اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139909174793214508

از سیر تا پیاز گز آردی پسته انگبینی گز کرمانی

کد: 139909174793214508

https://bit.ly/33VkstA

، اصفهان , (اخبار رسمی): در متن حاضر سعی بر آن داریم از سیر تا پیاز گز آردی پسته انگبینی گز کرمانی بیان کنیم و به شما در مورد خواص پسته در گز اطلاعاتی ارائه دهیم.

گز آردی پسته انگبینی گز کرمانی
از سیر تا پیاز گز آردی پسته انگبینی گز کرمانی

از سیر تا پیاز گز آردی پسته انگبینی گز کرمانی

حدود ۴۵۰ سال پیش در اصفهان هم‌زمان با عصر شکوفایی فرهنگ و تمدن ایران در دوره صفویه، گز در اصفهان تولید شد. از آن زمان‌ تا کنون گز به عنوان تنقلاتی شیرین و پرطرفدار در چهار استان کرمان، یزد، چهارمحال و بختیاری و به ویژه در اصفهان ساخته شده و سوغاتی این مناطق به حساب می‌آید. البته اصفهان با تولید ۹۰ درصد گز در ۴۵۰ واحد تولیدی قطب اصلی این محصول به شمار می‌آید. معمولاً ترکیبات اصلی گز در همه جا یکسان بوده که با افزودن موادی انواع گز به وجود می‌آید. ولی آنچه که در بین عموم مردم از انواع گز شهرت دارد، دو نوع گز معمولی (لقمه ای) و آردی است که در ادامه به بررسی تفاوت این دو و معرفی برترین گز صادراتی کرمانی ( گز آردی پسته فوق انگبینی گز کرمانی ) و انواع گز آردی کرمانی اصفهان پرداخته می‌شود.این نوع گز بر مبنای سفارش خریداران بصورت اینترنتی و حضوری از شعبه عبدالرزاق و بصورت محدود تولید می شود و میزان مغز پسته آن ۴0 درصد است . این نکته قابل یادآوری است که کیفیت و خوش طعمی گز بیشتر به انگبین و سایر ترکیبات آن بستگی دارد تا مغز به کار رفته در آن. از گذشته معمول بوده است که کاربرد بیش از ۱ به ۳  مغز را در تولید گز جایز نمی دانستند .

تفاوت گز آردی و لقمه ای پسته کرمانی

نکته جالب و برخلاف تصور بیشتر مردم، فرق بین گز آردی و گز معمولی فقط در نحوه بسته‌بندی آن‌ها است. در واقع پروسه تولید و ساختار گز آردی با گز معمولی کاملاً مشابه است. فقط در انتها و موقع شکل‌دهی به خمیر، گز به اشکال گوناگون نظیر مربع، دایره و غیره تبدیل می‌شود. در هنگام بسته‌بندی به جای استفاده از پوشش پلاستیکی به منظور حفظ رطوبت و جلوگیری از خشک شدن گز، آن را در آرد فراوان می‌غلتانند.در گز آردی کرمانی به جای بسته بندی لقمه های گز در جلد مخصوص (سلفون) ، از آرد بدون سبوس استفاده می شود ، بدینگونه که ابتدا مقداری آرد در ته جعبه ریخته می شود و یک ردیف از لقمه های گز که معمولا گل گرد (دایره ای) است چیده شده و روی آن را با آرد پوشش می دهند. سپس یک ردیف دیگر به همان ترتیب اضافه شده و مجددا با لایه ای از آرد پوشانده شده و بسته بندی می گردد. قرار دادن لقمه های گز در آرد ، دو خاصیت عمده دارد :

– اول از چسبیدن آنها جلوگیری می کند
و

– دوم اینکه پس از گذشت چند روز گز آردی طعم مطبوع و دلپذیری به خود می گیرد.

مشخصات فیزیکی گز آردی ۴۰ درصد پسته فوق انگبینی گز کرمانی

-تعداد گز در جعبه : ۱۶ عدد گز گل درشت سکه ای در هر بسته ۴۵۰ گرمی

-نوع گز : این نوع گز به دو صورت لقمه ای و آردی تولید شده و دارای بسته بندی ۴۵۰ گرمی است

