اطلاعات تماس
  • 021665*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 13980520394449755

آموزش تعمیر تلویزیون قدیمی CRT

کد: 13980520394449755

http://bit.ly/31zoggz

، تهران , (اخبار رسمی): برای تعمیر تلویزیون قدیمی ابتدا باید عیب یابی تلویزیون به شیوه صحیح انجام شود. در بیشتر موارد مراجعه به بخش تعمیرات تلویزیون مراجعه کننده توضیح درستی از ایراد ایجاد شده دستگاه خود ارائه نمی‌دهد.

آموزش تعمیر تلویزیون قدیمی crt
تعمیر تلویزیون قدیمی

هنوز در بسیاری از منازل می‌توان یکی از آنها را پیدا کرد و جالب است که بیشتر افراد احترام و جایگاه خاصی برای آنها قائل هستند. در ادامه بیشتر در مورد تعمیر تلویزیون قدیمی صحبت شده است.

آموزش تعمیر تلویزیون قدیمی CRT

معمولا مراجعه کننده به بخش تعمیرات تلویزیون توضیح درستی از ایراد ایجاد شده دستگاه خود ارائه نمی‌دهد و مثلا قطع شدن تصویر تلویزیون را با عبارت روشن نشدن تصویر تلویزیون و یا بالا نیامدن تصویر توضیح می‌دهد و یا اگر تلویزیون روشن نشد دقت نمی‌کنند که آیا چراغ پاور دستگاه روشن است و یا خاموش؟

مراجعین تعمیر تلویزیون ابتدا باید عیب یابی تلویزیون خود را به درستی انجام دهند.

علت روشن نشدن تلویزیون قدیمی

بیشترین تعداد مراجعه تعمیر تلویزیون قدیمی با ایراد ظاهری روشن نشدن تلویزیون انجام می‌شود. روشن نشدن تلویزیون قدیمی به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق افتد:

  • خرابی بخش پاور
  • خرابی در بخش هوریزنتال تلویزیون
  • خرابی در بخش سیستم کنترل تلویزیون
  • دیر روشن شدن تلویزیون یا بد روشن شدن تلویزیون قدیمی

یکی از ایرادهایی که در تلویزیون‌های قدیمی ایجاد می‌شود دیر روشن شدن تلویزیون یا بد روشن شدن دستگاه است.

در روزهای ابتدایی ایجاد این ایراد، دستگاه لحظات و یا دقایقی بعد از روشن شدن، روشن می‌شود و تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود. ممکن است تلویزیون پس از روش کردن دستگاه چندین بار خاموش و روشن شود و یا چراغ جلوی تلویزیون سبز شود اما عکس العمل دیگری نشان ندهد. با گذشت دقایقی از روشن کردن تلویزیون و به اصطلاح گرم شدن، دستگاه به حالت کار عادی خود برمی‌گردد و تا زمان خاموش کردن هیچ ایرادی در آن دیده نمی‌شود.

معمولا مصرف کنندگان در این حالت به استفاده از تلویزیون ادامه می‌دهند و زمان ابتدایی روشن نشدن تلویزیون به مرور افزایش پیدا می‌کند تا جاییکه دستگاه دیگر روشن نشود.

این ایراد عموما بخاطر خرابی خازن‌های بخش پاور تلویزیون ایجاد می‌شود.

خاصیت شیمیایی خازن‌های الکترولیت به گونه‌ای است که مواد داخلی آنها به مرور تغییر ماهیت می‌دهند و کاهش ظرفیت پیدا می‌کنند. در این حالت خازن وظیفه خود را به درستی انجالم نمی‌دهد.

بخشی از این کاهش ظرفیت با گرم شدن خازن از بین می‌رود. دقایق اولیه روشن کردن تلویزیون هم مجموعه قطعات دستگاه بعلت عبور جریان در حال گرم شدن هستند و قطعات معیوب مورد نظر در حال اصلاح ظرفیت.

اشکالات و راه حل های مختلف تعمیر تلویزیون قدیمی عبارتند از :

سوختن فیوز ورودی بخش پاور : خرابی PTC ، خرابی آی سی STR ، خرابی قطعات بخش پاور به نحوی که باعث جریان کشیدن این بخش شود.

