اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139808124184311859

نابغه‌ای سرشناس در موسیقی متن

آشنایی با هانس زیمر

کد: 139808124184311859

http://bit.ly/2NaHRiF

، تهران , (اخبار رسمی): هانس زیمر یکی از شناخته‌شده‌ترین آهنگسازان زنده‌ی دنیا به حساب می‌آید که نامش به عنوان خالق موسیقی متن بسیاری از آثار در تاریخ سینما ثبت شده است.

آشنایی با هانس زیمر
آشنایی با هانس زیمر

هانس زیمر در دوران جوانی و در زمان اقامت خود در شهر لندن کار ساخت موسیقی متن را با تولید موسیقی بی‌کلام برای تیزرهای تبلیغاتی و کلیپ‌های ویدیویی شروع کرد. در آن دوران کیبورد و سینتی‌سایزر دو سازی بودند که زیمر در نوازندگی هر دوی آن‌ها تبحر داشت و تسلط کسب کرده بود.

از اوایل دهه‌ی 1980 میلادی بود که پای این آهنگساز به دنیای تولید موسیقی متن باز شد و این آهنگساز که در آن زمان جوان بود و جویای نام همکار خود را با استنلی مایرز آهنگساز شناخته شده‌ی آن سال‌ها آغاز کرد. در آن زمان استنلی مایرز برای بیش از 60 فیلم موسیقی متن ساخته بود و به خوبی از بالا و پایین صنعت تولید موسیقی بی‌کلام آگاه بود. در همان سال‌ها او با مشارکت استنلی مایرز استودیو تهیه‌ی موسیقی را در شهر لندن پایه‌گذاری کردند. از همان زمان بود که پروژه‌ی زیمر برای ترکیب موسیقی سنتی ارکسترال با سازهای الکترونیک نیز آغاز شد.

در سال‌ 1988 بود که بخت زنگ استودیو آهنگسازی Hans Zimmer را نیز به صدا درآورد و ساخت موسیقی متن فیلم مرد بارانی Rain Man با بازی تام هنکس و داستین هافمن و کارگردانی بری لوینسون  Barry Levinson به این آهنگساز واگذار شد. این سفارش فرصتی بود تا زیمر تجربه‌ورزی‌های هنری خود را به گوش مخاطبان برساند. به همین دلیل او برای ساخت قطعات موسیقی بی‌کلام در فیلم مرد بارانی Rain Man از دستگاه سینتی سایزر در کنار ساز درام استفاده کرده است. نوآوری که دست بر قضا به مذاق مخاطبان و منتقدان سینمایی خوش نشست و نامزدی جایزه‌ی اسکار را در سال 1989 برای زیمر به ارمغان آورد.

سال 1994 میلادی یک نقطه‌ی عطف در زندگی هانس زیمر محسوب می‌شود چرا که در این سال آهنگسازی انیمیشن بلند شیرشاه Lion King به این آهنگساز آلمانی واگذار شد. انیمیشنی که در زمان اکران به یکی از پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینما تبدیل شد و سازندگانش را به شهرت و اعتباری جهانی رساند. زیمر تمایل داشت تا برای ساخت موسیقی متن فیلم شیرشاه Lion King شخصا به کشور افریقای جنوبی سفر کند اما به دلیل مشارکت در ساخت فیلم‌های سیاسی در انتقاد به حکومت تبعیض نژادی در افریقا توسط دولت وقت ژوهانسبورگ از این سفر منع شد. موسیقی متن فیلم شیرشاه Lion King برای او جوایز متعددی را به ارمغان آورد که از آن جمله می‌‎توان به جایزه‌‌های بهترین موسیقی متن اسکار و گلدن گلوب و دو جایزه‌ی موسیقی بی‌کلام گرمی اشاره کرد.

بعد از ساخت موسیقی متن فیلم شیرشاه Lion King نام زیمر به عنوان آهنگساز بر پیشانی فیلم‌های زیادی حک شده است، فیلم آخرین سامورایی در سال 2003 میلادی صدمین فیلمی بود که او  ساخت موسیقی متن برای این فیلم را برعهده داشت. عددی که برای زیمر خوش یمن بود و منجر به کسب جایزه‌ی گلدن گلوب برای ساخت بهترین موسیقی متن فیلم برای آخرین سامورایی شد.

بعد از آهنگسازی برای انیمیشن بلند شیر شاه Lion King ستاره بخت زیمر در آهنگسازی هیچگاه غروب نکرد و این آهنگساز به موفقیت‌های هنری و تجاری خود در جشنواره‌های هنری و گیشه‎‌های سینما ادامه داد. از جمله معروف‌ترین آثار زیمر بعد از دریافت جایزه‌ی اسکار موسیقی متن برای انیمیشن شیرشاه Lion King و جایزه‌ی گلدن گلوب برای موسیقی متن فیلم سامورایی می‌توان به آهنگسازی برای مجموعه فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب با بازی جانی دپ،‌ سه‌گانه‌ی شوالیه‌ی تاریکی ساخته‌ی کریستوفر نولان و فیلم تماشایی میان ستاره‌ای Interstellar در ژانر علمی-تخیلی اشاره کرد.

در کنار دنیای سینما هانس زیمر در ساخت موسیقی متن برای سریال‌های تلویزیونی نیز ید طولایی دارد و برای سریال‌های مستند تلویزیونی همچون سیاره‌ی آبی با تلویزیون بی‌بی‌سی همکاری داشته است. زیمر بیش از هر کارگردانی با کریستوفر نولان همکاری داشته است که نتیجه‌ی این همکاری ساخت موسیقی متن برای فیلم‌هایی چون تلقین Inception در سال 2010 و دانکرک در سال 2017 میلادی در کنار سه‌گانه‌ی بتمن نولان و فیلم میان ستاره‌ای بوده است.

امروزه تردیدی نیست که Hans Zimmer یکی از شناخته‌شده‌ترین آهنگسازان موسیقی فیلم است. اما نقطه‌ی شروع فعالیت هنری این آهنگساز کدام فیلم بوده است و بخت چگونه یار هانس زیمر شده است تا فرصت آهنگسازی فیلم‌های محبوبی چون شیر شاه،‌ گلادیاتور، مرد بارانی، دزدان دریایی کارائیب و اینتر استلار را پیدا کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مجله فیلم و موسیقی ملودایو

مجله فیلم و موسیقی ملودایو به طور اختصاصی به بررسی موسیقی متن و موسیقی بی کلام می پردازد

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

موسیقی