-وزن خالص : ۴۵۰ گرم گز خالص

-وزن کل : حدود ۹۰۰ گرم

-تعداد در کارتن : ۲۰ بسته گز ۴۵۰ گرمی در هر کارتن

-شماره پروانه بهداشت : ۱۵/۱۶۰۶۰

-ابعاد بسته‌بندی : ۳۰ × ۳۰ × ۵ سانتی‌متر

ویژگی‌های گز آردی ۴۰ درصد پسته فوق انگبینی گز کرمانی

در تولید گز از هیچ نوع مواد و افزودنیهای غیر طبیعی استفاده نمی شود. گز دارای معانی بسیاری است که مشهورترین آن نام درختچه ای است که در حدود ۳۰ گونه آن شناخته شده است. در زبان عربی گز را عربی با نام “طرفا” و در زبان هندی به آن “چهاو” می‏گویند. شیره این درختچه دارای فواید بیشماری است که می‏توان به استفاده از آن در رنگرزی، دباغی، درمان بیماری های چشم و همچنین مسهل در کودکان اشاره کرد.گزانگبین معروف‏ترین گونه این درختچه بوده و در مناطق کویری در اطراف اصفهان وخوانسار و هچنین در برخی مناطق چهارمحال و بختیاری (بلداجی) رشد می‏کند. از این درختچه ماده شیرینی استخراج می‏شود که آن را انگبین می‏نامند و در تولید گز از آن استفاده می‏کنند. کلمه گز در ادبیات اصفهان بن مضارع فعل گزیدن است. قند کتیرا موجود در درخت گون توسط پشه‏ای خاص تبدیل به گزانگبین می‏شود که روی گیاه باقی می‏ماند. دامداران و چوپانان در اواسط ماه شهریور از این درخت گزانگبین می‏گیرند.آنچه  گز آردی کرمانی را از گز معمولی متمایز می‌کند، عدم چسبیده شدن به دندان در موقع خوردن است که سبب شده انواع گز آردی کرمانی طرفداران فراوانی داشته باشند.علاوه بر این ماندگاری و امکان نگهداری طولانی مدت انواع گز آردی این ماده را از سایر تنقلات شیرین جدا کرده است.به نحوی که انواع گز دارای رتبه اول در نگهداری به صورت درازمدت در میان تنقلات به خصوص شیرینی هستند.از طرفی دیگر در ترکیبات انواع گز آردی، مواد غذایی کم ارزش نظیر روغن و نشاسته و نیز مواد نگه‌دارنده و غیرطبیعی شیمیایی، انواع رنگ دهنده‌ها و طعم‌دهنده‌های مصنوعی وجود ندارد.

ارزش غذایی گز آردی ۴۰ درصد پسته فوق انگبینی گز کرمانی

گز آردی حاوی مقادیر مناسبی پروتئین از منبع تخم‌مرغ و دیگر مواد آلی، معدنی و ویتامین‌ها از آجیل درون خود بوده که به علت داشتن طعم شیرین و دل‌چسب، شهرت جهانی کسب کرده است.همچنین وجود موادی مثل انگبین و شیرخشت، هل، گلاب و غیره خواص فراوانی به انواع گز آردی بخشیده است؛ به طوری که مصرف آن برای معده، کبد، کلیه و دیگر ارکان بدن سودمند خواهد بود.‌خاصیت تب‌بری، رفع یبوست، دفع صفرا و نیز کمک به درمان خارش شدید از دیگر فواید مصرف انواع گز آردی به شمار می‌آیند.

حقایق تغذیه ای گز آردی ۴۰ درصد پسته فوق انگبینی گز کرمانی

ارزش تغذیه‌ای ۱ عدد گز (معادل ۱۰ گرم )
۱۸ درصد لقمه ای پسته کرمانی عبارتست از:

– ۴۶ کیلوکالری انرژی

– ۴ گرم قند

– ۲ گرم چربی

– ۰.۰۳ گرم نمک

– ۰.۰۱ گرم اسیدهای چرب

ارزش تغذیه ای گز آردی ۲۸ درصد پسته گز کرمانی (در ۱۰۰ گرم)
عبارتست از :

– ۴۵۷ کیلو کالری

– ۲۰ گرم چربی کل

– ۲ گرم اسیدهای چرب اشباع

– کمتر از ۱ گرم اسیدهای چرب ترانس

– ۱۰ گرم پروتئین

– ۶۰ گرم کربوهیدرات

– ۴۲ گرم قند

– ۱۲۰ میلی‌گرم سدیم

مغز پسته در گز کرمانی اصفهان

در بهترین گز اصفهان ، میزان آلودگی مغزهای مورد مصرف در این محصولات به آفلاتوکسین، در حد مجاز بوده و کلیه حدود مجاز تعیین شده و مندرج در استاندارد ملی ایران ، رعایت شده است. هم اکنون انواع مختلف این محصولات به دو صورت بسته بندی شده یا بدون بسته بندی با نام های گز لقمه ای، گز برشی ، گز آردی، گز بلداجی، گز سکه ای، گز پسته ای، گز بادامی، گز انگشت پیچ و دیگر گزها در سایر فروشگاه های معتبر اصفهان موجود هستند که امروزه  گز کرمانی در میان مردم داخل و خارج از کشور شهرت زیادی یافته است.قیمت گز در اصفهان و همچنین شهرهای دیگر با توجه به کیفیت و اصلی بودن گز انگبین و میزان درصد مغزیجات به کار رفته در آن متفاوت است و آنچه که مسلم است با افزایش کیفیت انگبین و همچنین افزایش میزان پسته، بادام و یا فندق در ترکیبات گز قیمت آن نیز افزایش می یابد.به گفته خیلی ها نشانه های یک گز خوب نرم بودن و در عین حال ترد بودن آن است که برای خرید چنین گزی باید به فروشگاه های قدیمی و معتبر و برندهای با تجربه و معروف سر بزنید چرا که آنها قطعا امتحان خود را پس داده اند ‌و برای جلب رضایت مشتری و وفادار ماندن آنها از فروش گز بد و بی کیفیت خودداری می کنند اینگونه برندها در استفاده از مغز پسته و بادام  در ترکیبات گز نیز کم نخواهند گذاشت. گز کرمانی اصفهان یکی از بهترین برندهای گزفروشی است که بیش از یک قرن است در زمینه تهیه، تولید، پخش، فروش و صادرات گز با کیفیت و مرغوب اصفهان تجربه دارد.