خرابی PTC : در لحظه اول روشن شدن باعث سوختن فیوز ورودی دستگاه می‌شود.

سوختن ترانزیستور خروجی هوریزنتال : خرابی ترانس هایولتاژ، لحیم سردی مدار هوریزنتال، خرابی چوک درایور

سوختن آی سی خروجی پاور STR : تعویض آی سی خراب و قطعات جانبی آن مانند خازن صافی

در تعمیر روشن نشدن تلویزیون وضعیت چراغ پاور دستگاه اهمیت زیادی دارد.

روشن شدن این چراغ می‌تواند نشان دهنده بخش اولیه پاور و سلامت تقریبی بخش سیستم کنترل تلویزیون و قطعات جانبی آنها باشد.

روشن نشدن چراغ پاور تلویزیون هم می‌تواند بدلیل ایجاد خرابی در بخش اولیه برد پاور و یا ایجاد خرابی در بخش سیستم کنترل تلویزیون باشد.

آشنایی با قطعه PTC و وظیفه آن در تلویزیون‌های قدیمی

PTC در واقع یک مقاومت متغیر است.

این مقاومت در لحظه ابتدایی عبور جریان مقدار کمی دارد و جریان بزرگی از آن عبور می‌کند. عبور جریان باعث گرم شدن و تغییر میزان مقاومت این قطه می‌شود تا جایی که جریانی از آن عبور نمی‌کند.

ساختار لامپ تصویر در تلویزیون‌های قدیمی به گونه‌ای است که آخرین تصویر در آن باقی می‌ماند. تا در روشن شدن بعدی این تصویر که گاها به صورت لکه‌های رنگی ایجاد می‌شود از بین برود.

برای از بین بردن این لکه‌ها از سیم پیچ‌های بزرگی استفاده می‌شود که در اطراف لامپ تصویر قرار می‌گیرند و در لحظه اولیه روشن شدن تلویزیون بوسیله قطعه PTC جریان برزگی از آن عبور می‌کند و باعث از بین رفتن این لکه‌ها می‌شود. کارکرد صحیح مدار دگوسینگ با ایجاد صدای بلندی همراه است که همه در روشن کردن تلویزیون‌های قدیمی شنیده‌اند.

قطعه PTC به دو صورت خراب شود :

قطع می‌شود و باعث از کار افتادن مدار دگوسینگ می‌شود و لکه‌های رنگی در تصویر تلویزیون دیده می‌شود

با عبور جریان مقاومت آن بالا نمی‌رود که باعث می‌شود جریان بیشتری از میزان مجاز از سیم پیچ‌ها عبور کند که عموما باعث سوختن فیوز ورودی دستگاه می‌شود.

ایجاد خط نورانی پررنگ در وسط تصویر

یکی دیگر از ایرادهایی که در تلویزیون‌های crt ایجاد می‌شود قطع شدن تصویر تلویزیون و ایجاد خط افقی پر رنگ و نورانی بجای تصویر است.

در واقع این خط پر رنگ و نورانی همان تصویر خطوط تشکیل دهنده تصویر است که روی هم جمع شده است.

طبقه ورتیکال در تلویزیون‌های crt وظیفه تبدیل این خط به تصویر و باز کردن خطوط افقی را دارد و در صورت از کار افتادن آن ایراد توضیح داده شده ایجاد می‌شود.

سایر ایرادهایی که در اثر خرابی بخش ورتیکال ایجاد می‌شود عبارتند از :

  • ایجاد خطوط سفید رنگ در بالای تصویر تلویزیون
  • کم شدن عرض تصویر

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گروه تخصصی رایان

خط مشی رایان ارائه خدمات تعمیر تلویزیون ( LED , LCD , Plasma ) ، تعمیر سینمای خانگی ، تعمیر دی وی دی پلیر و به طور کلی مجموعه لوازم صوتی و تصویری با تکیه بر متخصصین مجرب و متعهد و بالاترین کیفیت ممکن است. رایان نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه و دارای مجوز فعالیت از اتحادیه فروشندگان و تعمیرکاران لوازم صوتی و تصویری استان تهران می باشد.

اطلاعات تماس
  • 021665*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | تجارت و بازار