اطلاعات تماس
  • ۰۲۱۸۸۸*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139807104096510003

بررسی ملین و انواع آن

کد: 139807104096510003

http://bit.ly/2LOko6w

، تهران , (اخبار رسمی): انواع مختلفی از ملین‌ها وجود دارد که به صورت قرص‌ها، کپسول‌ها و مایعات مصرف می‌شوند. شیاف‌ها و تنقیه نیز از دیگر روش‌های مصرف ملین است.

ملین
بررسی ملین و انواع آن

انواع ملین

انواع ملین به شرح زیر است:

فیبر، ملین‌های روان کننده، ملین کننده‌های نرم کننده مدفوع، ملین‌های اسمزی، داروهای مسهل نسخه، ملین تحریک کننده، 

میلیون‌ها انسان هر روزه با علائم یبوست مثل مدفوع سخت، احساس انسداد یا تخلیه ناقص و کمتر از سه حرکت روده در هفته دست و پنجه نرم می‌کنند. ملین‌ها حاوی مواد شیمیایی هستند که به افزایش تحرک روده، حجم مدفوع و  تکرار آن کمک می‌کنند، بنابراین موقتاً یبوست را تسکین می‌دهد. اما در صورت استفاده بیش از حد از ملین‌ها، آنها می‌توانند مشکلاتی از جمله یبوست مزمن را ایجاد کنند.

یک رژیم غذایی سالم پر از میوه، سبزیجات و محصولات غلات کامل، ورزش منظم و نوشیدن حداقل هشت فنجان آب در روز می‌تواند به جلوگیری از یبوست در بیشتر افراد کمک کند. با این حال هنوز هم در 85٪ از موارد مراجعه به پزشک برای درمان یبوست از داروی مسهل می‌شود. بنابراین مهم است که دانست ملین‌ها چگونه کار می‌کنند و چگونه می‌توان از آنها به صورت ایمن استفاده کرد.

شیاف ها و تنقیه نیز از دیگر روش‌های مصرف ملین است. هر نوع ملین مزایای و عوارض جانبی خاص خود را دارد. اگرچه استفاده از شیاف یا تنقیه به اندازه بلعیدن یک قرص راحت نیست، اما این ملین‌هایی که از مقعد وارد می‌شوند، سریعتر عمل می‌کنند.

فیبر

فیبر مسهلی است که اکثر پزشکان برای یبوست طبیعی و کم تحرکی روده توصیه می‌کنند. فیبر به طور طبیعی در میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل (به خصوص سبوس گندم) موجود است. فیبر با افزایش مقدار آب و حجم مدفوع به برطرف کردن یبوست و حرکت سریع آن در روده بزرگ کمک می‌کند. هنگام مصرف مکمل‌های فیبر، نوشیدن آب کافی برای به حداقل رساندن احتمال نفخ و انسداد احتمالی ضروری است.

در صورت افزایش عمده مصرف فیبر  و قرار دادن آن در رژیم غذایی ممکن است عوارض جانبی مانند گرفتگی شکم، نفخ یا گاز در شکم ایجاد شود در نتیجه بهتر است، به تدریج میزان فیبر مصرفی را افزایش داد. همچنین فیبر می‌تواند باعث کاهش جذب برخی از داروها در بدن شود، بنابراین همیشه داروها را حداقل یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از مصرف فیبر باید مصرف کرد.

ملین‌های روان کننده

همانطور که از این نام این دارو پیداست، ملین‌های روان کننده مدفوع را لغزنده می‌کنند. روغن معدنی موجود در این محصولات یک لایه نرم و صاف به دیواره‌های روده می‌افزاید و از خشک شدن مدفوع جلوگیری می‌کند. اگرچه این دارو بسیار مؤثر است، اما از ملین‌های روان کننده به عنوان درمانی کوتاه مدت برای یبوست استفاده می‌شود زیرا مصرف یک دوره طولانی از این دارو، موجب جذب ویتامین‌های محلول در چربی از روده شده و جذب داروهای تجویزی را کاهش می‌دهد. همزمان با مصرف سایر داروها یا مکمل‌ها از ملین‌های روان کننده استفاده نشود.

