کد: 140001175079115122

راهنمای جامع برای شناخت ریدر کنترل دسترسی

کد: 140001175079115122

https://bit.ly/39PlU3S

، تهران , (اخبار رسمی): ریدر دستگاه کنترل دسترسی به پنل مرکزی سیستم کنترل دسترسی متصل می‌شود تا از طریق آن کاربر بتواند هویت خود را برای دستیابی به منطقه مورد نظر به سیستم پردازش مرکزی (پنل اکسس کنترل) اعلام کند، سپس در صورت تطابق اطلاعات هویتی کاربر تردد وی مجاز تلقی می‌شود و سیستم اجازه عبور از محدوده مورد نظر را می‌دهد.

راهنمای جامع برای شناخت ریدر کنترل دسترسی
ریدر کنترل دسترسی

ریدر کنترل دسترسی دستگاهی است که به پنل مرکزی سیستم کنترل دسترسی متصل می‌شود تا از طریق آن کاربر بتواند هویت خود را برای دستیابی به منطقه مورد نظر به سیستم پردازش مرکزی (پنل اکسس کنترل) اعلام کند، سپس در صورت تطابق اطلاعات هویتی کاربر تردد وی مجاز تلقی می‌شود و سیستم اجازه عبور از محدوده مورد نظر را می‌دهد.

در سیستم‌های کنترل دسترسی برای تشخیص هویت افراد مجاز به دسترسی، به ناحیه‌ی مورد نظر، از ریدر استفاده می‌شود. در حقیقت ریدر (خوانش‌گر یا قرائت‌گر) با توجه به اطلاعات از پیش تعریف شده در آن، هویت افراد را شناسایی و در صورت تطبیق، اجازه ورود یا دسترسی می‌دهد.

تکنولوژی بکار رفته در ریدر دستگاه کنترل دسترسی به‌طور کلی ریدر کنترل دسترسی، دستگاهی است که پیش از ورود به منطقه مورد نظر نصب می‌شود. ریدر در دو نوع آنلاین و آفلاین در بازار موجود می‌باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

ریدر آفلاین ریدر آفلاین به‌صورت از پیش تعریف شده کار می‌کند؛ یعنی مشخصات افراد باید در آن از قبل تعریف شود تا در صورت تطبیق، به مورد نظر مجوز ورود داده شود. در این نوع ریدر، اغلب اطلاعاتی نظیر کارت، اثر‌انگشت، چهره افراد یا رمز شخصی تعریف می‌شود.

ریدر آنلاین ریدر آنلاین به‌وسیله پروتکل ارتباطی مثلا پورت شبکه به پانل اصلی متصل می‌شود و مشخصات افراد را در لحظه از سیستم مرکزی در هر لحظه استعلام می‌کند. در حقیقت اجازه دسترسی از طریق پانل مرکزی به افراد داده می‌شود. معمولا سرعت مدیریت در ریدر‌های آنلاین به دلیل نوع توپو‌لوژی شبکه متفاوت می‌باشد.

اجزای تشکیل دهنده ریدر دستگاه کنترل دسترسی ریدر دستگاه کنترل دسترسی (access control reader) از چند بخش تشکیل شده است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

برد اصلی ریدر اکسس کنترل در حقیقت همان بخش حافظه دائم یا موقت سیستم می‌باشد. هماهنگی میان سایر بخش‌ها، حفظ و نگهداری اطلاعات اصلی و حافظه تردد از جمله وظایف بخش مرکزی ریدر یا برد مادر (Mother Board) می‌باشد. معمولا برد اصلی ریدر اکسس کنترل شامل یک یا چند میکروچیپ است که وظیفه پردازش اطلاعات را دارا می‌باشند.

قطعه اصلی ریدر اکسس کنترل(خوانش‌گر) ریدر به‌وسیله این قطعه، هویت فرد مورد نظر را تشخیص می‌دهد و کد مورد نظر را به واحد پردازش مرکزی ارسال می‌کند. بسته به نوع ریدر، این قطعه متفاوت می‌باشد. آنتن RFID، صفحه کلید، حسگر اثر‌انگشت و حتی حسگر عنبیه چشم از جمله این قطعات هستند، سایر قطعاتی که در ریدر استفاده می‌شود، در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مدار محافظ ریدر در برخی ریدرها برای جلوگیری از آسیب فیزیکی و سو‌‌ استفاده از اتصالات، مداری درون ریدر اکسس کنترل گنجانده می‌شود تا سارقین نتوانند با دسترسی به سیم بندی به ناحیه مورد نظر وارد شوند. معمولا این مدار از چندین قطعه رله (قطعه الکترونیکی مخصوص اتصال جریان به‌صورت مکانیکی) و یک دیکودر Decoder (مدار رمز ساز) تشکیل می‌شود.

بخش ارتباطی ریدر بخش ارتباطی ریدر قسمتی از برد اصلی ریدر است که وظیفه ارتباط با پنل مرکزی را بر عهده دارد. این بخش بیشتر در ریدر‌های آنلاین دیده می‌شود. در اغلب ریدر‌های آنلاین و پیشرفته از پورت شبکه RJ45 استفاده شده است اما به ندرت، ریدر‌هایی وجود دارد که از پورت ارتباطی RS485 نیز در آن‌ها استفاده شده است.