خواص پسته در گز

استفاده از مغزیجات و مخصوصا پسته در رژیم غذایی روزانه برای حفظ سلامتی پوست بسیار توصیه شده است. در واقع خوردن گز فوق انگبینی پسته ای به  عنوان یک میان وعده غذایی فوق العاده با ارزش به افزایش انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن کمک فراوانی می کند. بنابراین اگر به دنبال راهی برای سالم و شاداب نگه داشتن پوست و بدنتان هستید، گز فوق پسته ای کرمانی را به وعده های اصلی و یا میان وعده های غذایی خود اضافه کنید تا با یک تغییر مفید و سالم در رژیم غذایی از مواد معدنی مانند مس، روی و ویتامین های A،B، C و E  موجود در هر یک از این گزهای خوشمزه بهره مند شوید.

انواع گز آردی اصفهان

– گز آردی پسته‌ای

– گز آردی بادامی

– گز آردی مخلوط

– گز آردی بسته‌بندی

– گز آردی فله‌ای

– گز آردی بیدمشکی

– گز آردی انگبینی

– گز آردی ترنجبینی

– گز آردی شیرخشتی

– گز آردی گل ریز

– گز آردی گل درشت

– گز آردی زعفرانی

که از بین موارد بالا گز ۴۰ درصد پسته کرمانی از نوع گل درشت می باشد.

ساختار و مواد تشکیل‌دهنده گز آردی

دو ماده اصلی ترکیب گز آردی سفیده تخم‌مرغ و شکر هستند که با انواع آجیل به خصوص پسته و بادام به همراه گلاب و هل یا عرق بیدمشک، ترنجبین مخلوط شده و طی فرآیند پخت‌وپز به گز آردی تبدیل می‌شود.البته در ترکیب بهترین و مرغوب‌ترین گز آردی اصیل که معمولاً به صورت سفارشی در اصفهان تولید می‌گردد، از عصاره غذایی با ارزش و گران قیمتی به نام گز انگبین استفاده می‌شود.

گز آردی که حاوی این ماده (انگبین) باشد، ارزش غذایی ۴ الی ۵ برابری نسبت به گز معمولی برخوردار است.

گز آردی که حاوی این ماده (انگبین) باشد، ارزش غذایی ۴ الی ۵ برابری نسبت به گز معمولی برخوردار است.شهد انگبین یا گز انگبین عصاره درختچه‌ای به همین نام در خوانسار اصفهان بوده و در واقع نام گز هم اقتباس گرفته از این ماده است.

فروشگاه به گز مرکزعرضه و فروش انواع گز به صورت آنلاین است. ازجمله محصولات این فروشگاه گزکرمانی , گزمظفری , گزآنتیک , گزدردشتی , گزشیرین منش و...است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گز اصفهان

فروشگاه "به گز" بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی کشور و مرجع تخصصی انواع گز اصفهان، با گستره‌ای از کالاهای متنوع برای تمام اقشار جامعه و هر رده‌ی سنی، برای کاربران خود «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» را تداعی می‌کند. «ارسال سریع»، «ضمانت بهترین کیفیت» و «تضمین اصل بودن کالا» سه اصل اولیه است که "به گز" از نخستین روز تاسیس سعی کرده به آن پایبند باشد و با رعایت این سه اصل، هرسال، حوزه‌های تازه‌ای را در فروش کالا و خدمات، به دایره‌ی فعالیت خود افزوده است. گستره‌ای به وسعت انواع گز اصیل اصفهان (آردی، لقمه ای، سکه ای، شکلاتی، رژیمی و ... )، انواع پولکی (نارگیلی، زعفرانی، گل محمدی، لیمویی، پرتقالی و ...)، انواع نقل (بیدمشکی، بادام، شکرپنیر و ...)، سوهان (سوهان عسلی، لقمه ای، تخت، سوهان گز و...)؛ از برندهای متنوع، متعدد و سرشناس اصفهانی همچون کرمانی، مظفری، بلداجی، آریا، بوعلی، شیرین، نسرین، سلطانی، آنتیک، سکه و ... "به گز "، با داشتن مراکز توزیع در استان اصفهان، امکان تحویل کالا را به‌صورت رایگان در شهر اصفهان در همان روز ثبت سفارش فراهم کرده است. آدرس وب سایت www.behgaz.com

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]