ملین کننده‌های نرم کننده مدفوع

ملین کننده‌های نرم کننده حاوی دکوزات (نرم کننده مدفوع) هستند. اگرچه مدت زمان تاثیر ملین یک هفته یا بیشتر است، اما اغلب برای دوره بهبودی پس از عمل جراحی، زنانی که به تازگی زایمان کرده‌اند و یا افراد مبتلا به بواسیر مفید است.

ملین‌های اسمزی

این ملین وظیفه نرم کردن مدفوع را دارد. مصرف این ملین موجب می‌شود، مایعات بدن به داخل روده کشیده شوند. آب بیشتر در روده باعث نرم تر شدن مدفوع می‌شود که عبور آن را از مقعد آسان‌تر می‌کند. بهتر است همراه با مصرف ملین‌های اسمزی مقدار زیادی آب نوشیده شود زیرا آب موجب افزایش تاثیرگذاری ملین شده و نفخ را کاهش می‌دهد.

داروهای مسهل نسخه

داروهای مسهل با افزایش مقدار آب داخل روده و افزایش حرکت دستگاه گوارش، قوام مدفوع را تغییر می‌دهند. این دارو مناسب افرادی است که از یبوست مزمن و سندرم روده تحریک پذیر همراه با یبوست رنج می‌برند. مصرف این دارو برای بیماران زیر شش سال توصیه نمی‌شود. اگرچه این دارو در بهبود عملکرد منظم روده مؤثر است، اما خطر ابتلا به اسهال را به همراه دارد و ممکن است موجب کم آبی شدید بدن در کودکان شود.

ملین تحریک کننده

اگر وضعیت اضطراری و به رفع سریع یبوست احتیاج باشد، مسهل کننده‌های محرک سریعاً این کار را انجام می‌دهند. این نوع ملین‌ها با تحریک پوشش روده کار می‌کنند و از این طریق عبور مدفوع از طریق روده بزرگ را تسریع می‌کنند. ملین‌های محرک همچنین باعث افزایش هیدراتاسیون مدفوع می‌شوند. برخی از ملین‌های تحریک کننده معروف شامل Correctol ، Dulcolax ، Ex-Lax ، Feen-a-Mint و Senokot است. آلو (آلو خشک) نیز یک محرک موثر کولون است و طعم خوبی نیز دارد.

توجه: از ملین‌های محرک، روزانه یا به طور مرتب استفاده نشود. این نوع ملین ممکن است توانایی طبیعی بدن در دفع مدفوع و ایجاد وابستگی ملین را تضعیف کند. همچنین ملین‌های محرک ممکن است باعث گرفتگی و اسهال شوند.

نکات ضروری

قبل از مصرف ملین‌ها لازم است نکات زیر را به یاد داشت:

برای منظم شدن حرکات روده، ابتدا از فیبر استفاده شود.

مقدار زیادی مایعات نوشید.

هنگام استفاده از ملین‌ها بدن را در حالت هیدراته نگه داشت.

 از استفاده مکرر از ملین‌های محرک خودداری شود. برخی از این ملین‌ها می‌توانند توانایی بدن در جذب ویتامین D و کلسیم را محدود کنند.

اگر مشکل در مورد یبوست ادامه دارد، به پزشک مراجعه شود. یبوست ممکن است علامتی هشدار دهنده برای یک مشکل جدی‌تر از جمله سرطان روده بزرگ، دیابت یا کم کاری تیروئید باشد.

ملین‌های طبیعی

ملین‌های طبیعی به حفظ حرکات منظم روده کمک می‌کنند. به دلیل اثرات مثبت آنها بر بدن، ملین‌ها می‌توانند به رفع یبوست و بهبود حرکات منظم روده کمک کنند. بسیاری از ملین‌های طبیعی وجود دارند، که می‌توانند به اندازه داروها در جلوگیری از یبوست مؤثر باشند. برخی از مهمترین ملین‌های طبیعی به این شرح است:

دانه چیا، انواع توت‌ها، حبوبات، بذرکتان، روغن کرچک، سبزیجات سبز، سیب، روغن زیتون، ریواس، آلوئه ورا، سبوس جو دوسر، کیوی، سیترات منیزیم، قهوه وپیسلیوم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک ونک لیزر

درمان هموروئید بواسیر شقاق فیستول کیست مویی با لیزر

اطلاعات تماس
  • ۰۲۱۸۸۸*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | بهداشت و درمان