انواع استاندارد در ریدر با توجه به موقعیت‌های آب‌و‌هوایی مختلف تجهیزات الکترونیک نیز با استانداردهای گوناکونی روانه بازار می‌شوند. ریدرها نیز دارای استانداردهای مختلفی هستند که در ذیل به آن‌ها اشاره می‌شود:

استاندارد IPX7 ریدری که در اماکن مرطوب و پر رطوبت نصب می‌شود، باید دارای استاندارد IPX7 باشد؛ همچنین برای اماکنی که گرد و غبار در آن‌جا زیاد است، نیز از این نوع ریدر می‌توان نصب کرد.

استاندارد IK10 ریدری که در محیط های پر مخاطره نصب می‌شود باید به این استاندارد مجهز باشد. IK10 استاندارد ضد تخریب است بدین معنی که تجهیزاتی که ممکن است مورد حمله و تخریب قرار بگیرند به این استاندارد مجهز می‌شوند.

قیمت ریدر کنترل دسترسی اصولا قیمت شاخصه اصلی در تهیه و تولید محصولات الکترونیک به‌ویژه ادوات و تجهیزات حفاظت الکترونیک می‌باشد. هرچقدر بودجه شما برای خرید تجهیزات دستگاه کنترل دسترسی بیشتر باشد مسلما دسترسی شما به اجناس باکیفیت‌تر و همچنین تجهیزات با امکانات بیشتر آسان تر خواهد بود.

در بحث خرید ریدر اکسس کنترل، شما باید به قابلیت های ریدر، چند عاملی بودن آن و امکانات جانبی آن توجه ویژه داشته باشید، برای مثال: ریدر‌های کارت یا ریدر‌های رمزی (Key Pad) از ارزان ترین ریدر‌های بازار می‌باشند؛ از طرفی دیگر، ریدر‌های چندعاملی که دارای انواع سنسورهای عنبیه چشم یا تشخیص صورت هستند قیمت بالاتری دارند.

ارائه خدمات پس از فروش همانند سایر عوامل در قیمت ریدر بسیار دخیل است چرا که شما از لحظه خرید تا لحظه نصب و بهره برداری به این خدمات نیاز خواهید داشت. شرکت تایگر نماینده ZKTeco مفتخر است با سال‌ها تجربه در امر واردات، مونتاژ و خدمات پس از فروش محصولات کنترل دسترسی در خدمت شما عزیزان و مدیران محترم ‌باشد. ارائه قیمتی نازل، در عین حال داشتن کیفیتی درخور مصرف کننده ایرانی؛ از اصول ابتدایی سیاست‌های شرکت تایگر می‌باشد.

نحوه نصب ریدر کنترل دسترسی در ادارات و سازمان‌ها حفظ نظم و بالا‌بردن امنیت در محیط سازمان‌ها و ادارات از اصول اولیه حراست و حفاظت فیزیکی در جامعه‌ی حال حاضر است. یکی از پرکاربرد‌ترین ادوات و تجهیزات حفاظت الکترونیکی در سازمان‌ها، سیستم‌های کنترل دسترسی یا اکسس کنترل ها می‌باشند.

نصب سیستم‌های کنترل دسترسی بسته به میزان وسعت و همچنین روش حفاظت و حراستی هر سازمان متفاوت است، برای مثال در سازمان های بزرگ و دارای شعبات متعدد، سیستم کنترل تردد باید دارای یک سرور مجزا مستقر شود و تمامی زیر مجموعه‌های سازمان به سرور مرکزی متصل گردد. در این توپولوژی (پیکربندی) سرعت شبکه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

با استفاده از این دستگاه، تمامی ترددها، ورود و خروج‌ها به مناطق تحت حفاظت به‌صورت زنده (Live) توسط پنل مرکزی رصد و کنترل می‌شود؛ شایان ذکر است، مدیر سیستم می‌تواند در کسری از ثانیه منطقه مورد نظر را از دسترس خارج کند یا افراد مورد نظر خود را از دسترسی به محدوده دلخواه منع نماید.

ریدر دستگاه کنترل دسترسی چگونه کار می‌کند؟ ریدر دستگاه کنترل دسترسی یا خوانش‌گر قطعه ای الکترونیکی است که بر روی دیوار یا هر سطح دیگری نصب می شود تا به‌وسیله حسگر خود هویت فرد مورد نظر را تشخیص دهد. در برخی ریدر‌های کنترل دسترسی، اطلاعات هویتی در کسری از ثانیه به سیستم پنل مرکزی اکسس کنترل فرستاده می شود؛ سپس پنل مرکزی در صورت مجاز بودن فرد تشخیص داده شده، اجازه ورود به او را می‌دهد. به این نکته توجه داشنه باشید که تمامی این فرآیندها با سرعت بسیار بالا و حداکثر در 0.3 ثانیه انجام می‌گیرد.

در نوع دیگری از ریدر‌ها، تمامی مراحل بالا در یک دستگاه انجام می‌شود؛ این نوع ریدر، به‌صورت کامپکت (All In One) می‌باشد و در ادارات و محیط های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این ریدرها در انواع تک عاملی (کارت یا اثر‌انگشت) و چند عاملی (تشخیص چهره ، اثر‌انگشت، کارت و رمزعبور) موجود می‌باشند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف