شده است و به سبب خون‌ریزی نیاز به درمان در آن شدت می‌یابد زیرا که در این حالت بیمار خون زیادی را از دست داده و احتمال ابتلا به کم خونی و عوارض آن در وی شدت می‌یابد. برخی از روش‌های درمان این مشکل به این شرح است:

درمان دارویی

استفاده از درمان‌های دارویی را نمی‌توان به عنوان درمان قطعی معرفی کرد اما این روش می‌تواند به بهبود علائم این عارضه و نیز پیشگیری از عفونت آن کمک کند. داروهایی که برای تجویز بواسیر خونی تجویز می‌شوند، به این شرح است:

 • آنتی بیوتیک‌ها : مصرف این دارو در پیشگیری از عفونت و از بین بردن باکتری‌های مقعد موثر است.
 • مسکن‌ها : به منظور تخفیف درد بیمار کاربرد دارند.
 • ضد التهاب‌ها : التهاب و سوزش مقعد را کاهش می‌دهد.
 • ملین‌ها : درمان یبوست و بهبود حرکات روده برای جلوگیری از خون‌ریزی‌های بیش‌تر
 • درمان جراحی و لیزر

از آن‌جایی که بواسیر خونی معمولاً زمانی رخ می‌دهد که بیماری بواسیر وارد مرحله پیشرفته‌تر خود می‌شود، اغلب با درمان‌های خانگی و دارویی درمان نشده و نیاز به درمان‌های تاثیرگذار‌تر و تهاجمی مانند جراحی و لیزر دارد. انجام جراحی بواسیر همراه با مشکلات بسیاری است و به علت درد و خون‌ریزی حاصل از آن کمتر توصیه می‌شود. اما لیزر هیچ یک از مشکلات درمان با جراحی را نداشته و بدون ایجاد درد و خون‌ریزی و سایر عوارض بواسیر را به طور قطعی درمان خواهد کرد.

درمان خانگی بواسیر خونی

درمان‌های خانگی بواسیر معمولا قبل از حاد شدن این عارضه و یا بعد از لیزر و جراحی بواسیر به بهبود سریع‌تر آن کمک می‌کند. به این معنی که قبل از حاد شدن بواسیر باید با تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی این بیماری را درمان کرد. درمان خانگی بواسیر شامل مواردی به شرح زیر است:

 • ورزش : افزایش تحرک بدن، فعالیت روده را بهبود بخشیده و به درمان این عارضه کمک می‌کند.
 • غذاهای غنی از فیبر : رژیم غذایی در بهبود بیماری‌های گوارشی نظیر بواسیر بسیار تاثیرگذار است، از همین روی مصرف خوراکی‌های غنی از فیبر بر درمان این عارضه تاثیر گذار است.
 • حمام سیتز : استفاده از حمام سیتز یا نشیمن می‌تواند جریان خون در مقعد را افزایش دهد که این امر بهبود بواسیر را در پی خواهد داشت.
 • داروهای خانگی : استعمال برخی از گیاهان مانند فندق جادوگر، آلوئه ورا، آب نارگیل، سرکه سیب، سیر و .. بر روی بواسیر تاثیرات جدی بر درمان آن دارد.
 • افزایش مصرف مایعات : مایعات در بهبود حرکات موثر هستند.
 • کمپرس گرم و سرد : این روش به درمان افراد کمکی نمی‌کند اما استعمال کمپرس گرم در بهبود جریان خون و کمپرس سرد در کاهش درد مقعد موثر است.

افراد می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت کلینیک مهنا مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک مهنا

کلینیک مهنا مرکز تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاهی از جمله: فیستول مقعدی، کیست مویی، شقاق، بواسیر (هموروئید) و زگیل تناسلی با به روز ترین متد جراحی (لیزر درمانی)

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان